Środa, 5 czerwca 2019 r.

List otwarty do radnych Rady Miasta Krakowa

Zapraszamy do zapoznania się z listem kibica Wisły Kraków, który napisał List otwarty do radnych Rady Miasta Krakowa.

Oto jego treść:

Do radnego Grzegorza Stawowego i pozostałych radnych RM Krakowa.

Szanowni Państwo,

czytając relację z ostatniego spotkania RM Krakowa z Przewodniczącym Rady Nadzorczej Wisła Kraków SA, Tomaszem Jażdżyńskim, odniosłem wrażenie, że tylko jedna ze stron racjonalnie zdaje sobie sprawę z konsekwencji tego, co się stanie, jeśli miasto i klub nie wypracują porozumienia. I nie są to Państwo radni, gdyby ktoś miał co tego wątpliwości. Ale po kolei.

Rok temu jeden z najważniejszych klubów w historii polskiej piłki i najważniejszy w Małopolsce z punktu widzenia większości kibiców, czyli Wisła Kraków, stanął nad przepaścią. Okoliczności spowodowały, że tylko cud mógł go uratować i ten cud się wydarzył. Dzięki ponad naturalnemu zaangażowaniu, kibiców, działaczy i kilku osób, które stały się właścicielami klubu, "Biała Gwiazda" nie tylko gra w ekstraklasie, ale momentami powoduje, że nasze serca są porywane emocjami "prawie jak za dawnych lat". Trener Maciej Stolarczyk absolutnie fantastycznie wykorzystał ten czas, do zbudowania trzonu drużyny i wprowadzenia do zespołu młodych zawodników. I to pomimo tego, że pracował bodaj w najtrudniejszych warunkach z całej, ekstraklasowej szesnastki.

Naprawdę trudno jest nie dostrzec, jak profesjonalnie do swoich obowiązków podchodzą nowi właściciele i pracownicy klubu. Nie tylko pokazują jak nowocześnie zarządzać tego typu przedsiębiorstwem, ale i udowadniają, że nawet w tak irracjonalnie trudnych okolicznościach, stać ich na funkcjonowanie na poziomie eksperckim a w opinii wielu ludzi, wręcz wyznaczając trendy tego, jak nowoczesny klub powinien w Polsce funkcjonować. Przygotowana została realna strategia i przystąpiono do jej realizacji. Na całość można by spojrzeć z ogromnym optymizmem, gdyby nie dwa elementy, które mogą zniweczyć nie tylko sens pracy i zainwestowane pieniądze z ostatniego roku, ale również przyszłość krakowskiej Wisły. Mowa tu oczywiście o rozliczeniach z Telefoniką i miastem Kraków. O ile nad pierwszym elementem nie ma się co rozwodzić, o tyle nad relacjami z miastem, pochylić tutaj się trzeba.

To co jest w całej sprawie najważniejsze, to fakt, że nie jest tak, jak zdaje się wyobrażają to sobie radni i pracownicy magistratu. W zaistniałej sytuacji nie ma wyboru pomiędzy odzyskaniem pieniędzy przez miasto w szerokim przedziale czasowym, albo odzyskaniu ich tu i teraz. Bo o to de facto rozgrywa się batalia. Klub tych pieniędzy nie ma, a realnym skutkiem domagania się spłaty zadłużenia tu i teraz, będzie bankructwo spółki, a co za tym idzie, brak możliwości windykacji zadłużenia przez Kraków. I trzeba tu podkreślić, że nie stało się tak tylko z winy poprzednich (tak zwanych) władz klubu, ale i z winy magistratu, którego winą jest choćby to, że nie wypracował odpowiednich procedur rozpoznawania nieuczciwych ludzi w klubie i bezwolna zgoda na dalsze zadłużanie. Magistrat legitymizował też działania przypadkowych podmiotów, czyli ludzi, którzy właścicielami klubu nigdy nie byli, a jedynie ich udawali. I TAK, mamy prawo domagać się od wybranych przez nas samorządowców profesjonalizmu i skuteczności, nawet w trudnych okolicznościach. Dziś efekt jest taki, że decyzje wpływające wprost na dobro klubu są elementami wewnętrznych rozgrywek politycznych, w których merytoryka jest zepchnięta na dalszy plan, a najważniejszym staje się to, kto wygra dziwaczną rozgrywkę wewnątrz RM Krakowa.

NIE ŻYJEMY W IDEALNYM ŚRODOWISKU. Możemy wybrać przyszłości i rozwój tak dla Wisły, jak i dla miasta, albo możemy klub zakopać na długie lata w niebycie, a miastu "załatwić" wielomilionowe straty, wynikające z bankructwa spółki zarządzającej klubem. Straty, które będą absolutnie bezpowrotne. Czy naprawdę nam o to chodzi? Czy przez nasze najgorsze narodowe cechy, zamiast zachować się racjonalnie, pójdziemy z rozmachem wbrew jakiejkolwiek logice? Czy zamiast szansy tak dla miasta, jak i dla klubu, wybierzemy niwecz?

Dziś, na tak skonstruowane pytania próbują sobie odpowiedzieć nie tylko kibice ale i wszyscy ludzie, którzy mają "Białą Gwiazdę" w sercu. Ale nie tylko oni, czego najlepszym przykładem jest niezwykle szlachetne zachowanie ze strony Pana Bogusława Leśnodorskiego i innych ludzi związanych z polską piłka, a niekoniecznie związanych z Wisłą. Ba, nawet tych, u których szybciej można się było spodziewać antagonizmów niż pomocy. Wartość tego co się stało dostrzeżono nawet z zewnątrz. W przeciwieństwie do ludzi, którzy są przedstawicielami naszej społeczności tu i teraz i dostrzec tego nie chcą. A uprzejmie przypominam, że My, jesteśmy tejże społeczności integralną częścią.

Dlatego jeszcze raz proszę o trzeźwe spojrzenie. Klub poradził sobie z toksycznymi ludźmi, funkcjonującymi w jego strukturach. Poradził sobie z tymi ludźmi, również na trybunach. Udało mu się zjednoczyć środowisko w walce o dobro Wisły, ale doszedł do momentu, w którym nie wszystko jest zależne od niego. Teraz musi liczyć na reakcję ze strony miasta, które oczywiście może postawić "formalny mur", przy którym głowy rozbiją sobie wszyscy, łącznie z "murarzami", albo wykazać się dalece idącą społeczną empatią i spróbować problem rozwiązać z korzyścią dla wszystkich. Może nawet nie według pomysłów zaproponowanych przez prezesa, ale jakkolwiek. Bo tylko kreatywne działanie dążące do rozwiązania zaistniałej sytuacji, może dziś dać nadzieję obu stronom. Bez tego, przegrają wszyscy, a fakt, że nie wszyscy chcą to dostrzec, niczego nie zmienia. Urzędnicy mogą za to ponieść odpowiedzialność formalną, radni polityczną, a klub egzystencjalną. Czy naprawdę tego chcemy?

Wierny kibic


 Redakcja

Tagi:


Zobacz także:


Dodaj komentarz:


Nick:

Temat:

Tekst:

UWAGA: Dodając komentarz akceptujesz naszą politykę prywatności » oraz regulamin komentarzy »


36    Komentarze:

~~~Prawdziwa Wisła☆
pokazMY im MY KIBICE
Że jesteśmy Dumą tego miasta ` a dowodem na to niech będzie pobity rekord Polski w liczbie sprzedanych karnetów..! ☆

108            -5
~~~sfrustrow any kibic
tekst
Brawo !!! idealnie.... można jeszcze zebrać jakieś podpisy i jakąś petycję wystosować ale niestety obawiam się że tu chodzi miastu o kasę.... deweloperzy już czekają żeby zburzyć stadion i postawić w tym miejscu bloki albo biurowce, może też hotele.... i w ten sposób miasto odzyska wydane 600 mln zł.... mi się wydaje że o to chodzi a Wisłę mają gdzieś..... :( mam nadzieję że się mylę...

31            -40
~~~abg
..
Pieknie napisane ale co z tego? Nie ruszy ich to, może by jakiś protest pomógł?

52            -3
kongo
a mnie sie list nie podoba
jak i wczorajsze zachowanie jazdzynskiego.jak chcemy pomocy nie mozemy ich prowokować, zaczepiac nie daj Boze obrażać To jest towarzystwo wyjatkowo wyczulone i eweidentnie widać że w klubie brak osoby, która potrafiłaby z takimi osobami rozmawiać.Czasem bowiem trzeba sie poniżyc, skalmlac a dume schowac do kieszeni bo jak znajoma mówi lepiej z duza d... niż duż gebą.

17            -90
~~~Wisła to więcej niż klub!
Jeżeli miasto nie przystąpi do ugody to jako mieszkaniec
tego miasta i od urodzenia i od pokoleń domagam się zaprzestania wydawania miejskich (publicznych = również moich) pieniędzy na zbędne pokazówki typu wianki (za imprezę jednego wieczora blisko 2 mln złotych) czy też na "Smoki" kwota niewiele mniejsza. Dodatkowo domagam się oddania 49% akcji klubu Cracovia w prywatne ręce obecnego posiadacza 51% akcji. Dodatkowo żądam odniesienia się do zakupu band reklamowych za blisko 1 mln złotych bez żadnego przetargu (do czego obliguje ustawa o zamówieniach publicznych).

121            -5
~~~Prawdziwa Wisła☆
Nie ma o czym gadać z miastem
.. co pokazują fakty . sezon temu skarżyli się na to ze Wisła rządzą ludzie niewiarygodni.. teraz jest krol ` Wisłocki jest pełna transparetnosc wykaz przychodów i wydatków a oni dalej nie chca gadać z władzami Wisły . najlepiej było by z punktu widzenia osoby postronej ogłosić bankructwo i nikt z tfoniki i miastem na czele nie dostał by nawet grosza .. tylko ze to się nie wydarzy dzięki bogu bo Wisła da sobie radę ... tak jak pisałem pobijmy rekord karnetowy i za 15tys sprzedanych karnetów wisła zarobi ponad 7 mil zł co jest duża kasa w obecnej sytuacji ... Wisła poprzez logo miasta na spodenkach wypracowała zysk dla miasta 3.2 mil zł -pewne info -- a dostaje za to niecałą 1/10 tej kwoty bo 300tys zł w dwóch ratach .. śmiech na sali.. niestety nie ma tam z kim zabardzo chyba gadać bo Wisła takie kilka rozwiązań a oni na żadne się nie godzą .. podkreślam wszystko pod kontrolą damy rade bo za sterami król i Wisłocki i to mu jesteśmy duma tego miasta

65            -3
~~~KebesTS
Brawo za tekst...
Tak trzeba tłumaczyć "łopatologicznie" ludziom pewne kwestie. Szczególnie tym którzy nie dostrzegają lub nie chcą dostrzec "zaniedbań" wszelakich od lat...Rozwiązań może być naprawdę wiele...Niech miasto też "coś wymyśli" na zasadzie-mobilizacji kibiców Wisły by choć cześć zadłużenia spłacić...Zobaczą potencjał. Nie, lepiej "opór materii", o polityce nie wspominając:/ Pozdrowienia dla Wiślackiej Braci i btw...przykro się robi, jak po podwyżce cen karnetów - słyszy się "marudzenia"...po prostu przykro:/...

36            -4
~~~Prawdziwa Wisła☆
i nikt z władz klubu
Nie mówi o umorzeniu długu tylko o progresywnej jej spłacie .... a miasto dobrze wie ze w razie Bankructwa spółki nie dostało by ani grosza .. Wiem jedno poraz kolejny Musimy My kibice pomoc Wiselke ale uwierzcie ze warto i w przyszłości przy dobrym wyniku satysfakcja DZIEDZIN OGROMNA! ☆

47            -1
~~~Prawdziwa Wisła☆
i przecież Wisła chciała otworzyć gastro
od strony błon i dzielić się z miastem dochodami .. wykazują chec dodawania się i rozumie ze każdy ma inne zdanie ale przecież trzeba chcieć się dogadać i iść na kompromis a jak słyszę ze miasto w 2 ratach daje po 150 tys zł za logo to śmiechu warte ..😁 pewnie się jakoś dogadają ale niesmak pozostanie ;-) :lol:

39            -1
~~~the real thomas
Skandal!
Miasto Katowice daje 25 milionów na klub ! A nasze miasto chce nas obrobić z każdej złotówki !!! Skandal!

74            -4
~~~sfrustrow any kibic
za co te minus ??
za co ja dostaję minusy ?? ktoś tu pracuje w umk czy jak ??/ ludzie pomyślcie trochę zamiast minusować o co tak naprawdę chodzi.... !!! a tak po za tym to wszyscy jazda po karnety !!!

20            -21
~~~lolo
To radni Miasta Krakowa
cię minusują w porze lunchu. przy urnach was rozliczymy ram pam pam :rotfl:

29            -13
~~~jp53
Prawda jest taka
Że sąsiadka z drugiej strony Błoń ma mocne lobby w Radzie Miasta.Oni będą wszystko robić żeby nie doszło do porozumienia,a i ,,pan prezydent``też obiecał że nigdy nie zejdzie na psy.W ogóle sport w Krakowie to maratony paraliżujące miasto,Tour de Polonge to samo oraz kajakarstwo,które interesuje może 20 osób w mieście.To są imprezy do tego dochodzą smoki,wianki,Sylwester i wtedy można dać zajęcie i kasę różnym spółką,spółeczką i samemu coś można przytulić. Gdzie w Krakowie jest Piłka Ręczna,Koszykówka,Siatkówka?Nie tak dawno to były wiodące drużyny w Polsce.Pieniędzy na sport poza małymi wyjątkami w Krakowie nie ma i przy tych władzach nie będzie.Nie mówię że miasto ma podarować Wiśle te długi,ale co to jest ok 5 milionów w budżecie miasta?Nie ma sposobu na rozwiązanie tego węzła?

47            -6
~~~Grażyna Kopcińska
El Presidente
Przecież to i tak pewnie ostatnia kadencja to do stracenia nic nie ma :-(

22            -2
andeb
Nigdy na Majchra nie głosowałem
Ale niejeden Wiślak owszem. I na jego klikę. I to dobrowolnie! Wstyd teraz? I słusznie. Lepiej przejrzeć za późno niż wcale. A stary komuch już się niczego nie boi, bo wie, że to ostatnia kadencja...

47            -8
~~~WisłaNB
Wielka Wisła !!!
Koniec tego trzeba wyjść na miasto i pokazać siłę Białej Gwiazdy jest nas tysiące pokażmy im co znaczy Wisła Kraków już nie raz była mobilizacja więc zróbmy to jeszcze raz !!!

46            -5
~~~Slafkoo
Nie jestem z Krakowa
Ale nie zrozumiem nigdy Wiślaka który głosuje za tym ujem.. Ludzie Wisła rządzi w Krakowie kibicowsko, zmobilizujcie się i zmieńce władze bo nas potrzebią...

41            -6
ed_rush
niech mnie ktoś poprawi jeśli się mylę...
...z tego co się orientuję to czynsz za wynajem tego typu obiektów to pochodna zainwestowanych pieniędzy przez samorząd. Dlatego jeśli stadion został drastycznie przepłacony to teraz odbija się to na wysokości czynszu. Prawda czy mnie ktoś poprawi?!? Jeśli to brze rozumuję to klub teraz ponosi konsekwencje nie swoich błędów z przeszłości. Inna sprawa, że wynajmujemy chyba plac budowy bo nigdy stadion nie był skończony i nie przeszedł wszystkich odbiorów?!?

30            -2
~~~Mariusz92 ABG
Chyba najwyższa pora żebyśmy wzięli sprawy w swoje ręce...
Zbierzmy się wszyscy pod magistratem i pokażmy krawaciarzom naszą siłę i niezadowolenie! Coraz częściej odnoszę wrażenie że za zniszczenie Wisły chętnie zaprzedaliby swoje duszę diabłu...

35            -2
~~~Gammay
Kraków popełnił błędy ale konsekwencje zwala na Wisłę
Podstawowym błędem jaki popełniło miasto było: 1. powierzenie projektu stadionu Wisły architektowi który nie miał pojęcia o projektowaniu tego rodzaju obiektów 2. przyjęcie do realizacji owego projektu bez uprzedniego skorygowania jeszcze w fazie koncepcyjnej jego istotnych błędów i mankamentów jaskrawo widocznych od samego początku 3. doraźne przeróbki projektu wykonywane z nadzieją na zakwalifikowanie Krakowa do turnieju EURO, które to przeróbki jeszcze bardziej skomplikowały realizację inwestycji i dodatkowo pogorszyły funkcjonalność stadionu W rezultacie Wisła została "obdarowana" (za wysoki czynsz) stadionem całkowicie niefunkcjonalnym ale za to kosztownym w utrzymaniu. Odpowiedzialność za fatalnie zaprojektowaną i zrealizowaną inwestycję ponosi miasto a nie Wisła. Miasto nie może w tej sytuacji uchylać się od odpowiedzialności za finansowanie funkcjonowania tego inwestycyjnego bubla. Gdyby Wisła zbankrutowała stadion stanie się obiektem bezużytecznym, szybko popadającym w ruinę a jednak wymagającym nakładów w celu zabezpieczenia ruiny przed katastrofa budowlaną. Tuz obok stadionu Wisły wybudowano ostatnio zespół mieszkaniowy. Powstał on na gruzach wyburzonego za zgodą miasta, przepięknego stadionu lekkoatletycznego. Czy włodarze Krakowa pragną powtórzyć ten manewr w odniesieniu do stadionu Wisły, który w przypadku braku użytkownika jakim dziś jest ekstraklasowa druzyna, zostanie bezkarnie rozjechany buldożerami pod budowę dalszej części ekskluzywnego osiedla tuz przy Parku Jordana i Błoniach?

41            -3
~~~bartek111 1
Wisła
Zastanawia mnie jedno. Przecież podpisano ugodę że pieniądze z ESA będą przeznaczone na spłatę zadłużenia za stadion. Każdy wiedział jaka to kwota. Każdy wiedział że tak miasto zagwarantuje sobie pieniądze. Dla miasta Wisła to niewiarygodny partner bo nie płaci swoich zobowiązań. Nie ma znaczenia kto jest jest w zarządzie ważne jest czy dług jest spłacany.

11            -30
~~~WisłaNB
Tylko Wisła
Widzę że sąsiadka się nudzi i minus za minusem w każdym pozytywnym komentarzu dotyczącym Wisły ach te kompleksy i strach ze w derby znowu do tyłu :)

36            -5
~~~WisłaNB
Tylko Wisła
Smieszny jest filipiak który mówi żeby kibice sąsiadki patrzyli na swój klub a sam w raz ze swoją świtą wysyła meila do UM o dwie bańki akurat w tym samym czasie co ma się odbyć posiedzenie zarządu Wisły i UM kompleksy chorzy ludzie i tyle.

43            0
~~~mario
stawowy
kibic cracovii

33            -1
~~~lolo
Czarny scenariusz???
Zburzenie stadionu za ponad pół mld złotych i budowa obiektu takiego jak ma JUVENTUS za 50 mln złotych ok. 200 mln złotych na terenach OLSZANICA przy autostradzie. Obym się mylił. Moje prognozy :rotfl:

12            -9
Maxi
Dla mnie to co robi Miasto to skandal
Wybudowali bubel bo liczyli że Kraków dostanie Euro chociaż Wisła nie chciała takiego stadionu stadion jest i płacimy olbrzymie kwoty za jego wynajem co jest naprawdę chore patrząc ile płaci cracovia . I jeszcze do tego Miasto wie że Wisła ma problemy i nie chce się zgodzić na rozłożenie płatności chociaż zdaje sobie sprawę że jak Wisła ogłosi bankructwo to chyba Kozy się będą tam pasły . Inne miasta pomagają swoim klubom a u nas nie dość ze nie ma pomocy finansowej ze strony miasta to jeszcze kłody rzucają

39            -3
Maxi
Wisła to dobro społeczne
Tak samo jak teatry , opery , kina . Kibice Wisły tak samo płacą podatki jak widzowie teatrów . A tu ciekawy link znalazłem li nk »

22            -3
~~~Mariusz92 ABG
Do bartek1111
1. Ludzie którzy podpisali tę ugodę już Wiśle nie pracują, jeden z nich siedzi w więzieniu 2. Ugoda została zawarta w lecie ubiegłego roku 3. Klub został postawiony pod ścianą, nie było na tamtą chwilę innego wyboru. 4. Od czasu nowego rozdania Wisła płaci tyle ile może ale jednak płaci Jeśli dla Ciebie jest bez różnicy czy klubem rządzą ludzie tacy jak: meresiński, sarapata, dukat, skośnooki, hulk hogan z jednej strony a z drugiej: Błaszczykowski, Wisłocki, Królewski to ja pozostawiam to bez komentarza. Po Twoim wpisie zakładam, że nie dostrzegasz, że magistrat ewidentnie chce zaszkodzić Wiśle i trzymasz stronę miasta. Zwłaszcza, że Wisła nie chce anulowania długu tylko umożliwienie spłacania go na takich warunkach dzięki którym będzie mogła w miarę normalnie egzystować i spłacać swoich wierzycieli bez popadania w bankructwo.

31            -3
~~~ZaWsZeTS
No tak Majcher wolał wydać 4 mln złotych na igrzyska których
nie było. A Ci którzy teraz mają za złe iż miasto nie pomaga Wiśle czy byli na wyborach?, gdyby kibice TSu zagłosowali przeciw Majchrowskiemu jakże elokwentnemu ,, nigdy nie zejdziemy na psy`` to może byłaby szansa dojść do porozumienia z nową siłą w mieście, Majchrowski nie pomoże Wiśle a wybory ma w d... bo to jego ostatnia kadencja, a Wisły nie lubi, w radzie miasta też nie będzie poparcie bo nawet gdy część będzie chciała pomóc znajdą się tacy którzy będą się chcieli zbić kapitał polityczny lub przypodobać drugiej stronie błoń. Niestety na trzeźwe podejście nie ma co liczyć, dla klubu który był wizytówką Krakowa na przełomie nowego wieku podziękowaniem będzie komornik gaszący światło...

18            -5
~~~AVE WISŁA
TYLKO WISŁA
jakis marsz na rynek

16            -2
~~~goal
Panie Majchrowski !
Wisła to ponad 100 lat historii miasta. Pana obowiązkiem jest zadbanie o dobro kultury, które jest częścią Krakowa, do tego, niezwykle ważną dla ogromnej grupy jej mieszkańców. Tak, jak przekazuje Pan ogromne kwoty na utrzymanie kościołów, tak wzywam Pana do zadbania integralną część naszego grodu, jaką jest k r a k o w s k a W I S Ł A.

15            -1
~~~kazek
@Maxi Rewelacyjna grafika
O ile brak wsparcia finansowego rozumiem i popieram, bo według mojej wizji miasto i samorządy nie powinny dawać na takie cele pieniędzy, o tyle porównanie odbieranych w różnych formach pieniędzy, szczególnie w porównaniu do Cracovii, daje do myślenia. Owszem, mamy droższy obiekt... Ale czy to Cupiał wybierał Obtułowicza do projektu stadionu? Czy to czasem nie ZIKiT zarządzał przeciągającym się i generującym coraz większe koszty procesem budowy? Czy to czasem nie urzędnicy miejscy doprowadzili do wykonania projektu o setki milionów złotych drożej(albo niedoszacowali pierwotnie, jeśli ktoś woli), mimo braku zrealizowania wszystkich założeń? Jak to było? Elewacja w stylu brutalistycznym? Brukowana ulica Reymana? To jest niesprawiedliwe, że Wisła ma ponosić koszty niekompetencji urzędników i teraz ci sami urzędnicy krzyczą, że miasto jest w stosunkach z Wisłą pokrzywdzone. Kpina...

14            0
KyluAce
Dać nauczkę
Również możemy dać miastu nauczkę i rozliczać się w innym mieście niż Kraków. Swoją drogą dziwi mnie że włodarze Wisły pokazowo nie powiedzieli że będa rozgrywać mecze w Sosnowcu czy gdzieś żeby pokazać że też się mogą wyjebać na miasto tak jak miasto cały czas ma wyjebane na nas !

11            -5
wwwbmw123
prezydent miasta
Pan Prezydent bardzo musi źle życzyć Wiśle, skoro woli doprowadzić do upadku nasz klub i pozbawić miasto dochodów z wynajmu. Ciekawi mnie co by było gdyby Wisła nie grała przy R22, magistrat chwasty i krzaki na płycie stadionu zgłosiłby chyba do programu NATURA 2000. Gdyby Majchrowski budował stadion za własną kasę nie tak by gospodarzył.

20            -1
~~~lolo
Jest jedno WYJŚCIE... :)
Blokada i przemarsz kibiców WISŁY KRAKÓW... przez PASY w godzinach szczytu w CENTRUM KRAKOWA. :rotfl: :rotfl: :rotfl:

18            -1
Maxi
~~~kazek
Każdy może mieć swoje zdanie i swoje wizje . Ja uważam że miasta powinny w jakiś sposób pomagać klubom bo Wisła to marka i w ramach środków np na promocję miasta to miasto powinno dawać klubowi jakąś kasę może nie tyle co Górnikowi ale jednak te np 5 milionów rocznie to był by ułamek z ułamka bo z tego co czytałem Kraków miał dochody grubo ponad 5 miliardów . A jak już nie pomaga to niech nie przeszkadza pokazałem to w tym linku li nk » jak inne kluby w swoich miastach są traktowane tam nie dość że dostają dotacje to często miasta utrzymują stadion a co jest u nas 0 dotacji do tego za wynajem płacimy grubą kasę i jeszcze od tego podatek od nas zdzierają .

7            -1