Wtorek, 19 lutego 2019 r.

Wisła Kraków SA gotowa na zmianę właściciela

W dniu 18 lutego 2019 roku doszło do podpisania umów, w myśl których osoby zaangażowane w ratowanie klubu otrzymały prawo do decydowania o losie jego akcji w przyszłości. Uregulowana została również kwestia zadłużenia spółki Wisła Kraków SA wobec Towarzystwa Sportowego Wisła Kraków.

Na mocy podpisanych umów trzy osoby fizyczne, które w styczniu br. udzieliły pożyczki spółce Wisła Kraków SA, otrzymały prawo (opcję) wezwania Towarzystwa Sportowego Wisła Kraków do odsprzedania akcji spółki. Będzie to nierozerwalnie związane z bezwarunkowym zwolnieniem Towarzystwa ze wszystkich zabezpieczeń jakie zostały przez nie wystawione ze względu na udzieloną pożyczkę.

- Praktycznie we wszystkich rozmowach o restrukturyzacji długu oraz z potencjalnymi inwestorami, a także z partnerami prywatnymi i publicznymi dla Wisły, spotykaliśmy się z oczekiwaniem zagwarantowania kontroli nad akcjami spółki oraz precyzyjnego wskazania, kto podejmie ostateczne decyzje, co do ich losu - mówił Piotr Obidziński, pełnomocnik zarządu Wisła Kraków SA. - Dzięki konstruktywnej postawie Towarzystwa Sportowego, za którą dziękujemy, podpisane umowy pozwolą nam odpowiedzialnie prowadzić negocjacje i przejść do kolejnego etapu procesu ratowania Wisły - dodał.

Przy okazji podpisywania umów dotyczących akcji na nowo uregulowany został też status wielomilionowego długu, będącego pozostałością czasów, gdy Wisła Kraków SA była zarządzana przez Tele-Fonikę, który obecnie jest w posiadaniu Towarzystwa Sportowego. Towarzystwo znacząco wydłużyło okres wymagalności zobowiązań spółki oraz zobowiązało się do umarzania długu w transzach i terminach określonych przez Wisłę Kraków SA.

- Struktura opcyjna podpisanych umów wynika między innymi z niemożności uzyskania wsparcia w restrukturyzacji klubu od jednego z podmiotów mającego określone prawa związane z akcjami i długiem Wisły Kraków SA - mówił Jarosław Królewski, jedna z osób finansujących spółkę. - Chciałbym podziękować wszystkim, którzy pracowali nad skomplikowaną strukturą operacji. Pozwoli nam ona kontynuować akcję ratunkową, która ostatnio znalazła się na krawędzi paraliżu - dodał.

- Z racji, że zasiadam w zarządzie zarówno spółki akcyjnej, jak i Towarzystwa Sportowego te rozmowy i podpisane umowy miały dla mnie szczególne znaczenie. Wierzę, że współpraca w kolejnych miesiącach będzie równie owocna - podsumował Rafał Wisłocki, prezes zarządu Wisła Kraków SA, jednocześnie pełniący obowiązki prezesa zarządu Towarzystwa Sportowego Wisła Kraków.

Źródło: Wisła Kraków SA


 Redakcja

Tagi:


Zobacz także:Najczęściej czytane w ostatnim tygodniu:


Dodaj komentarz:


Nick:

Temat:

Tekst:

UWAGA: Dodając komentarz akceptujesz naszą politykę prywatności » oraz regulamin komentarzy »


40    Komentarze:

~~~super Wisełka!
pozytywne info
chciałbym żeby Wislocki i Krolewski dalej mieli dużo do powiedzenia w sprawach Wisły bo za to co zrobili należy im się szacunek . sztab trenerski nie doruszenia!

157            -7
~~~~the real thomas
JJJBG
jestem za tym, żeby Wisłocki i Królewski zostali u nas na dłużej !

68            -6
patti1906
18 Luty 2019 !!
Co za niesamowity dzien dla Wisly ! Przyszlosc nigdy nie wygladala tak dobrze jak teraz... "I nawet jesli bedzie zle, my nigdy nie poddamy sie"

48            -6
~~~przewalek 0122
Duży tekst o Wiśle w New York Times
W zasadzie nic nowego, powielenie tego, co każdy polski kibic - a przynajmniej kibic Wisły - już wie. Z naciskiem na opisanie roli Kuby w ratowaniu klubu. Ale marketingowo bardzo ok bo teksty w NYC zauwazaja wszyscy. Powinien pomóc w akcji ratowania i szukania sponsorów dla Wisły.

69            -2
~~~bomber
bomber
Nie zrozumiałem do końca. Szczerze powiedziawszy to wcale. Ale mam wrażenie, czuję, wierzę, że wszystko idzie w dobrym kierunku. Oby tak dalej!

31            -5
~~~Kibol z Reymonta
Przekładajac to na prosty zrozumiały....
język,panowie Błaszczykowski Jazdzyński i Krolewski sa 100% włascicielami społki Wisła Kraków S.A. No i git.

24            -22
~~~tsss
@~~~superWisełka!
Tylko co zrobisz jak ktoś wejdzie do klubu ze swoją kasą i wizją, a w wizja ta będzie się opierała o inny sztab trenerski i personalny zespołu? Nawet jak ktoś wejdzie z myślą by nie zmienać tego co jest to trzeba się niestety liczyć z tym, że gorsze wyniki zespołu mogą zmienić postrzeganie nowego właściciela i zatrudni nowych ludzi.

22            -2
~~~morgan R22
montelupich czeka....
Dzisiaj został zatrzymany były prezes spółki PKP Cargo za niegospodarność w zarzadzaniu spółka (straty szacuje się na około 0,5 mld ) W zwiąsku z tym ja się pytam DLACZEGO do tej pory sarapata i dukat nie siedzą?!?! czyżby te miliony które ukradli to za mało aby czekali na rozprawę w więzieniu ?!

66            -10
Kosmaty
Pozytywne, bo rusza do przodu kwestie związane
z szukaniem nowego inwestora. De facto oznacza to, że nowy inwestor rozmawiając z "Trzema Muszkieterami" wie dokładnie, że to co z nimi ustali będzie wiążące i nagle ktoś z innej strony (TS) nie wyskoczy z pretensjami do tworzenia nowych warunków sprzedaży względnie zupełnego weto transakcji. Natomiast ciekawi mnie co kryje się za częścią dotyczącą długów, ponieważ jednoczesne wydłużenie wymagalności długu trochę koliduje mi z umarzaniem go zgodnie z wolą S.A. Ale ogólnie chyba chodzi o to, że te 40+ milionów zostanie poprostu umorzone, tylko wciąż nie można tego zrobić od ręki... czy tak?

27            -6
PablodeW
Dwa słowa do wielkiej trójki
Po tym co zrobiliście dla Wisły macie mega zaufanie. Jeżeli jednak będziecie mieli jakiekolwiek wątpliwości do inwestorów sami przejmijcie Wisłę, choćby jej przywrócenie dawnego blasku miało trwać jeszcze kilka lat. My kibice pomożemy. Chyba nikt nie ma wątpliwości po tym co przez ostatnie tygodnie się działo z karnetami, akcjami, koszulkami, aukcjami socios itp.

31            -6
~~~TomaszZ
Sponsor...
Marzy mi się po prostu sponsor z przejęciem części akcji... a żeby władze w Wiśle sprawowali obecni ludzie z Panem Królewskim na czele... przy jego obecnych wizjach rozwoju i klubu i własnego biznesu wiele osiągnie... Trzymamy kciuki za grube lata!

41            -4
~~~BeloHrvat skiABG22
Chodzi o Cupiala?
"Struktura opcyjna podpisanych umów wynika między innymi z niemożności uzyskania wsparcia w restrukturyzacji klubu od jednego z podmiotów mającego określone prawa związane z akcjami i długiem Wisły Kraków SA" - ktos moze to wyjasnic?

17            -10
~~~Tylko WISŁA
Pani Prezes
A ja się pytam gdzie jest Pani prezes i jej przydupasy które doprowadziły Wisłę do agonii !! ?? Czy i co prokuratura robi w tym kierunku !! Dlaczego nie ma żadnej informacji na ten temat ?

79            -4
GrzegorzS
Bardzo dobra decyzja tak dla przyszłości SA jak i TS
pozwoli to w sumie w majestacie prawa umożyc większośc długu z czasów Cupiała. To naprawdę otwarcie autostrady do sprzedania spółki i wejścia do niej nowego inwestora. Widac, że z ta decyzja czekano do pierwszego meczu przy R22, bo zachowanie trybun miało dać odpowiedź, czy całe środowisko akceptuje poczynione zmiany. Wczorajszy mecz potwierdził zakceptacje zmian. To otwiera drogę do pełnej restrukturyzacji długów wejścia do Wisły nowego inwestora i odciażenia TS od garba, który dusił możliwości rozwoju samego Towarzystwa, które nie było w stanie utrzymać SA. Wydaje sie, ze od tego momentu prędzej niz póxniej nalezy spodziewac sie wejścia nowego inwestora. Możliwe (ja przynajmniej mam taka nadzieję), że nastąpi to przed końcem marca. Trzej obecni inwestorzy beda mogli podjąc decyzje. Z ciekawościa czekam na to kim bedzie nowy inwestor i nie chodzi nawet o wielkośc pierwszego inwestycyjnego zastrzyku kasy co na wizje kozwoju klubu i wykorzystanie powastałych ostatnio inicjatyw kibiców jak socios, fundacjaR22, itd.

17            -22
Maxi
Jestem prosty chłop ....
....niech mi ktoś powie co wynika z tego komunikatu że dług Wisły względem TS - u został przez TS nam umorzony czy ja to źle czytam

22            -7
Maxi
Pisze o umorzeniu długu ?
W transzach i terminach ale to chodzi o cały dług czyli te 40 milionów ? jeśli tak to było by super ...?

17            -5
~~~sfrustrow any kibic
BĘDZIE DOBRZE
będzie dobrze !! teraz tylko czekamy na Wisienkę kolejną :) Wisła nigdy nie zginie !! a tak po za tym to Ci co jeszcze nie mają karnetów dawać do kas !! WIDZIMY SIĘ NA R22 !!

27            -2
~~~Kibol z Reymonta
Niestety obawiam sie,ze im....
lepiej będzie sie działo w Wisle tym bardziej Telefonika i Cupiał bedą mieszać.Nie odpuszczą tego długu ktory obecnie figuruje na papierze.

12            -54
~~~Tomin
KibolzR
Nie są stuprocentowymi wlascicielami

20            -2
~~~Ekonom
Maxi
TS nie może ot tak umorzyć całego długu Wiśle S.A bo byłoby to działanie na szkodę TS co jest przestępstwem.Chodzi o rozłożenie tego długu w czasie

24            -5
~~~Reymonta2 2
dług
"umarzania długu w transzach i terminach określonych przez Wisłę Kraków SA` - czy ktoś posiada wiedzę jaki to może być okres? czyli kiedy nastąpi całkowite umorzenie długu?

24            -2
~~~Jurny Stefan z PO
@~~~Kibol zReymonta
Maksymalnie 94,89 % :-)

20            -5
~~~stary zgred
Bello:
O TS chodzi. O odcięcie TS od wpływu na zarządzanie klubem. Niestety o TS. Niestety, bo "Wisła", pomijając formalno-prawne wygibasy, to w końcu część TS, a TS to "Wisła", a wszystko razem to R-22. Wniosek jest prosty; następnym krokiem muszą być porządki w TS, zrobione przez instytucje uprawnione do nadzoru prawnego nad stowarzyszeniami i współpracujących z nimi ludzi z miasta. Tylko tym razem z tego prawdziwego miasta, a nie z "miasta", bo ci drudzy doprowadzili do tego co się stało przy R-22.

35            -6
~~~Kibol z Reymonta
~~~Tomin
Formalnie nie ale praktycznie tak.Pozyczyli kasę TS-owi w zamian w 100% decyduja obecnie o tym co sie dzieje w S.A.Zapewne widnieje jakis termin spłaty tej pozyczki.TS oczywiscie tej pozyczki nie spłaci.Gdy pojawi się konkretny inwestor to bedzie rozmawiał z Trzema Muszkieterami a nie z Wisłockim.

19            -3
sleep1
pytanie
Wybaczcie proszę moją ignorancje w dziedzinie ekonomii i proszę odpowiedzcie na banalne pytanie. W jaki sposób TS stał się wierzyceielem SA? Wykupił dług Telefoniki tzn przelał tej firmie 40 mln? Czy jest to prezent od pana Cupiala dla TS by moglo ono po wieczność kontrolować SA? Jestem skonsternowany. Dziękuję z góry za odpowiedź. Pozdrawiam wszystkich Wiślaków.

19            -4
~~~Tylko WISŁA
@~~~Kibol zReymonta
Ty jesteś psychiczny ? Czy tylko takiego udajesz ? Gdyby Cupiał chciał to Wisła już dawno by przestała istnieć !! Sprawa w sądzie komornik i pa pa ... Cupiał ma Wisłę w sercu w przeciwieństwie do Ciebie mącicielu i wichrzycielu !! Zaczynam się zastanawiać czy nie jesteś jednym z prowokatorów z drugiej strony Błoń !!

33            -14
Baron
xyz
Trochę więcej szczegołów: link »

11            -3
sheldon
kibol z Reymonta
Cupiał cały dług względem Telefoniki "odsprzedał" TS. I On do tego nie ma nic

13            -6
sheldon
Kosmaty
Pewnie od umorzenia trzeba zapłacić podatek. A że nasz budżet jest napięty, nie robią tego od razu. Tylko na raty

10            -3
~~~Reymonta2 2
"prędzej czy później" ?!?!
"Po pierwsze – został odroczony o 10 lat, a po drugie – Towarzystwo Sportowe na żądanie będzie ten dług umarzać. Umowa potwierdziła, że ten dług jest wirtualny i prędzej czy później zniknie z ksiąg Wisły." link: link ». teraz to już nic z tego nie rozumiem - dlaczego odroczono go aż o 10 lat!? no i jak do tego mają się żądania do umorzenia? przepraszam bardzo, ale co oznacza zwrot - prędzej czy później?:) o co tu chodzi!?

15            -3
~~~Wyjaśniam
Umorzenie
Panowie, umorzenie długu wiąże się prawdopodobnie z kwestiami podatkowymi. W przypadku, gdy zostajecie zwolnieni z długu - poniekąd jest to dochód. Prawdopodobnie to jest istotna kwestia w tej sprawie. Stąd umorzenie długu ma następować w transach i na żądanie spółki akcyjnej (tj. kiedy będą mieli kasę na podatek).

15            -5
~~~Kibol z Reymonta
~~~Tylko WISŁA
Wyluzuj gosciu i odstaw bo za duzo bierzesz.Gdzie był Cupiał gdy Wisła konała?Mowiło się o Kwietniu ,Włodarskim ale nie o Cupiale.Kto jak nie Cupiał oddał Wisłe oszustowi Meresinskiemu byle tylko ratować swoj interes.Dług jak odziedziczył TS i ktory cały czas ma obecnie na garbie Wisła to dług wygenerowany w latach w ktorych rzadził Cupiał.Cupiał, palcem nie kiwnął gdy widmo IV ligi było bardzo realne.Gdyby nie Kuba ,Jazdzyński i Krolewski to klub by praktycznie nie istniał.Gzie był wówczas twoj Cupiał? Nie masz cymbale argumentow bo zapewne sam kibicujesz Pejsatym i szukasz h.d. d.

25            -44
~~~Kibol z Reymonta
sheldon
Nie do końca tak jest.Klub wisi Telefonice 9,63mln zł. i tą kasę cały czas spłaca.

4            -17
~~~BeloHrvat skiABG22
Cupil przytapia w tej chwili Wisle
40mln dlugu zrobionego przez Cupiala to efekt jego zabawy w 5ciu trenerow na raz, niegospodarnosci itd. Zabawy jak sie okazalo post factum za NASZE pieniadze i teraz my za NASZE pieniadze ratujemy Wisle. Ile w tej chwili Cupial ma majatku? 3.2mld i "dusi" Wisle na 40mln? Sa tylko dwa wyjasnienia tej absurdalnej sytuacji : syndrom psa ogrodnika lub Cupial jest juz wlasnoscia bankow i nie ma nic do powiedzenia. PRzypomne, ze ITI anulowalo 200mln Legii na odchodne, a obecnie Legia dostanie 40mln(?) dofinansowania.

8            -43
~~~Pomocnik pomocnika
@charlie
Zastanawiam się zawsze czemu mają służyć takie komentarze jak ten twój? W 95% jest to przepisanie czegoś co już zostało podane w artykule powyżej. Napisałeś to jedynie nieco innymi słowami. Tłumaczysz z polskiego na polski? Czy naprawdę myślisz, że ludzie którzy czytają artykuły na tej stronie są jacyś nierozgarnięci? Wytłumacz nam!

8            -9
~~~kibic91
Operacja podatkowa
Tak, to jest tylko i wyłącznie operacja podatkowa. Obecnie mamy w pasywach pozycję "zadłużenie długoterminowe wobec TF/TS". Gdyby nam to TS umorzył, wówczas ta pozycja znika z pasywów, no ale gdzieś musi pójść i wskakuje w wynik finansowy jako "pozostały przychód finansowy". Zakładając, że ostatnio spółka ma kupę zysków (sprzedaż biletów, karnetów, koszulek, Imaza i Kostala) i księgowo nam się to zaczyna równoważyć z kosztami, to taka 40mln bomba w pozostałych przychodach spowoduje, że zapłacimy od tego 18% podatku, a więc jakieś 8 baniek ;-) więc, zgodnie z umową to zadłużenie przestaje być jakkolwiek wymagane no i będzie stopniowo rozliczane, gdy klub zacznie wykazywać straty, np. wejdzie nowy inwestor, wyda 20 mln na transfery i zwiększy pensje o 20 mln :-) wtedy TS umorzy jakąś transzę i ze straty 10mln zrobi się 0 -" podatek od straty 0, podatek od zera zero:-)

16            -4
Jazz
.
Dla hejterów Cupiała taki pierwszy z brzegu artykuł dla przypomnienia: link » O długu wobec Telefoniki była mowa wcześniej, gdy Włodarski miał przejmować Wisłę. Cupiał podobno (czy tam było faktycznie to nie wiem) chciał umorzyć cały dług wobec Telefoniki, ale nie pozwoliły na to banki, dlatego część tego długo została, ale w praktyce jest to dług "na papierze" tzw. "długoterminowy&quo t; dlatego na razie nikt się niem za bardzo nie przejmuje. Co dalej z tym długiem będzie, to zobaczymy. Oczywiście okres Cupiała miał też wpływ na późniejsze długi (m.in. zobowiązania wobec byłych piłkarzy).

11            -3
Kosmaty
@~~~Kibol zReymonta, @sheldon
@~~~Kibol zReymonta Te 9,36 miliona to nie dług Wisły wobec TF... To opłata Wisły wobec gminy Myślenice za używanie ośrodka treningowego. TF robi tu tylko za pośrednika, to znaczy gminie płaci TF, a Wisła oddaje te pieniądze TF. Nie pytaj mnie po co tu manewry z pośrednikiem, nie mam pojęcia, a jako że to tylko nieistotny szczegół (nie zmienia samego faktu cesji, ani nawet ich wysokości), to nie drążyłem tematu głębiej. Tak poprostu jest, jednak mimo że w dokumentach ta część zadłużenia figuruje jako cesja na rzecz TF, to "na koniec dnia" (cytując klasyka) TF jest tylko przystankiem i finalnym adresatem tych pieniędzy jest gmina Myślenice... W dodatku chodzi o bieżące użytkowanie i to kilka lat do przodu, a nie jakieś nagromadzone zaległości (jak w przypadku stadionu). @sheldon wiem, że dług jako całość nie został umorzony przez TF w momencie sprzedaży właśnie ze względu na kwestie podatkowe... więc to co piszesz ma sens. li nk » wczoraj poszperałem i znalazłem coś takiego. Czyli rzeczywiście tak jak piszesz: owszem umorzenie długu fajna sprawa, ale wraz z tym Wisła będzie musiała zapłacić podatek od umorzonej kwoty (która stanie się przychodem klubu podlegającym opodatkowaniu). Ten podatek to 1/5 kwoty umorzonej, czyli od 40 milionów byłoby to 8 baniek... W diabła dużo jeśli miałoby być to zapłacone od ręki, ale skoro rozłożone na sporo lat, a do tego samemu decyduje się kiedy i ile ma być umorzone... to nagle okazuje się, że to zupełnie przestaje być problemem... to tak jakby samemu decydować, kiedy i ile oddać z kredytu bankowego.

10            -4
~~~Stevie
Po co plujesz jeden z drugim
Jak połowy rzeczy nie wiesz tylko się domyślasz i... szukasz gdzie tu kij w mrowisko wstawić

18            -7
~~~T42
WISŁA K
życze klubowi z krakowa aby znalezli jakiego bogatego właściciela

7            -3