Piątek, 12 kwietnia 2019 r.

Maciej Stolarczyk przed meczem z Zagłębiem Lubin: - Jesteśmy gotowi na to spotkanie

Przed szalenie ważnym meczem ligowym z Zagłębiem Lubin, kończącym zasadniczą część sezonu 2018/2019, którego wynik zadecyduje o tym czy zespół Wisły Kraków znajdzie się wśród ośmiu najlepszych drużyn Ekstraklasy, trener Maciej Stolarczyk spotkał się z dziennikarzami w loży prezydenckiej wiślackiego stadionu.

- Zacznę od Marcina Wasilewskiego, który przeszedł operację kolana - rozpoczął swoją przedmeczową wypowiedź trener. - Mam nadzieję, że te prognozy, które były zapowiadane, czyli szybki powrót Marcina do meczów i treningów się potwierdzą. Liczę na to, że ta rehabilitacja przebiegnie szybko i Marcin jeszcze w tym sezonie dołączy do zespołu. Jest on ważną postacią i na pewno mocno na niego liczę. Jeśli chodzi o kontuzjowanych - w porównaniu do ostatniego meczu - jest jeszcze Kuba Błaszczykowski, z którego urazem cały czas walczymy. Pojedzie z nami na to spotkanie. Mam nadzieję, że uda nam się wygrać z czasem i wystąpi w tym meczu. Pozostałe drobne urazy udało nam się zaleczyć i jesteśmy gotowi na jutrzejsze spotkanie, z przeciwnikiem, który przed tygodniem zapewnił sobie awans do pierwszej "ósemki". Zespół ten jest bardzo "elastyczny" - tak to nazwę. Prowadzony przez holenderskiego szkoleniowca gra w dwóch różnych formacjach. Jest to o tyle trudny przeciwnik, że zmienia te systemy płynnie w czasie gry. Trzeba być do tego przygotowanym, ale mieliśmy odpowiedni okres czasu, aby się do tego meczu przygotować. Jesteśmy gotowi na to spotkanie - zadeklarował Stolarczyk.

Dla wiślaków mecz w Lubinie to poniekąd "finał" bieżącego sezonu, bo od wyniku w Lubinie zależy bardzo wiele.

- Sezon to zbiór i suma punktów, które się zbierze we wszystkich kolejkach. Kończy się sezon zasadniczy, jest to ostatnia kolejka i mamy szansę na to, aby awansować do grupy mistrzowskiej. Zdajemy sobie sprawę z tego jakiej rangi jest ten mecz, ale chcę przypomnieć jakie momenty mieliśmy w tym sezonie, w jakiej sytuacji był ten zespół. Pewnie w niektórych momentach tego sezonu wiele byśmy dali, by być w takiej sytuacji, a nie innej. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że jest to spotkanie o wejście do "ósemki", ale przygotowujemy się do niego w sposób normalny. Tak jak przygotowywaliśmy sie do każdego spotkania w tym sezonie. Jeszcze raz powtórzę, przeciwnik jest dobrze usposobiony. Ostatnio zwycięża często, ale my znamy swoją wartość i wiemy co mamy zrobić w tym spotkaniu i tak do tego podchodzimy. Sumarycznie naszym celem jest zwycięstwo, ale to jest sport i zdajemy sobie z tego sprawę - przyznał trener.

Warto nadmienić, że po dobrym występie przed tygodniem w meczu juniorów, jutro po raz pierwszy w meczowej kadrze Wisły znajdzie się miejsce dla Emmanuela Kumaha, który jednocześnie poniekąd "skorzysta" na chorobie kolegi.

- Wojtek Słomka rzeczywiście zachorował i w to miejsce jest z nami Emmanuel Kumah - powiedział pytany o tę roszadę w kadrze zespołu trener. - Ja o tym mówiłem wcześniej - zawodnicy, którzy prezentują się dobrze i dla tych zawodników wykładnią są rozgrywki CLJ. Ich dyspozycja i analiza pokazuje, że możemy z nich skorzystać dlatego też jedzie z nami Emmanuel.

Nie mogło też zabraknąć pytania o Mateusza Lisa, który przed tygodniem się nie popisał...

- Jeżeli chodzi o Mateusza Lisa, to co mogę powiedzieć? Takie jest życie. Mówimy o Mateuszu, a możemy rozpatrzeć każdego zawodnika, bo każdy z nich w jakimś momencie zawiódł, ale ja patrzę na to w inny sposób. Każdy z zawodników pomaga mocno zespołowi. Dzięki nim mamy sytuację, przed którą staniemy jutro od godziny 18. Każdy z nich dał swoją wartość, żeby znaleźć się w tym miejscu i o tej porze być gotowym do meczu. Ja patrzę przez pryzmat pozytywnych rzeczy, tego co Mateusz wcześniej dał zespołowi. To jest młody bramkarz, mówiłem to już wcześniej, a takim zawodnikom zdarzają się takie właśnie momenty. To był niefortunny czas dla niego, ale dla nas kluczowe jest to co jest przed nami. Nie patrzymy w przeszłość, ale to co jest do zbudowania. Przed nami trudny pojedynek, do którego jesteśmy przygotowani - zapewnił Stolarczyk.

Opiekun wiślaków został też zapytany o obsadę prawej obrony, wszak przed tygodniem - pod nieobecność pauzującego za kartki Łukasza Burligi, formą strzelecką błysnął Matej Palčič, który zdobył dwie bramki.

- Cieszy mnie rywalizacja na prawej obronie i myślę, że każdego trenera to cieszy, jak widzi taką sytuację. To pokazuje, że każdy z nich musi wznieść się na wyżyny, by wywalczyć miejsce na boisku. Tak to powinno wyglądać. Oczywiście nie zdradzę tego kto jutro wybiegnie, bo byłby to delikatny nietakt, ale cieszę się, że zarówno Matej, jak i Łukasz, podchodzą tak do tego tematu. Matej, kiedy występował, zawsze był postacią wyróżniającą i zawsze dawał argumenty, zawsze robił różnicę. Podobnie jest z Łukaszem. Jest to zawodnik o pewnej charakterystyce, jeśli chodzi o defensora, która jest dużą wartością dla zespołu. Każdy z nich jest potrzebny w zespole i cieszę się z takiej rywalizacji. Ona pozwala podnieść umiejętności zawodników na tej pozycji - powiedział trener.

Maciej Stolarczyk został też zapytany o Marcina Wasilewskiego i jego pozycję w wiślackiej szatni.

- Marcin Wasilewski jest zawodnikiem doświadczonym, tak jak Paweł Brożek, Kuba Błaszyczkowski, Rafał Boguski. Mogę wymieniać zawodników, którzy przeszli już taką drogę piłkarską. Są to zawodnicy trudni do zastąpienia, jeżeli chodzi o ich doświadczenie. Jest to element związany z liderowaniem w grupie i potrzebujemy takich w zespole. Dla mnie istotna jest dyspozycja sportowa, a nie wiek piłkarza. Forma Marcina powoduje, że jest to zawodnik bardzo wartościowy, a jego charyzma powoduje, że mam w szatni lidera. Jest to coś co dla trenera jest bardzo istotne - powiedział trener, a pytany o to, czy chciałby aby "Wasyl" został w Wiśle na kolejny sezon, odpowiedział: - Na początek to ja muszę parafować nowy kontrakt, by wypowiadać się o kontraktach dla zawodników, którym ta umowa się kończy. Ja powiem tak - chciałbym Marcina w zespole teraz i w następnym sezonie.

- Czy będę nasłuchiwać nowin z innych stadionów? Umówiliśmy się na system "racowy". Na wszystkich stadionach będziemy mieli race - śmiał się Stolarczyk. - Panie redaktorze, wiadomo, że system komunikacji jest taki, że można śledzić te inne wyniki i to co się będzie działo. Nie możemy jednak liczyć na matematykę, bo w niej wszystko musi się zgadzać. My będziemy spoglądać tylko i wyłącznie na siebie. Tak się do tego spotkania przygotowywaliśmy i to co my zrobimy jest kluczowe. Pewnie będą te wiadomości, bo myślę, że sama oprawa na meczach będzie skonstruowana w taki sposób, że te wyniki będą podawane na bieżąco. Nie będzie z tym jednak problemu. Największy problem będzie z tym co się będzie działo na boisku. Jaki scenariusz będzie miał ten mecz, to będzie kluczowe, to jest dla nas najważniejsze, a nie nasłuchiwanie tego co mówi pan w audycji radiowej. To co zrobimy na boisku jest dla nas kluczowe - powiedział Stolarczyk.

- Ewentualna nieobecność Kuby Błaszczykowskiego będzie związana z urazem. Pojawił się u nas wirus, to fakt, ale kluczowy jest uraz, z którym walczymy. To nie ma związku, te dwa elementy się na siebie nałożyły. Ile procent na jego występ? Myślę że damy radę. Lekarze dają 90%, ja daję 100. Kuba jest zdeterminowany do tego, by pomóc zespołowi i zespół jest na tyle mocno zaangażowany, jak zawsze, że poradzi sobie z tym urazem - mówił Stolarczyk.

Trener został też zapytany o sytuację z obrońcami. W związku z kontuzją "Wasyla" jedynym środkowym defensorem, który mógłby aktualnie zagrać jest młody Dawid Szot.

- Rzeczywiście mamy w tej chwili takie możliwości, jeżeli chodzi o obrońców. Dawid Szot prezentuje się dobrze w treningu i w rozgrywkach CLJ. Dlatego też jest z nami i jest normalnie przewidywany, jeżeli musielibyśmy się na niego zdecydować. Dlatego też jedzie z nami, żeby ewentualnie z takiej opcji skorzystać - powiedział.

- Jeśli chodzi o Kubę to jego trening prowadzony był indywidualnie. Uraz wykluczał go z zajęć także dopiero w ostatnich dniach przystąpił do zajęć i trenował z nami. Ten okres poprzedniego tygodnia spędził na zajęciach indywidualnych - dodał, pytany jeszcze o Jakuba Błaszczykowskiego.

- Karne to jest swojego rodzaju loteria. Ona nie sprzyja nam w tym sezonie, ale na usprawiedliwienie powiem, że po rzucie rożnym padła bramka, przed którym nie strzeliliśmy rzutu karnego - tak trener skwitował sprawę ewentualnej zmiany, jeśli chodzi o egzekutora "jedenastek" w Wiśle, po pudle z niej przed tygodniem Rafała Pietrzaka. - Wszystko było w scenariuszu, jeżeli chodzi o stały fragment gry. To jest element treningu i zajęć, wykonywania ich jak najbardziej skutecznie. Mam nadzieję, że będziemy mieli taki dylemat w tym meczu.

Na zakończenie wrócono jeszcze do Mateusza Lisa.

- Mateusz Lis jest inteligentnym zawodnikiem i podchodzi do tematu bardzo rozsądnie. Dyskutowaliśmy na ten temat po meczu. To co było nie da się zmienić. Ważne to co przed i jak się do tego meczu przygotowaliśmy. Każdemu z nas przytrafiają się błędy. Naszą rolą jest zareagowanie na to żeby pójść w kierunku dobrego występu i pozytywnych reakcji - zakończył Stolarczyk.


 Redakcja, KK

Tagi:


Zobacz także:


Dodaj komentarz:


Nick:

Temat:

Tekst:

UWAGA: Dodając komentarz akceptujesz naszą politykę prywatności » oraz regulamin komentarzy »


13    Komentarze:

~~~Rossolis
Osemka
Wygrac i tyle. Nie ma ze az tyle

36            -1
~~~BogdanKor ba
Wynik.
Wynik będzie dla nas korzystny. Zagłębie 1:3 Wisła. Ewentualnie 2:3. Jutro większość na czerwono - bo dzisiaj piątek i chochla :] MIŁEGO ŁIKENDU. Pozdrawiam serdecznie, Bogdan Korba

27            -2
~~~m,.m
Wasyl the best!
Wasyl musi zostac!

41            -2
Szczypior
Dajcie już spokój Lisowi.
Im ktoś niedorosły emocjonalnie tym większe kalumnie rzuca. W człowieku trzeba widzieć również zalety. To co zdarzyło się Wiśle wciągu ostatnich 10 lat to także zasługa ujadaczy, wiecznie niezadowolonych pieniaczy egzekwujących każde potknięcie klubu. Trzeba spojrzeć trochę na siebie i własne wady. Nie ma nic prostszego nad krytykę i upatrywanie zła u innych tylko nie u siebie. Obyście nie wylali dziecka z kąpielą . Mamy ostatnią szansę by wyjść z dołka, oby Wasze postawy nie zniechęciły Tych którzy dużo robią, mało gadają. Inaczej uciekną. Rozumiem, że duża grupa krytykantów to zawistni znawcy, udajacy sympatyków czyhający na momenty dowalenia każdemu kto się nawinie.

34            -12
~~~Wiślak
Wisła Pany !
Będzie ten mecz na eurosport 1 wie ktoś ? na wszystkich programach tv pokazują Zagłębie Sosnowiec - Wisła Płock ale mam nadzieje ze to jakiś żart.

17            -1
~~~zeon
I tak już świetna robota zrobiona.
Fajnie by było awansować do górnej 8.Jak dla mnie robota już zrobiona przejeżdżając się po Pasach i Legii.Oni teraz teraz się modlą,żeby Wisła nie awansowała,bo znowu byłby łomot.....

29            -3
GrzegorzS
Bez napinki, walczyć zagrac dobry
mecz zjeśli da się to wygrac jeśli nie to zremisowac, a jak będzie porażka, to tez wielkie nieszcześcia nie będzie zagramy 4 mecze na R22, które trzeba zobaczyc z trybun i wygrać na boisku.

36            -6
~~~KibicWisł y
@Wiślak
Będzie mecz na eurosport 1

18            -2
Kosiarz
4 mecze "u siebie"
Nawet 4 miejsce jest realne. Oczywiście Wisła musi wygrać, ale Pogoń i Craxa przegrać (wcale takie nierealne nie jest) Amika z Jagą remis (wydaje się też prawdopodobny) Wtedy powstaje mała tabela z Craxą i Jagą i Wisła z Jagą mają po 7 pkt ale bramki 7-5 Wisła a Jaga 6-4 :-) . Jak będzie, pożyjemy zobaczymy. Najważniejszy oczywiście pierwszy warunek:-) Więc jazda, jazda !!!!

20            -4
~~~BeloHrvat skiABG22
Mamy o 30% wieksz motywacje od ZL
Fakt, gramy na wyjezdzie, ale moze to akurat pomoze nam sie dodatkowo sprezyc o kolejnych 10%. Gramy o pelna pule i zobaczymy co wyjdzie z tego po 90min. Jestem spookojny o to, ze chlopaki rzuca na murawe 100% mozliwosci. Co do Lisa, to ma papiery chlopak, a bledy popelnia KAZDY. Akurat np napastnikow czy pomocnikow sie z koszmarnych pudel nie rozlicza, a bramkarze maja to do siebie, ze sa niemal od razu wieszani na drzewach przez tzw. kibicow. Lis ma elastycznosc, skocznosc, refleks, caloksztakt umiejetnosci bramkarskich, widac golym okiem, ze to moze byc bdb bramkarz. Jak mu ktos wyliczy 2 bramki z Piastem, to ja moge zaraz wyliczyc kilkanascie setek zmarnowanych w tym sezonie napastnikom-pomocnikom. Przez ktore to setki tez poszlo 9-12 punktow OUT.

26            -5
charlie
Emanuel Kumah
To będzie wymarzony debiut Kumaha w Wiśle, na miarę debiutu Kuby: zdobędzie bramkę, zaliczy asystę i ...dostanie żółtą kartkę (za zdjęcie koszulki).

32            -4
~~~PS
belohrvatskia
Jakie 2 bramki z Piastem ... co za bezczelnosc i pomijanie niewygodnych faktow dla swojej opinii... [Szczecin(1wsza),Korona(dom),Warszawa(2ga bramka),Gdynia(1wsza),Gdansk,Pogon(dom,3ecia),Kielce]

5            -13
SMOK
Być albo nie być- oto jest pytanie
Sprawa jest jasna ........ wygramy?????........... musimy być w czwórce bo piątka za ciasna, przegramy????.... Jedziemy dalej rzecz jasna

8            -1