Wtorek, 28 maja 2019 r.

Ponad 9 milionów złotych dla Wisły z Ekstraklasy

Ekstraklasa SA wypłaciła 16 klubom Ekstraklasy 155 mln zł wpływów gotówkowych za sezon 2018/2019. To o 4,5 mln zł więcej niż w poprzednim sezonie i kolejna rekordowa wartość przekazana klubom przez ligową spółkę - czytamy na stronie ligowej spółki.

Przychody zostały podzielone między kluby na podstawie modelu podziału obowiązującego od czterech lat. Największe kwoty trafiły do Legii Warszawa (15,887 mln), Piasta Gliwice (15,230 mln) oraz Lechii Gdańsk (13,357).

Wisła Kraków za miniony sezon otrzymała kwotę 9 278 685 złotych, na co złożyły się:

- 5 259 375 złotych kwoty stałej;
- 2 230 357,50 złotych z rankingu historycznego;
- 1 502 077,50 złotych z wyniku sportowego;
- 286 875 jako "solidarity payment".

Od sezonu 2019/2020 wchodzi w życie nowy model podziału puli środków pieniężnych, zgodnie z którym 44% kwoty będzie dystrybuowane między kluby solidarnie, po równo (dotychczas było to 55%). Na pozostałą część złożą się dzielone między kluby: 20% za zajęte miejsce w tabeli na koniec sezonu (dotychczas 17,5%), 18% za miejsce w rankingu historycznym (dotychczas 17,5%), 14% dla czterech drużyn występujących w rozgrywkach UEFA (dotychczas 8,5%), zaś 0,5% przypadnie klubom z dolnej ósemki z opłaty solidarnościowej (dotychczas 1,5%).

Od przyszłego sezonu wypłacane będzie też wsparcie o wartości 1% dla drużyn, które spadną z Ekstraklasy do pierwszej ligi. Jednocześnie w kolejnych dwóch sezonach Ekstraklasa zwiększy środki na szkolenie młodych piłkarskich talentów do 17 mln zł rocznie, w tym ok. 5,6 mln zł będzie dystrybuowane do klubów w ramach programu Pro Junior System (co będzie stanowić 2,5% środków wypłacanych klubom). Ligowa spółka szacuje, że w sezonach 2019/2020 i 2020/2021 przekaże klubom Ekstraklasy najwyższe w historii środki - tj. minimum 225 mln zł w każdym z sezonów. Będzie to możliwe m.in. dzięki rekordowym kontraktom mediowym podpisanym na ten okres.

Źródło: Ekstraklasa SA


 Redakcja

Tagi:


Zobacz także:


Dodaj komentarz:


Nick:

Temat:

Tekst:

UWAGA: Dodając komentarz akceptujesz naszą politykę prywatności » oraz regulamin komentarzy »


39    Komentarze:

~~~fe
prawie tyle samo co korona?
kpina a nie sprawiedliwy podzial... korone w calym sezonie ogladalo tylu widzow ilu jeden mecz Wisly

105            -13
GrzegorzS
Nie jestem klubowym skarbnikiem
ale to narszcie dobra informacja finansowa i zarządzajacy Spółka mam nadzieję umiejętnie wydadzą te kasę, która zostanie po spłaceniu kilku cesji. Dobrze by było aby klub wydał oficjalny komunikat lud ktos z władz dał wywiad i przedstawił sytuację finansowa. Na ten moment zaś rozumiem, że np. znaczna część zaległości za stadion została spłacona???

29            -44
~~~Zły
,,,,,
Ciekawe ile nam zostanie gdy miasto sobie coś ugryzie

55            -5
~~~czenko
Grzegorzu S
Duża cześć tej kwoty będzie przelana nie na konto Wisły tylko na konto miasta i TF niestety. Wiśle przelają tylko kasę za zajęcie 9 miejsca czyli te 1,5 mln i prawie 300 tys jakie dostał każdy z grupy spadkowej

76            -1
GrzegorzS
Myśłę, ze się mylisz i Wisła jednak dostanie
więcej kasy, bo miastu kwot wymagalnych nie będacych częścia sporu jest cos ok. 3 miliony, telefonika tez dostaje coś ok. 1 miliona. Tak czy inaczej jeśli ma być transparentność a kibice maja wspomóc klub akcja kupowania nowych i ponawiania starych karnetów to ważny był by wywiad określający sytuację klubu na np. 1 lub 15 czerwca. Kibice pomogą, ale trzeba ich potraktowac jak dosrosły i nie ponownie w kacji jak się mleko rozleje tylko trzeba zrobic konferencję pokazac stan finansów zamierzenia i mozliwości określić potrzeby. Jak ludzie wiedzą jak pomoga klubowi to pomoga. jak wszystko będzie owiane mgłą to będziemy obserowac postawę nie błogostanu ale wręcz oczekiwań ponad miare. Mam nadzieje, że władze to rozumieja i aktywnie jak na przełomie roku beda przedstawiac sytuację w mediach. Chyba, że rzeczywiście jest już tak dobrze, że wyszliśmy na prostą, w co nie wierze. Jak się klub znowu zamknie przed kibicami i zasłaniał będzie się tajemnicami finansowymi Spółki to utraci szanse na zadziałanie w śród kibiców pozytywnej energii, która może mu pomóc. Kibice i grupa ratująca dala kopa zima by to nie upadło. Teraz można dac kopa by to ruszyło do przodu. Jak się chce sprzedać 20 000 karnetów to trzeba wytworzyć pozytywną mase krytyczną, która pozwoli kibico znowu działac w dobrej sprawie. Teraz tą sprawa piwinno byc nie ratowanie przed uupadkiem, ale np. zadanie zbieramy kase na ......, kupujemy karnety bo ..... Ofiarnośc w narodzie jest, ale trzeba ludzi poprosić o działanie. Jak się nie poprosi to nic się pozytywnego nie stanie.

37            -30
~~~WislaNaZa wsze
długi
gdyby ich nie było za takie pieniądze możnaby było zmontować solidną ekipę.

46            -3
~~~czendler
Ej mądrale
a wy nie pamiętacie, że zdecydowaną większość tych pieniędzy zabiera Miasto Kraków na podstawie porozumienia z Bońkiem i przedstawicielami ESY dotyczących zaległości za stadion?

54            -1
szymasss
Podejrzewam
Że większość tej kasy już nie ma (cesję miasto, TF, inni wierzyciele i pożyczkodawcy). Niestety za czasów Pani Czekaj zastawiano co się tylko da dlatego nie byłbym zdziwiony gdyby z tej kasy Wisła nie zobaczyła ani złotówki. Nie możemy odpuszczać i musimy się zmobilizować na te conajmniej 15 tys karnetów. Zgadzam się z Grzegorzem: fajnie jakby ktoś z klubu przed akcją karnetowa powiedział co i jak z finansami. Musimy się ponownie nakręcić na "Ratowanie Wisły".

53            -3
GrzegorzS
Ale wedle umowy, spłaty zadłużenia o ile pamientam
gwarantowane ze środków pochodzących z Ekstraklasy były rozłożone na trzy lata. Gmina więc otrzyma w tym roku maksymalnie coś od 1 do 1,5 miliona złotych.

17            -18
~~~sfrustrow any kibic
DO WSZYSTKICH...
nie wiem czy to mało czy dużo.... ale podam przykład może zły może dobry, ale Aston Villa za awans do Premier League dostanie 170 mln funtów.... więc uważam że te pieniądze co dostają kluby w ESA to jakieś drobne.... mam nadzieję że kiedyś dojdziemy do takiego poziomu... no ale cieszmy się tym co mamy :)

37            -11
~~~czenko
Grzegorze S
W którymś wywiadzie Obidziński wspominał że kasa dla Wisły nie została zajęta tylko za miesce zdobyte w tabeli, reszta jest zajęta. Wieczorem będę miał trochę wiecej czasu znajdę i podeślę Ci do niego linku niedowiarku ;)

31            -2
GrzegorzS
Drogi czenko
wywiad, o którym piszesz czytałem, ale jedna drobna uwaga, był on udzielony na długo przed określeniem wysokości kwot, które kluby otrzymaja z Ekstraklasy, te kwoty są wieksze. Co więcej gdy wywiad był udzielany nie znano jeszcze przelicznika i mówiono bazując o kwoty jakie były do podziału w roku ubiegłym. I tak w roku ubiegłym za 5 miejsce Wisła dostała 9 561 265 zł, gdy za 9 miejsce Zagłebie Lubin otrzymało 8 441 921 zł. . Suma sumarum 9 lokata dziś jest wyżej wyceniona niz 5 w roku ubiegłym. Kolejna sprawa inaczej były w 2018 roku liczone kwoty składające się na całość sumy. Nie twierdze, że Obidziński wprowadzał w błąd po prostu moim zdaniem opierał się w wypowiedzi o wartości z roku ubiegłego za podobne miejsce w lidze. W kasie klubowej będą suma sumarom w skali roku dodatkowe środki, przy czym jedna uwaga pieniadze tę będą wypłacane w paru transzach. Możliwe więc, że Obidziński mówił, że te pierwsze transze bądą w całości zajęte i trzeba szukać innych środków. Suma sumarum dług wobec gminy w tym roku zostanie tak czy inaczej zmniejszony. Szkoda, że miasto nie zgodziło sie na rozłozenie splaty na dłuższy okres, bo były by większe środki na transfery i zarabianie. Nic zobaczymy jak sie sprawy potoczą, ale fajnie by było jak by klub ustani Prezesa przemówił do kibiców, i wyjasnił pare kwestii. Wielu bowiem przeczyta to info o wypłacie i zrozumie, że amy eldorado. A to nie jest prawda, Wisła ma nadal długi i zobowiązania do uregulowania. I dobrze by było by do kibiców przebił sie komunikat, że trzeba iść kupowac karnety by klub zyskał środki na normalne funkcjonowanie.

16            -27
~~~czenko
Grzegorzu S
Czy Ty myślisz że w zarządzie Wisły nikt nie wiedział ile będzie tak mniej więcej pieniędzy w tym roku. na pewno wiedzieli ;) mówił Obidziński że będzie więcej niż w tamtym roku do rozdysponowania, mówił też że w następnym kasa będzie o wiele wiele większa niż w tym. Jestem pewien że na pewno ktoś z ESA przedstawił dokładnie ile bedzie za co,przecież nie robią tego z dnia na dzień tylko plan był wcześniej..i tak miastu zalega Wisła prawie 5 milionów złotych , TF też pewnie koło 2 więc może Wiśle zostanie niestety coś koło dwóch;/

26            -3
Maxi
Tylko że ta kasa nie idzie do klubu
,, Niestety, już niedługo środki z praw telewizyjnych, które powinny wpłynąć do kasy klubu zostaną przelane do miasta, Tele-Foniki i innych wierzycieli, co spowoduje wielomilionową wyrwę ,, Tak bodaj że 18 maja czyli nie tak dawno mówił Królewski . Oczywiście to jest tylko fragment wywiadu by nie być posądzony o to że jestem nieobiektywny to wam zapodam linka . Jest tam w wywiadzie sporo dobrych wiadomości ale i sporo złych . Ale jeśli chodzi o kasę to pan Królewski jasno powiedział gdzie ona idzie z praw telewizyjnych . A tutaj link link »

27            -2
GrzegorzS
Drogi czekno, jeśli mówimy o tym samym wywiadzie
to trudno by Obidziński 25 kwietnia wiedział jakie kwoty będą za jakie miejsce w tabeli jaki będzie przelicznik. Z tego co wiem decyzje zapadły na posiedzeniu ekstraklasy trzy tygodnie póżniej. W dniu w którym Obidziński dawał wywiad nie określona była nawet suma bazowa dla każdego klubu, czy suma za ranking historyczny. Moim zdaniem udzielając wywiadu zakładano otrzymanie sumy w granicach 8 maks 8,5 miliona zł, jest kilkaset tysięcy więcej a to juz spora różniaca na plus. Szkoda, że nie udał się awans do pierwszej ósemki bo mogło być jeszcz z milion złotych do przodu. Ale trzeba się cieszyć, że klub dostanie co dostanie a i spłaci parę zaległości.

16            -20
~~~goldiwiad omo
ale by było
Panowie i Panie jeszcze nic pewnego ale bardzo bliski przyjścia do nas, nie wiem niestety czy jako wypożyczenie czy transfer definitywny jest RK... Jako wskazówka powiem tylko, że najlepsza lewa noga w Polsce? :D

9            -31
~~~czenko
najserdecznejszy Grzegorzu S
tak czy siak Wiśle zostanie tylko kasa za 9 miejsce plus "premia"za grupę spadkową czyli bardzo mało...

21            -5
jordan
???
Orientuje się ktoś dlaczego Korona dostanie więcej od nas pieniędzy ??? W rankingu historycznym też gorzej od nas wypadają....

1            -1
~~~BaCa
@~~~goldiwiadomo
Nie kolego Rafał Kurzawa do Wisły nie trafi, też żałuję :-(

21            -2
~~~tsss
@~~~goldiwiadomo
Rafał Kurzawa się pisze, a nie rebusy robisz i tajemnice, a info lata po necie już jakiś czas. Jak dla mnie bzdura. Co do podziału kasy to jak to jest możliwe że Korona dostała więcej niż my? W tabeli byli za nami, o jakiej premii za ranking historyczny możemy mówić skoro gówno osiągneli. Medialnością i oglądalnością bijemy ich na łeb- nawet startu do nas nie mają. Jedyna medialność mieli jak sharksi zabili im kibica.

25            -3
Kosiarz
@~~~sfrustrowanykibic
z tą kasą za awans to nie jest tak do końca za awans link »

14            -1
~~~Rozpierdu cha2019
Lewa noga w Polsce??
Czyżby Kurzawa z Górnika??? teraz gdzieś w Danii, wczęsniej w Amiens.... no jestem za. Rzuty wolne ma perfekcyjne na nos, w sam raz na Wasyla :)

18            -4
CMD
@goldiwiadomo
No wez nie mow, ze Rafal Kurzawa. To by dopiero bylo....

14            -2
~~~V
Veritas
Wszystko zrozumiem, ale więcej kasy dla korony to obiektywnie patrząc nie widzę żadnych przesłanek ku temu, chciałbym wiedzieć za co dostali więcej, w którym kryterium, bo raczej nie za wyższe miejsce

21            -2
~~~V
Veritas
...sprawdziłem szczegóły...o zgrozo korona ma o 206 tys. zł więcej za ranking historyczny co w istotnej części niweluje różnica za miejsce wyżej Wisły

19            -2
~~~Ryan
Podział za medialnosc...
Medialność klubu oraz frekwencja powinny być głównym miernikiem podziału środków, miejsce w tabeli powinno być niczym w PL czyli kaskadowo...ważniejsze jest czy telewizja chce pokazywać dany zespół, który przyciąga kibiców i reklamodawców...

29            -4
~~~Rozpierdu cha2019
Ranking
Ekstraklasa ranking historyczny.... śmiech na sali. Korona gra w ekstraklasie od 2005 BEZ 2009, Kupczyła meczami, awans kupiony, najwyższe miejsce miała w historii 5 (3 razy). I ma lepszy ranking historyczny od nas???? Puchary oglądała jedynie w TV. Kpina żenada i wstyd. Jej miejsca z ostatnich 8 lat: 10, 8, 5, 12, 11, 13, 11, 5. No nie wiem za co ma ten wskaźnik lepszy. Banda pseudomatematyków

61            -2
~~~lolo
Oczekujemy PRZEJRZYSTOŚCI jakich mamy dłużników.
Prosimy o podanie kibicom Białej Gwiazdy jakie mamy długi do spłacenia. Transparentność i lojalność wobec kibiców to PODSTAWA aby WSPIERAĆ KLUB Z CZYSTYM SERCEM ;-) Najważniejsze to spłacić MIASTO i opłacić Dzierżawę za sezon JESIEŃ 2019 z GÓRY ;-) ;-) ;-)

15            -7
~~~Fe
Bardzo krzywdzacy dla Wisly ten podzial!
Patrzac na nasza medialnosc i historie to ten podzial to skandal! Wisla podnosi medialnosc i atrakcyjnosc rozgrywek! Musimy walczyc o swoje bo obecnie jestesmy okradani!

49            -2
~~~Tomson92
A było tak...
"Przypomnijmy, że klub zalegał miastu na 6,5 mln zł. W ubiegły piątek (lipiec 2018) Wisła wpłaciła 1 mln zł, ale zostało jeszcze 5,5 mln zł. Założenie jest takie, że przez najbliższe trzy lata część kwoty, jaka ma być przekazana klubowi na koniec rozgrywek, będzie trafiać do kasy miasta, jako spłata długu." Wychodzi, że 1,83 mln dla miasta w tym roku...

12            -3
~~~lolo
Tomson92...
nie lepiej zapłacić miastu z góry wszystko ??? ;-)

3            -28
~~~Kibol z Reymonta
Poczytajcie sobie dzisiejszy wywiad...
z Obidzińskim w Dzienniku Polskim.Koleś wyraznie mówi,że klub pogrążaja cały czas długi wobec Gminy Kraków i Tele-Foniki.Gdzie są ci co twierdzili ,ze Tele-Fonika oddała klub Meresińskiemu bez długów wobec niej a Cupiał to największy dobrodziej Wisły?

24            -5
~~~lolo
De facto...
2 mln zł za logo na koszulce. Wisła chce spłacić dług reklamując miasto. panie prezesie rafale "czyny nie słowa" macie ponad 9 mln złotych i wy nie potraficie zapłacić za wszystko miastu. pierwsze to się długi spłaca, a później renegocjuje umowę i zmusza miasto do ukończenia stadionu aby spełniał wymogi do zarabiania. ...radny łukasz wantuch z prezydenckiego klubu "przyjazny kraków". nie przekonują go wyliczenia klubu dotyczące korzyści, jakie miałoby mieć miasto z proponowanego pakietu reklamowego. - "to są kwoty z kosmosu". panie radny stadion wisły to wasza robota a wisła jest z kosmosu bo jest galaktycznym klubem... zróbcie już ten porządek z miastem kraków, bo już idzie na wymioty jak przyjaznym miastem jest miasto kraków dla dwóch największych klubów w krakowie...

7            -22
~~~lolo
Nie upadniemy...Musimy sobie pomagać...
Piotr Obidziński: Jeżeli miasto zabierze Wiśle pieniądze, to może być koniec klubu. Panie Piotrze jak zapłacicie MIASTU za wszystko ok. 5 mln złotych to nie ma szans że WISEŁKA UPADNIE, kibice zrobią zrzutkę na określoną kwotę 1 mln złotych i będzie KASA na 6 miesięcy. Co jak co ale tylko kibice potrafią się ZJEDNOCZYĆ ;-)

8            -16
~~~Tomson92
Jeżeli kupimy 15 000 karnetów...
Jeśli kupimy 15 000 karnetów przy średniej cenie 250 zł to do kasy trafi 3,75 mln zł. Trochę mało jak na pensje, opłaty meczowe i wszelkie lokalowe. Stąd też nie dziwie się czemu nikt nie chce rozliczać się teraz z miastem za dług. Nie wiem ile dostajemy od LvBet za sezon, coś słyszałem o kwocie 2mln zł za 3 lata. To wszystko oznacza, że na sezon bez kasy z Ekstraklasy mamy 6 czy 7mln zł... (już po dodaniu zakupu pojedynczych biletów i kasy od pojedynczych sponsorów)

17            -2
~~~BeloHrvat skiABG22
A Telefonika zlodziejka za co chce kase?
Czyzby bylo to tak, ze Cupial sobie zatrudnial na raz 3-4 trenerow, a za jego nieodpowiedzialnosc i lekkomyslnosc, brak wyobrazni, placi DO TERAZ Wisla? Gdziez jest ten "DARCZYNCA" - Wisla minus 40mln PLN, Cupial plus 2mld PLN? Sukubaniec zarabia teraz na Wisle?!! Ktos moze skrobnac na ten temat artykul i rozwiac kwestie lub potwierdzic? Po drodze farsa Cupial-Meresinski, czyli niemal na 90% zmowa?

26            -10
~~~Criss
Akademia Myślenice
Bardzo mi się podobała wypowiedź pana Piotra.O Wisła najgorszy interes zrobiła podpisując umowę najmu gdzie właścicielem ośrodka jest gmina Myślenice , która wzięła kredyt na budowę a Wisła teraz spłaca i wciąż nie jest i nie będzie własnością klubu. Roczne koszty utrzymania ponad 1mln zł zabezpieczone w cesji. Dziwię się że Klub nie ma własnej ziemi, postarać o dofinansowanie na budowę Akademii. Koszty się obnizaja, wieksza szansa na pozyskiwanie młodych talentów. Wyszkolić wypromować i sprzedawać za mln ale euro.

9            -1
~~~lolo
Tu nie trzeba rozmawiać, tylko PRZELEW
"Wisła rozmawia z miastem o swoim długu za wynajem stadionu. Klub nie ma czym zapłacić, więc obsypał urzędników propozycjami zastępczymi. Działacze sugerują, że od odpowiedzi może bardzo dużo zależeć" Odpowiem wam TAK - ponad 9,2 mln złotych na koncie - robicie PRZELEW na 4,8 mln i po sprawie. Podstawowa zasada ekonomii. Masz kilku dłużników spłać jednego, pokazujesz że jesteś LOJALNY wobec innych. ;-)

4            -8
~~~Criss
Lolo
Z całym szacunkiem ale mało jesteś obeznany w tej kwestii. Więc twoje zdanie i poprzdnie poniżej dna. Wisła z całej kwoty dostanie około 1,5mln zl po odliczeniu cesji. Więc to wystarczy na 1miesiac działalności klubu. Tak że bardzo duże znaczenie teraz będzie mieć ilość sprzedanych Karnetów biletów , plus od lv beta głównego sponsora. Dodatkowy zastrzyk w przypadku sprzedarzy Carlitosa z Legii ((% od sprzedarzy) na bieżące działania do końca rundy.

5            -2