Poniedziałek, 8 lipca 2019 r.

Kraków miasto sportu?

Jagiellonia otrzymała właśnie dofinansowanie z budżetu własnego miasta w kwocie 1,8 mln złotych. Chorzów pochwalił się z kolei wpłatą na konto Ruchu przelewem na aż 4 mln złotych! I to za ledwie pięciomiesięczną promocję! Kraków za reklamę na spodenkach piłkarzy "Białej Gwiazdy" zapłacił niedawno Wiśle... 150 tysięcy złotych. Nic więc dziwnego, że po informacji o tak wysokiej dotacji dla III-ligowego dziś Ruchu - jeden z kibiców zagaił na Twitterze oficjalny profil naszego pięknego miasta. Chyba nie spodziewał się otrzymać aż tak ciekawej odpowiedzi.

"Hej, miasto Kraków. Mi byłoby głupio" - napisał Rafał Cyganik, deklarujący się na swoim profilu, jako kibic Wisły Kraków.

"Głupio? A to logo to za free?" - odpowiedział oficjalny (!) profil twitterowy miasta Krakowa!

Cóż... komentować tego za bardzo nie ma z jednej strony sensu, bo widać wszystko jak na dłoni, ale pokazuje też dość dobitnie, że wypadałoby, aby na wstępie do obsługi profili w social mediach miasto Kraków zatrudniło raczej kogoś, kto nie gasi pożarów benzyną. No i po drugie... no właśnie... Chodzi to nam "po głowie" od kilku dni... Kibice Wisły, skupieni wokół Stowarzyszenia Socios, zapowiadają bowiem... sprzątanie stadionu przy Reymonta.

Stadionu, który jest oczywiście naszym domem, który każdy chciałby widzieć w jak najlepszym stanie, ale też warto podkreślić, że Wisła nie jest ani operatorem miejskiego obiektu, ani nie jest oczywiście jego właścicielem. Płaci natomiast bardzo wysoką stawkę za udostępnienie stadionu przy okazji organizacji meczów.

Wynajmujemy więc za niebagatelne 123 tysiące złotych obiekt, który sami chcemy - powiedzmy, że "odświeżyć", a gdy ktoś z kibiców naprawdę grzecznie zapyta w coraz popularniejszych social mediach o wsparcie dla utytułowanej wizytówki Krakowa - jaką przez 113 lat jest Wisła - przez ludzi, których miasto zatrudnia - otrzyma "zimny prysznic".

I tylko piszący te słowa obawia się jednego. Czy jak już ten stadion kibice posprzątają, to czy nie wzrośnie aby cena za jego wynajem? W końcu czysty dom wynająć można łatwiej i drożej, niż niefunkcjonalny i brudny!

"Kraków - miasto sportu" - taki transparent zobaczyć można na naszym stadionie. Dziś brzmi to jak kpina!


 Redakcja

Tagi:


Zobacz także:


Dodaj komentarz:


Nick:

Temat:

Tekst:

UWAGA: Dodając komentarz akceptujesz naszą politykę prywatności » oraz regulamin komentarzy »


41    Komentarze:

~~~AVE WISŁA
TYLKO WISŁA
Musimy zorganizowac jakis marsz najlepiej po meczu z dużą frekwencja.Trzeba troche potrząsnąc miastem inaczej nic z tego nie będzie

101            -16
~~~Rumcajs
Trafne!
A rzadzacym - jesli przemawia przez nich rozsadek a nie pazernosc i zawisc - powinno byc glupio!

67            -4
~~~zosia
milicjant
zydo-komuna i dalej wybieraj...

41            -24
~~~Sasdd
sport
Tak samo jest w koszykówce kobiet...wszystkie zespoły z ekstraklasy dostają od swoich miast tak minimum 500 tys. do budżetu, Wiślaczki od Krakowa dostają 100 tys...

74            -4
~~~Badwolf19 06
W urzędzie sąsiadka
Mało tego w obserwujących na TT przez oficjalne konto Krakowa niema konta Wisły i nie było by w tym nic dziwnego gdyby nie fakt że obserwują cracovie...

75            -5
SMOK
Gdybym tylko wcześniej wiedział
Wszedzień bym rozpisywał - prezydent miasta Kraków prezydentem logiki braków.

37            -6
SMOK
Urodziłem się w Krakowie
Ale teraz czuje, jakbym urodził się w KŁAJowie

41            -3
SMOK
Dobrze byłoby
Jak za dawnych czasów po wygranym meczu w Kr. pochód kibiców przemaszerował z Błoni na rynek, pod ratusz. Tam zaśpiewać odpowiednio pod naszych radnych.

71            -4
~~~UcheJ1
Uważam to za świetny pomysł
Po meczu wszyscy na czerwono spacerkiem do betonu, tylko proszę tym razem nie maczety a kilofy albo młoty :)

55            -8
~~~jp53
,,Pan`` tfu prezydent.
Dotąd, dokąd w Krakowie będzie rządził ten ,,prezydent`` nic się nie zmieni.On i jego ekipa mają inne priorytety.Oni biorą,a nie dają.

77            -8
~~~kazek
Jak tak dalej pójdzie, to Wisła będzie płacić za użycie
słowa "Kraków" w nazwie. Miasto co najwyżej szprotu.

60            -2
bochen
Rafał Cyganik
Jak Ty Mnie teraz zaimponowałeś

38            -4
~~~maciek
...
i jeszcze za wynajem stadionu w polskiej ex płaci poważne pieniądze tylko Wisła, legia i cracovia, czyli pozostałe kluby są dofinansowywane dodatkowo bo maja stadiony za darmo.

43            -3
Kosmaty
Paradoks...
Ekspert z zewnątrz zatrudniony przez urząd miasta wycenił ekwiwalent reklamowy jaki zapewniają miastu kluby na sumę 5,5 miliona złotych. Chodziło odpowiednio o 2,5 miliona w wypadku Cracovii i 3 miliony w wypadku Wisły. Zatem za usługę wartą w sumie 5,5 miliona złotych miasto płaci jedyne 0,3 miliona złotych to mniej niż 5,5% wartości. A w wypadku samej Wisły to jeszcze mniej, bo zaledwie 5% wartości usługi. Nie wiem czy to podlega pod pewne przepisy, ale działając w drugą stronę (czyli prywatna firma płaci urzędowi mniej niż usługę wycenia rynek) byłoby to wyłudzenie i byłoby to prawnie karalne. Zresztą to i tak wygląda jak klasyczne wymuszenie i nadużycie władzy (jestem silniejszy, mam nad tobą przewagę... więc sprzedaj mi swój wart milion złotych dom za kilkadziesiąt tysięcy bo ja tak chcę... jesteś w plecy i na nic cię nie stać, ale ciesz się bo w końcu cokolwiek zapłaciłem). ----- Pomijam tu kwestię tego, że inne miasta płacą na kluby miliony i tłumaczenie tego faktem, że często te miasta są udziałowcami klubów, więc to troszkę inne zasady działania... W końcu przywołane miasta wypłacają te pieniądze nie ze środków przeznaczonych na utrzymanie spółek miejskich, tylko ze środków przeznaczonych na promocję danego miasta, więc to powinno być osiągalne także dla Krakowa nawet jeśli udziałowcem klubów nie jest. ----- Kolejna kwestia to stadion. Wczoraj widziałem mema, który to idealnie podsumowywał: "Stadion Juventusu: pojemność 42 tysiące miejsc, nowoczesny, funkcjonalny, piękny, ukończony w 2 lata. Koszt 500 milionów złotych. Stadion Wisły: pojemność 33 tysiące miejsc, niefunkcjonalny, brzydki paszkwil, jeszcze nie ukończony po kilkunastu latach. Koszt 600 milionów złotych". To chyba najlepiej podsumowuje dbałość miasta o jakość i ekonomię obiektu przy R22. ----- Wychodzi więc na to, że Kraków reklamując się jako miasto sportu... owszem, chce czerpać profity z promocji poprzez sport, ale tak naprawdę nie chce mieć z samym sportem nic wspólnego, a już z pewnością nie chce za tą promocję płacić w żadnej formie (czy to gotówkowej, czy bezgotówkowej dbając o obiekty). ----- Swoją drogą jestem bardzo ciekaw jakby miasto zareagowało na pozew sądowy z następującymi zarzutami: wyzyskiwanie podmiotu gospodarczego (podstawa: czerpanie korzyści marketingowych z zapłatą znacznie poniżej ich rzeczywistej wartości), nierówne traktowanie podmiotów gospodarczych współpracujących z miastem (podstawa: obniżenie Cracovii czynszu za stadion argumentowane kłopotami finansowymi klubu, brak jednakowych działań na taką samą sytuację w Wiśle), niegospodarność i podejrzenie działań korupcyjnych (podstawa: ogólna sytuacja ze stadionem, przy tak wysokich kosztach brak dostosowania go do wymogów stawianych tego typu obiektom, brak praw własności do projektu co uniemożliwia wszelkie modernizacje obiektu w przyszłości).

56            -7
~~~Kibol z Reymonta
Przeciez Majcher zawsze.....
życzył i życzy Wiśle jak najgorzej.To zadeklarowany kibic Pejsatych.Nigdy nie uwierzę,ze gość nie wiedział po rozmowie z Vanna Ly i Hartlingiem,ze to moze być totalna sciema i zero wiarygodnosci.Przeciez to doświadczony cwany lis i oszusta wyczuje od razu.Oficjalnie podał jednak ze wszystko wyglada wiarygodnie.Przeciez musiał wiedzieć jakimi konsekwencjami może skutkować przejęcie klubu przez tych dziwnych podstawionych ludzi.

57            -9
~~~morgan R22
a było isc na wybory...
Teraz płaczecie ,pretensje ,zdziwienia itd..a jak pisałem w zeszłym roku ,,Wszyscy do urn,oddawac głosy na Małgośkę,, to teraz problemu by nie było. I dla sprostowania głosy te miały być nie dla poprawnie -politycznie pani Małgorzaty,ale przeciwko temu żydowi,który wraz ze swoja klika niszczy nasza Wisłe.Jest nas tylu, że jestem przekonany ze przy pełnej mobilizacji w magistracie na stołku siedziałby teraz kto inny,no ale wyszła d..pa i kamieni kupa. A Jak juz jestem przy okazji przy tej częsci ciała,to proponuję przenieść to logo na spodenkach w łasnie tam,centralnie na sam srodek bo tam jego miejsce.

63            -60
GrzegorzS
Tak dumam co z tym zrobic. I w sumie wychodzi, że niewiele
mozna kraków wywala kupe kasy w błoto, przypomne promowanie przez majchrowskiego Igrzysk kilka lat temu a na realne wsparcie niem, co więcej nawet nie chodzi o samo w sparcie chodzi o zwykłe umorzenie długu i urealnienie kosztów wynajmowania obiektu, który powstał na ziemi, wniesionej kiedyś przez TS jako wkład w budowe nowego obiektu. Jak sobie wspomnę jak majchrowskich bywał na obiekcie by sie koło Cupiała pokazać z tytułu kolejnych mistrzowskich fet przy R22. Co z tym zrobić. Jedyna droga wydaje sie po prostu spłacic długi wobec Gminy a potem wystawić rachunek w postaci przymuszenia właściciela obiektu do wykonania koniecznych napraw remontów dokończenia obiektu zamknięcia planów wreszcie może dostania zwykłego pozwolenia na użytkowanie. Bo z tego co wiem takowe jest tylko dla dwu trybun. Reszta jedzie na tym własnie pozwoleniu. Zarazem mam nadzieję, że Wisła przy najbliższej okazji gdy będzie taka prośbą z Gminy o darmowe wejściówki dla Prezydenta i jego całej świty na loże wyśle mu rachunek za bilety wstępu. Zenujące jest to, że za eksponowanie tego całego Logo miasta na spodenkach rzucaja nam coś w granicach 4000 za mecz. Paranoja. Co z tym robic by nie szkodzić klubowi. Jedynym słusznym rozwiazaniem jest akcja informacyjna i marketingowa pokazująca mieszkańcom prawde o samym obiekcie i niedojdowatości Majchrowskiego i jego Urzedników w kwesti wykorzystania stadionu wzniesionego za taka mase kasy. Jest jeszcze jedna mozliwośc w postaci licznej wizytacji najblizszej Rady miasta z racami i wszelkimi dodatkami pod magistratem. Ja oczywiście nawołuje do demonstracji pokojowej, ale możliwe, że ludzi nie dało by się tak łatwo uspokoić. Gdy wspomne jak srakovia wymuszała budowę stadionu to myślę, że najwyższa pora by Wisła tez upomniała się o swoje. Taka wizyta tłumu po kilku meczach pod Urzędem Miasta mogła by zdziałać cuda. Inaczej się po prostu nie da.

31            -6
~~~emjot
Dofinansowanie przez miasta zawodowych klubów
to aberracja. Płacenie kasy z naszych podatków, tylko po to by jakiś kopacz zarabiał o 10-15 tys. miesięcznie więcej to skandal. Miasta mogą dawać pieniądze na sport młodzieżowy, juniorski, ale litości nie na zawodowców. Chcesz bawić się w zawodowy sport znajdź inne źródło finansowanie niż budżet Krakowa, Białegostoku czy Bydgoszczy.

45            -28
kongo
ciezko zrozumiec
postawę miasta.Tez nie jestem zwolennikiem finansowania klubów przez miasto ale uwazam ze miasta nie powinny brac kasy za wynajem stadionu co w naszym przypadku juz byłoby ogromną pomocą.A oni nie dosyć ze biorą kase to nawet zalegosci nie chca na raty rozłozyć.Bezsensowne.

33            -4
GrzegorzS
emjot, ale tu nie chodzi o finansowanie klubu
zawodowego przek miasto, ale o 1. urealnienie kosztów wynajmu stadionu. 2. wykonanie prac na tym obiekcie koniecznych dla jego funkconowania na czym mogło by wreszcie zarobic i samo miast bo narazie to do niego dokłada mimo tego, że z głównego najemcy zdziera nierealna kasę. Smiem twierdzic, że dobrze działający stadion przynosiłby duże zyski operatorowi (S.A. Wisła Kraków) i włascicielowi (Gmina). Ale trzeba robic cos więcej niz robic sobie tam biura Spółek Miejskich.

43            -7
~~~Mackie Majcher
Ostatnio ukazała się książka
Dzieci resortowe. Biznes, gdzie opisano m.in. Janusza Filipiaka. Wg autorów to syn wysokiego oficera UB i SB, walczący z żołnierzami wyklętymi. Po tej publikacji chyba wszyscy zrozumieli dlaczego lewacy rządzący Krakowem tak nieba przychylają sąsiadce, a niszczą Wisłę.

62            -19
~~~open mind
Wisła i pieniądze od miasta.......
to tak jakby właściciel Aston Martina ,któremu ktoś wcześniej zbudował garaż,teraz prosił o kupno benzyny.

12            -83
~~~kazek
@morgan R22
Skończ już... Majcher ją w debacie (bodajże w radio) rozjechał. Jedyne, co bełkotała, to że metro zrobi za rok, zlikwiduje korki i takie tam. Sto procent myślenia życzeniowego, zero konkretów. To była prawdziwa tragedia Krakowa, że mimo tego, jak bardzo wkurza Krakowian Majcher, nie wystawiono do wyborów w Krakowie żadnego poważnego gracza, który mógłby wykopać JM hen do Sosnowca. Pani Wassermann może ma inne zalety sprawiające, że jest dobra w swojej pracy(nie wiem - gdybam tylko), ale raczej nie sprawdziłaby się ani trochę jako gospodarz miasta. Więcej politykować nie zamierzam - Tobie też radzę "dać sobie siana" z agitacją powyborczą

41            -54
Kosmaty
@~~~open mind
Zły przykład. Bo właściciel aston martina płaci za ów "garaż" i nie chce "paliwa" za darmo, za otrzymać rynkową cenę za reklamę którą ma naklejoną na samochód.

26            -1
sivy1975
przeciekający dach
to jest k....a jakaś kpina ,że nie wspomnę o tym , jak pada deszcz to od bodajże 2 sezonów woda kapie mi na głowę :-( :-( :-( ale co tam przecież można wycisnąć od "DUMY KRAKOWA" ile się da za ten BUBEL za który nikt do tej pory nie beknął :-(

49            -4
~~~€
open mind
Oj dawno, dawno cię tutaj nie było:lol: :lol:

18            -2
~~~Człeniu
Nie dla finansowania klubów z miejskiej kasy
Mamy ten komfort, że nie zhańbiliśmy się w ciągu ostatnich lat tego rodzaju patologiczną pomocą, w której dla garstki sympatyków samorząd wydaje miliony, które mógłby przeznaczyć na bardziej pilne potrzeby. Dzięki temu mogę patrzeć z podniesionym czołem na inne kluby i ich mentalność żebraczą, jako relikt słusznie minionej epoki, z której nie chcą się wynieść mimo całkiem sporego wsparcia finansowego ze strony podmiotów, które środki posiadają dzięki mechanizmom rynkowym. Według mnie zarówno komentarz na TT, jak i odpowiedź miasta były słabe, ale wpis miasta padł w odpowiedzi na żebraczą zaczepkę. Nie pielęgnujcie takiej mentalności, bo nawet jak się kiedyś dorwiemy do miejskiej kasy, to zawsze może przyjść ktoś, kto zakręci kurek z pieniędzmi, a my utracimy możliwość pozyskiwania jej w zdrowy, rynkowy sposób.

22            -40
kazo73
Do kibiców
Była okazja w.....lić prezydenta miasta przy wyborwch ?! To co nie którzy woleli wybrać lepsze zło.to teraz k...a miejcie do siebie pretensje.

51            -19
~~~Fan Krk
Komuch żądzi miastem
Majcher komuch na układach nie nawidzi Wisły

50            -20
~~~WisłaNB
Tylko Wisła!!!
Wszyscy pod urząd po meczu ze Śląskiem cała Wisła zawsze razem!!!

34            -8
~~~open mind
...
Ja już mam karnet na cały sezon ,a wy?

27            -10
~~~€
open mind
My nie chodzimy na cracovie :lol: :lol:

25            -4
~~~ms_maciek
Karnety
A połowa tutaj wypowiadających się karnetu nie ma. Uważam, że to megawstyd. Zamiast szukać w budżecie miasta, poszukajcie we własnej kieszeni. Ja karnet mam. A Wy Łobuziaki? :)

25            -7
~~~Stachu
Moim zdaniem
Miasto traktuje Wisłę jak zbędny balast

31            -2
~~~fan1978
....tylko protest!!!
...kibic ma sprzątać stadion? to trochę jakby wyczyścił buty Majchrowskiemu:-( Po meczu ze Śląskiem trzeba ruszyć pod magistrat

17            -7
~~~Człeniu
msmaciek
A oni może karnety mają, może nie mają. Może są dzieciakami, które muszą wszędzie się oglądać na sąsiadkę i sympatyków, może nie. Może są politycznymi trollami, bo tych w internecie wysypało ostatnimi laty, może nie. Faktem jest jednak to, że jeśli popieramy dojenie kasy z budżetu, to jako kibice Wisły, tracimy godność, jaką mogliśmy się chlubić przez lata.

7            -13
~~~GOSCIU_
Majchrowski - WASZ PREZYDENT.
Zagłosowaliście na niego ostatnio. Kolejny raz. Temat jest zamknięty. Pochylić głowę i zaakceptować wolę włodarza miasta. No i oczywiście jak będą kolejne wybory samorządowe nie zmieniać decyzji - dalej głosować na Pana Profesora. Polscy mieszczanie przecież mają jak z muzyką - lubią to co znają. Nie musi się nic zmieniać. Bo po co, nie ?

24            -9
~~~tw Bolek
Jp 53
Gdy była na to pora przed wyborami to o tym tutaj mówiłem ale wtedy większość z redakcją tego szacownego portalu na czele miała mi to za złe więc męczcie się teraz ,kadencja dodatkowo wydłużona o rok 😆

15            -5
~~~fan1978
....Prezydent!
Większość kibiców Wisły Kraków nie mieszka w Krakowie, więc ich głosy nie zadecydowały że Majchrowski dalej dowodzi Krakowem. A liczy ktoś że inna partia będzie zbawieniem Wisły.:rotfl: No chyba że będzie 500+ do zakupionego karnetu. Jak ktoś tak myśli to gratulacje!!!

6            -8
~~~BeloHrvat skiABG22
Koniec Majchrowskiego jest bliski
Jest stary, ledwie sie wypowiada, nawet nie jestem pewien czy to on sprawuje wladze czy steruje nim komitet z tylnego siedzenia, ale razem z nim poleci ta rzesza cwaniaczkow, pijawek i nierobow. W dodatku ta kasta zrobila sie tak bezczelna jak na zalaczonym obrazku :) Zapominaja, ze to my ich zatrudniamy, to my im placimy wyplaty i maja nam sluzyc nisko zgieci w pol.

14            -3
~~~lolo
Po pierwszym meczu u siebie PROSZĘ WAS...
Zostawcie samochody, zróbcie PARALIŻ MIASTA i kierujcie się w kierunku HOTELU Cracovia i przechodzie przez PASY w kółko z jednej ulicy na drugą (kwadrat komunikacyjny) aż do zakorkowania MIASTA i pod MAGISTRAT :rotfl:

10            -3