Środa, 30 października 2019 r.

Jakub Zima z profesjonalnym kontraktem

17-letni Jakub Zima związał się z Wisłą Kraków pierwszym profesjonalnym kontraktem. Środkowy obrońca parafował umowę obowiązującą do 30 czerwca 2021 roku.

Jakub Zima trafił do Akademii Piłkarskiej Wisła Kraków w 2015 roku z Klubu Sportowego Borek Kraków, dołączając wówczas do drużyny U-14 prowadzonej przez trenera Adrian Filipka. Następnie zawodnik przechodził przez poszczególne szczeble szkoleniowe,

Zima regularnie pełnił funkcję kapitana w młodzieżowych drużynach "Białej Gwiazdy". W tym sezonie wystąpił w sześciu meczach Centralnej Ligi Juniorów U-18 oraz pięciu IV ligi.

Źródło: Wisła Kraków SA


 Redakcja

Tagi:


Zobacz także:


Dodaj komentarz:


Nick:

Temat:

Tekst:

UWAGA: Dodając komentarz akceptujesz naszą politykę prywatności » oraz regulamin komentarzy »


21    Komentarze:

esaper
Obrona
I razem z Hoyo mamy parę stoperów. Gorsi od obecnych nie będą a razem mają mniej lat niż Wasyl...

64            -13
~~~Peperoni
Prosze nnie poprawic, jak zle mysle.
Wisla ostatnio podpisala wiele profesjonalnych kontrakow z nieletnimi lub mlodocianymi. Czy przypadkiem nie jest to przeszle zaplecze w nizszej klasie ? Przerwanie rozgrywek to " zjazd do IV ligi ". Dokonczenie rozgrywek i spadek, to miekkie ladowanie w I lidze i tam granie tymi mlodymi. Bardzo chcialbym, aby bylo inaczej i mam nadzieje, ze do tego nie dojdzie, ale odczuwam duzy niepokoj po tym co sie ostatnio dzieje.

23            -30
~~~Britney
Ciekawe czy wypali
czy jak to mówi Rafał P do bigosu a nie do piłki Póki co taką mamy młodzież

9            -11
~~~Brudny Harry
Peperoni.
Prawde pewnie poznamy w maju lub nieco wsczesniej. Obecnie wszystko jest mozliwe po tylu i bez stylu porazkach. Oby sie utrzymali.

23            -3
~~~mic333
@~~~Peperoni
Niestety przy obecnych długach spadek do 1 ligi to dla nas koniec, nie ma opcji na miękkie lądowanie, pozostanie w ekstrklapie to być albo nie być. Bardziej prawdopodbną opcją na "miękkie" lądowanie jest przygotowywanie podwalin pod profesjonalny klub piłkarski w Wieczystej Kraków i późniejsze połączenie się z nimi na ich licencji, stąd taki tam ruch ostatnio.

8            -25
~~~WislaToMy
Nie interesuja mnie goscie pt "moze za 5-6 lat"
Walczymy w tej chwili i byt/istnienie. Stolarczyk, rzekomo wielki promotor mlodych, nie wprowadzil ani jednego juniora do zespolu, wiec bez znaczenia ile talentow podpiszemy - pod jego skrzydlami nic z tego nie bedzie. Nawet Grabowskiego nie dal rady wprowadzic na szersze wody, ktory dodajmy, ma fajne papiery na granie. Co do spiskowej teorii dziejow, pytanie czyi beda ci zawodnicy od 1 stycznia po przejeciu za 4 mln ZLOTYCH klubu przez tercet B-J-K?

17            -12
~~~a68
~~~Peperoni
Może kolego i masz rację ale i to ALE no właśnie - oglądałeś Puchar Anglii Liverpool -Arsenal ? Tam grali chłopcy mający po 16-18 lat i dawali rade ! To nie chodzi o tych młodych tu chodzi o TYCH STARYCH żeby im się chciało bo młodym zawsze się chce

16            -7
esaper
mic333
Jakiej licencji ? Wieczysta to amatorski klub z klasy okręgowej a my mamy drużynę rezerw w IV lidze - zawsze to poziom wyżej. Można także ogłosić upadłość i zaczynać od tejże VI ligi. Łączenie się z osiedlowym klubikiem to żadne wyjście

12            -7
Kosmaty
@~~~Peperoni
To nie jest żadne przygotowanie na miękkie lądowanie w niższych ligach. I to z kilku powodów: 1. Wisła nie ma żadnej opcji na jakiekolwiek miękkie lądowanie. O ile teraz spłacono lwią część zadłużenia (spłacono mniej więcej 10 milionów z 40 jakie były pierwotnie, czyli około 25%), o tyle bez wpływów z ekstraklasy nie ma najmniejszej możliwości spłacenia pozostałej części zadłużenia, a to oznacza postępowanie upadłościowe i zwyczajnie kasację klubu zakończoną w najlepszym wypadku powstaniem nowej organizacji... która jednak nie przejmuje długów "starej Wisły", ale też nie przejmuje żadnych własności (w tym kontraktów). 2. Podpisywanie umów z takimi młodzieżowcami to standardowa praktyka w normalnie zarządzanym klubie. Nienormalnym jest brak takich umów. Kontrakt takiego dzieciaka to kilkanaście tysięcy złotych rocznie, a sprzedając go komukolwiek można zgarnąć kilkadziesiąt tysięcy złotych Stosowanie takiej praktyki widoczne jest w szczególności w Barcelonie, która operując oczywiście na innym poziomie finansowym w znacznym stopniu wyciąga w ten sposób budżet na zrównoważenie finansowego fair-play). Stratą Wisły przez lata było właśnie inne podejście, bo nawet sprzedając za nieduże pieniądze po kilku piłkarzy (jeśli nie do ekstraklasy, to choćby i do 1-2 ligi) można ostatecznie zarobić, a każdy zarobek jest teraz dla Wisły istotny, nawet jeśli drobny. Prosty przykład: chłopaki z pamiętnej CLJ. Prawie wszyscy (lub nawet wszyscy, nie chce mi się teraz tego szukać, ale całkiem możliwe, że wszyscy) odeszli od nas za free, a myślę że w tamtym czasie znalazłoby się kilka klubów skłonnych zapłacić za kilku z nich po 100 czy 200 tysięcy złotych. Dając nawet całej drużynie kontrakty średnio po 1,5 tysiąca miesięcznie (Niby kwota nie robi wrażenia, ale to średnia i najlepsi dostaną więcej, a najsłabsi nic. Można też kontrakt podpisać w formie progresywnej lub premiowej itd. No i pamiętajmy że mowa o mniej więcej 17 latkach), daje to jakieś 400 tysięcy rocznie, sprzedając jednego z nich za 200 tysięcy i 3 kolejnych za 100 tysięcy już jest się o 100 tysięcy do przodu i kontrakty się zwracają z nawiązką. Myślę, że właśnie taka idea przyświeca podpisywaniu ostatnio sporej ilości umów z juniorami, co jaka napisałem wyżej jest standardową praktyką na zachodzie: "jeśli na czymś da się cokolwiek zarobić... maksymalnie to wykorzystaj". W naszym kraju niewielu myśli w ten sposób głównie ze względu na ogólną specyfikę wewnętrznego rynku transferowego, który preferuje transfery bezgotówkowe. Ale ta specyfika (choć w sposób wymuszony) powoli się zmienia (przeanalizujcie sezon po sezonie ile pieniędzy za wewnętrzne transfery było w obiegu w ciągu ostatniej dekady i zauważycie, że choć z roku na rok wzrosty nie są duże, to tendencja jest zauważalna, zarówno jeśli chodzi o ogólną kwotę, jak i ilość transferów gotówkowych).

17            -4
~~~bob
po co
Kupują tych młodych bez opamiętania. Tylko żaden z nich później nie gra. Nic z tego nie rozumiem. Grozi nam spadek . Zamiast sprowadzić 2-3 ligowców sprowadzamy młodych nie do gry. po co.

8            -13
Kosmaty
@~~~bob
kilka kwestii: 1. Koszt takiego młodzieżowca jest niewielki i ma marginalny wpływ na ogólny budżet klubu, potencjalne korzyści mogą być nieporównywalnie większe niż całościowe koszty poniesione na tych piłkarzy (przykład: za Buksę już teraz były oferty za 3-5 milionów euro, zgodnie z tym co mówił Obidziński, ale na transfer nie zgodził się ojciec piłkarza. Mam tylko nadzieję, że Wisła zdoła przedłużyć z nim umowę, by nie odszedł ostatecznie za darmo). 2. To nie transfer z zewnątrz, ale umowa z młodzieżowcem już będącym w klubie. Patrząc na pkt 1 i 2 transfery z zewnątrz mające mieć realny wpływ na punkty w tabeli i taką umowę jak powyżej to dwie całkowicie odmienne kwestie. Na okienko transferowe nie ma żadnego wpływu to czy ta umowa zostanie/nie zostanie podpisana, poprostu nie ma to żadnego przełożenia. Z drugiej strony obydwie ścieżki muszą być prowadzone jednocześnie, nie da się porzucić jednej "na korzyść" drugiej. 3. Przeczytaj mój post powyżej.

12            -4
olszaI
esaper
Dla Twojej informacji obecnie w Wieczystą wszedł Wojtek Kwiecień tak dokładnie ten Kwiecień i celuje w 1 ligę więc jak sie wszystko potoczy kto wie...

3            -13
esaper
olszaI
Wiem kto wszedł i w co celuje,ale od celowania do efektów mamy daleką drogę. Katowice np od lat celują w ekstraklapę a są coraz niżej. Jak na razie Wieczysta jest w okręgówce i to jest fakt bezsporny. Resztę się zobaczy.

17            0
~~~Autosan
.
Porównywanie potencjału kibicowskiego i marketingowego Katowic do Wisły mija się z celem. Gdyby jednak wydarzył się czarny scenariusz to moim zdaniem 5 lat i znów bylibyśmy w ekstraklasie.

5            -7
~~~Peperoni
@Kosmaty. Zupelnie nie zrozumiales mojego postu.
Nigdzie nie pisze o kosztach mlodych zawodnikow, ktore sa, ale niewielkie. Pisze i zaatawiam sie co bedzie dalej. Nie wyrokuje ze tak musi byc, ale z moich. dobrych informacji, tak moze byc. Nikt nie ujawni swoich planow, aby nie siac niepokoju, ale sytuacja jest zla i tak MOZE sie zdarzyc o czym pisalem. Tyle i tylko tyle. Czas pewno pokaze.

6            -3
~~~Peperoni
@Kosmaty
Nie chce za wiele pisac, chociaz moglbym, ale zapewniam Cie, ze mimo wielu lat, jak tu jestem, nie zdarzylo mi sie zrobic przeklamania i kogokolwiek wprowadzic w blad. Moje obawy sa uzasadnione. Pozdr.

7            -2
~~~Pedro 52
Do Olszal
To przenieś się do Wieczystej i będziecie sobie celować , zobaczymy jak długo .

11            -2
esaper
Autosan
Nie porównuję potencjałów Wisły i Katowic. Jeśli już patrzyć pod tym kątem to raczej Wieczystej i Katowic...:lol:

8            -2
Kosmaty
@~~~Peperoni
Być może masz podstawy by tak pisać, oczywiście mogę się mylić i to Ty możesz mieć rację. Jednak moja opinia jest inna z powodów które podałem powyżej. Sam poprosiłeś o polemikę jeśli ktoś się nie zgadza. Tak się składa, że akurat z tym się nie zgadzam i nawiązałem tą polemikę podając swoje argumenty. Ale nie po to by zarzucić Ci wprowadzanie w błąd, tylko po to by podać swoją opinię na temat tych konkretnych obaw, w końcu po to jest ten portal. Też mam obawy dotyczące przyszłości Wisły, ale leżą one w innym miejscu niż podpisywanie umów z młodymi piłkarzami jako przygotowaniu "poduszki po upadku". Osobiście bardzo martwię się o sytuację ekonomiczną. Teraz wszystko wydaje się iść w odpowiednim kierunku (spłacono około 10 z około 40 milionów zadłużenia zewnętrznego co daje mniej więcej 25%, czyli całkiem nieźle zważywszy na skalę trudności projektu), ale ciąż zostało prawie 30 milionów do spłacenia, a wraz z upływem czasu zbliżają się/mijają terminy na kolejne spłaty. Dzisiejsza Wisła ekonomicznie to wciąż domek z kart, który w każdej chwili może się przewrócić i to mnie martwi znacznie bardziej niż strona sportowa, którą w naszej lidze znacznie łatwiej jest nadrobić niż wielomilionowe długi. Jednak przygotowanie w formie o jakiej piszesz (podpisywanie umów z młodymi wychowankami) nie ma sensu, bo w momencie wszczęcia procedury upadku traci się wszystko i jeśli piłkarze zostaną w klubie, to nie ze względu na obecnie podpisane kontrakty, które w takim wypadku rozwiążą się automatycznie w momencie ogłoszenia upadłości. W końcu jeśli Wisła upadnie, to by wystartować w IV lidze utworzony zostanie nowy podmiot, który wystartuje co prawda bez długów, a skoro nowy podmiot to nie może także przejąć assetów, ot przykładowo herbu czy umów piłkarzy (między innymi dla tego Widzew po upadku miał tak duży problem z herbem i musieli go odkupować od syndyka upadłościowego), zatem te umowy nie mogą więc być one podpisywane z myślą o "przygotowaniu do tego co będzie po upadku Wisły", nie miałoby to jakiegokolwiek sensu, no może poza wzbudzeniem sentymentu, ale to też bez sensu, bo jeśli wychowanek w takiej chwili nie ma sentymentu dla samych barw, tylko dla umowy... to i tak u nas by nie został, bo chcąc robić większą karierę postara się o jakąś umowę w 1 lidze zamiast 4 i Wisła nie będzie miała nic do gadania, bo nie będzie istniało żadne narzędzie prawne by go zatrzymać.

10            -7
kmwtw1906
@~~~a68
chłopie co Ty za pierdoły opowiadasz przeciez każdy kto ma jakie kolwiek pojęcie wie ze my nie mamy zdolnej młodzieży a jakies zimuy czy inne wynalazki to poziom max III ligi z naciskiem na MAX swoja droga mocno sie musiales uderzyć w głowioke jesli porownujesz 16-1`8 latków z arsenalu czy liverpoolu to lebków z Wisły ktorzy jeszcze poł roku temu kopali na orlikach pod blokiem ... kiedy do was dotrze ze u nas moze poza tym Hoyo-kowalskim NIE MA DOBRYCH GRACZY W WIEKU JUNIROSKIM ...

3            -5
kmwtw1906
@Kosmaty
piszesz o tym Buksie Ty i wielu innych nie mówie ze taka oferta nie wpłyneła ale osobiscie podchodze do tego z MEEEEEEGA dużym dystansem i jakos ciezko mik uwierzyc żeby po primo ktos za 16 latka ktory jak doptad w slabiutkiej ekstraklasie nie pokazał nic ( nie mów mi o golu z jaga prosze ) dawal 3-5 mln EURO a secundo w naszej sytuacji gdyby serio taka oferta wpłyneła to serio sadzisz ze nie sprzedali by go tylko liczyli na więcej ? więcej ? jak my gwiazdy ligi oddajemu za darmo ... ludzie czasem mam wrazenie ze to co piszecie to wasze pobozne zyczenia ale z faktami ma to niwiele wspolnego ... tyle ode mnie

4            -8