Środa, 27 listopada 2019 r.

Piotr Obidziński przedstawił sytuację finansową klubu

Podczas konferencji prasowej Wisły Kraków SA, na której zaprezentowano nowego sponsora klubu, którym została firma Nowak-Mosty, pełniący obowiązki prezesa "Białej Gwiazdy" Piotr Obidziński przedstawił naszą sytuację finansową, po jedenastu miesiącach od momentu, gdy doszło do zmian w strukturach zarządzania klubem.

- Chciałbym bardzo wyraźnie podkreślić, że faktycznie udało nam się spłacić prawie 14 milionów złotych długów. Wisła Kraków w zeszłym roku generowała w każdym miesiącu milion złotych straty miesięcznie, czyli tyle gotówki ginęło. Minął prawie rok i owszem - spłaciliśmy 14 mln długów, czyli 9,5 mln netto - bo 4,5 mln jest zamianą długu do kogoś innego, a więc do trio zarządzającego, ale poprzez reformę kosztów administracyjnych oraz poprzez zwiększenie przychodów biznesowych oraz zwiększenie przychodów ze sky-boxów o 1 mln i 200 tysięcy złotych sezon do sezonu - doprowadziliśmy do operacyjnego zera. I to też jest praca, to zwiększenie przychodów oraz zmniejszenie kosztów, aby klub nie generował strat, a o tym mam wrażenie, że w mediach się zapomina - mówił Obidziński.

- Gro pieniędzy, które w tej chwili wpływa do klubu, to są pieniądze od kibiców, ale też są to długofalowe umowy sponsorskie i nie są one takie, jak ta dzisiejsza, jak umowy na sky-boxy oraz umowy na bandy led. Jest znacząco i trwale podniesiona sytuacja przychodowa i znacząco i trwale obniżona sytuacja kosztowa. I to nie tylko w pensjach piłkarzy. Oczywiście mamy pozycję kosztowe, które są trudne i wymagają negocjacji, czy optymalizacji - i mówię o stadionie, mówię o bazie. Są to duże pozycje, z którymi nie można nic zrobić, ale tym bardziej musimy dbać o stronę przychodową klubu - dodał.

- Mamy bardzo znaczący wzrost przychodów z karnetów i biletów. To jest kluczowe i robimy wszystko, aby to utrzymać. Po to zmieniamy pion sportowy, po to chcemy dbać o wynik, bo wynik to kibice i prawa medialne, ale bardzo mocno chcę podkreślić i zwrócić uwagę, że zawsze - nawet w zeszłym roku - ponad połowę przychodów biletowych i karnetowych stanowili kibice z sektorów A i H, czyli tych najdroższych i najlepiej sprzedawanych. W okresie od stycznia do listopada sprzedaż karnetów i biletów została podwojona od strony finansowej, a udział sektorów A i H jeszcze wzrósł. Wydzieliliśmy tam sektor plus, który i tak się dobrze sprzedał. Dlatego bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim kibicom za to, że są i pragnę tylko zauważyć, że 57% przychodu z 11 mln, stanowili kibice ze środkowych sektorów i bardzo im serdecznie dziękujemy. Po to budujemy drużynę, żeby wszyscy kibice przychodzili na stadion. Upraszam o niezawłaszczanie pojęcia kibic tylko do niektórych części, bo widać finansowo jak to wygląda i skąd są kibicowskie przychody. Nie chcę użyć potocznej nazwy tego typu kibica, ale te liczby powodują, że jest ona po prostu niezasłużona - przyznał Obidziński.

Po tych słowach nie mogło zabraknąć pytań, a pierwsze dotyczyło sytuacji sportowej drużyny, która na dziś wygląda niestety fatalnie. Piotr Obidziński bez ogródek potwierdził swoje wcześniejsze spostrzeżenia, że w przypadku ewentualnej degradacji z Ekstraklasy Wisła Kraków nie ma racji bytu.

- Tak jak mówiłem - Wisła w I lidze jest przy tym poziomie zadłużenia, które jest jeszcze na poziomie 28 milionów złotych, a które trzeba regularnie spłacać nie do utrzymania. Ugody rzadko sięgają dłużej niż roku, dwóch, trzech - choć są też dłuższe, natomiast trzeba to zadłużenie w przewidywalnym horyzoncie czasowym regulować. Przy stałych kosztach stadionu oraz bazy treningowej - Wisła jest nie do utrzymania na drugim poziomie rozgrywkowym. Wszyscy mamy tego świadomość i dlatego reformujemy klub oraz podejście. Letnie okno transferowe oparło się o komitet transferowy, w znanym składzie. W tej chwili pierwszym odważnym ruchem, który musieliśmy wykonać szybciej niż później niestety to była zmiana trenera. Dziś podpisałem kolejnego nowego zawodnika, reprezentanta Kazachstanu do konkurencji w środku pola, a fizycznie piłkarsko oraz statystycznie - to ciężko powiedzieć żeby to nie było wzmocnienie, a uzupełnienie. Letnie okno było oparte o komitet transferowy i jego kontakty, bo w klubie nie zastaliśmy bazy danych piłkarzy i działającej sieci skautów, którzy raportują, którzy mają drużynę cieni składającą się z dziesięciu nazwisk na każdą pozycję, gdzie jak trzy pierwsze nie wypalą, to wypali czwarte - i to i tak jest wzmocnienie. Nie było czegoś takiego, a po półrocznej pracy Arka Głowackiego i skautów, którzy bazują na dwóch programach skautingowych, na jeżdżeniu na mecze oraz na ocenie - mamy wyłuskane kilkadziesiąt nazwisk ludzi z docelowych rynków, którzy spełniają nasze kryteria sportowe i finansowo-kontraktowe. Ta praca u podstaw została już wykonana. Zrestrukturyzowaliśmy też dział sportowy, dołączają do niego nowe doświadczone piłkarsko i menadżersko osoby, zarówno w pracy ze skautingiem młodzieżowym oraz seniorskim, mający doświadczenie w kraju, jak i to międzynarodowe. Niektóre osoby dołączają do nas na stałe, inne czasowo z racji tego, że Maciej Stolarczyk pełnił funkcję trenera, jak i po części dyrektora sportowego, więc musimy reformować dział sportu, pozyskując do niego doświadczone talenty w tym obszarze i to się dzieje. Dodatkowo jeden członek Rady Nadzorczej został oddelegowany do bezpośredniego nadzoru nad transferami. Równolegle do trenera rekrutowaliśmy również specjalistów i doświadczone osoby do działu sportu, bo tego wymaga nasza odpowiedzialność za klub. Szykujemy transfery i wszystkie czynniki do tego, aby zrobić je dobre - mamy. Mamy bazę danych oraz doświadczonych w tej kwestii ludzi, a także bezpośredni codzienny nadzór nad nimi. Bo tego wymaga sytuacja - mówił Obidziński.

- Letnie transfery są bardzo krytykowane, tylko proszę pamiętać, że niektóre transfery były w maju-czerwcu, zanim były jakiekolwiek widoki na pieniądze transferowe, a de facto pieniądze, które mieliśmy na transfery, wydawaliśmy przez ostatnie 1,5 miesiąca okna z założeniem, że mają być to młodzi i perspektywiczni zawodnicy, którzy zazwyczaj potrzebują czasu, aby się ograć i jak to się mówi kolokwialnie, aby mogli "odpalić". Mówię o Przemku Zdybowiczu, mówię o "Serku" Szocie, czy Wiktorze Chuce oraz o Silvie. Też prosiłbym o zrozumienie jaka była sytuacja i skąd wzięły się poszczególne transfery. W założeniu, w maju i patrząc na budżet chcieliśmy, aby ktokolwiek mógł grać. W tej chwili mamy kim grać, choć wiadomo, że w drużynie jest kryzys, więc będziemy ją umacniać, natomiast mamy taką, a nie inną sytuację. Z racji niepowodzeń na wielu frontach, zawinionych bądź nie - ciężko mi powiedzieć, ale dołożyliśmy wszelkich starań, żeby nie było dziury budżetowej, ale nasza pozycja i fiasko z miastem powoduje, że mamy dziurę budżetową, która liczona jest w milionach do końca roku i będziemy musieli ją w najbliższych miesiącach zasypać - przyznał na zakończenie prezes.


 Redakcja

Tagi:


Zobacz także:


Dodaj komentarz:


Nick:

Temat:

Tekst:

UWAGA: Dodając komentarz akceptujesz naszą politykę prywatności » oraz regulamin komentarzy »


22    Komentarze:

zbyszek
no tak
fajnie, że już tyle zostało spłacone, ale absolutnie konieczne jest utrzymanie, a to przy obecnej ilości punktów będzie okropnie ciężkie. Spadek oznacza nie tylko koniec klubu, ale też to, że cała praca przy wyprowadzania klubu na prostą pójdzie na marne. A wygrywać musimy natychmiast, bo zaczynanie wiosny od 11 punktów będzie oznaczać mecze o życie w każdej kolejce.

85            -6
~~~CRUT
Zobaczcie
Koleżanki i koledzy kibice jak wyglądałby raport gdyby było sprzedanych np. 25000 karnetów. Tak dużo a tak niewiele,wszystko przed nami :-)

125            -9
~~~UcheJ11
Finansowo jestem spokojny
Sportowe też jeśli chodzi o przyszłe sezony... Ten sezon trzeba się utrzymać, nic innego się nie liczy. Myślę że będzie trudno sportowo o spokojny byt na koniec sezonu, wolałbym się mylic

80            -8
Maxi
Brawo prezes i zarząd.
Pisałem już o tym w poście niżej więc nie będę się za bardzo powtarzał i rozpisywał bo kto chce to go przeczyta . Obecny zarząd wykonuje świetną pracę jeśli chodzi o finanse Wisły mimo kłód rzucanych im z wszystkich stron i mają moje pełne poparcie . Inną rzeczą są sprawy sportowe tu moim zdaniem zarząd popełnił błąd za bardzo zaufał Stolarczykowi myślał że on jak za dotknięciem magicznej różdżki pościąga niechcianych zawodników albo jemu znanych i zrobi z nich porządnych graczy no tak niestety się nie stało i mamy szrot w postaci Janickiego czy Niepsuja . Do tego za późno zwolniono Stolarczyka . tak że co do spraw finansowych pełne poparcie , sportowych mam zastrzeżenia .

99            -10
~~~Kibic z Polski
Wisła Krakow
Wisła to jak Legia Lech kura znosząca złote jaja. Tutaj niewiele trzeba aby mieć duży budżet. Tysiące kibiców,ogromny rynek reklamowy ,kasa z biletów,transmisji, sprzedaży pilkarzy ,pamiątek itp Warunek jeden. Trzeba umieć zarządzać ! Ostatni w Polsce który to umiał, był Lesnodorski. Rutkowski w Lechu daje ciała. Mioduski w Legii też ale się uczy......Oby Królewski i spółka wykorzystali potencjał Wisły. Także Widzew , Górnik Zabrze mają tysiące kibiców i ogromny potencjał. Szkoda Ruchu Chorzów. Silna ekstraklasa to silne kluby w największych miastach.

66            -5
~~~Britney
Mimo to, błędy w pionie sportowym
zostały popełnione. Patrząc nawet na tamten czas, sprowadzono zawodników `z opóźnionym zapłonem" Nie sprowadzono nikogo takiego który byłby gotowy z marszu Zbyt optymistyczne podeszli do tematu Kolejnym błędem była ocena kadry. Ciągnął na początku Brożek, ale nie ukrywajmy, że wiek robi swoje. W trakcie doszedł pech w postaci kontuzji i słaba forma kilku zawodników jak Vukan czy może nawet i Drzazga. Jak się teraz okazuje, nikt nie wypalił ..W szarości chyba tylko Wojtkowski coś pokazał ale trudno gra się na boisku z zawodnikami którym nie idzie No nic, mamy to co mamy i targamy dalej Jedynie co nasz może uratować to jakaś superseria. No i może 2 zawodników którzy wypalą i pociągną ten smutny twór 😀

32            -8
ziomek
obiektwynie
odpowiedni człowiek na odpowiednim miejscu :)

68            -7
~~~Gammay
będzie co bwdzie ale Wisła przetrwa aby zwyciężać
Gdyby rzeczywiście nie udało sie utrzymać w e-klasie, to jednak Wisła nie jest bez szans na szybki powrót na zwycięski szlak. Wisła ma jedną z większych w Polsce rzeszę sympatyków. I jesli oni sie nie zniechęcą i pozostana przy Wisle, to bedzie to zawsze wsparcie moralne ale także jakiś pieniądz dla klubu i znak dla sponsorów, że z Wisłą warto trzymać. Tylko zeby sie kibice nie zniechęcili. Ale kibice powinni też zrozumieć sytuację zawodników: słyszą dookoła jacy są beznadziejni, czytają, w gazetach, że to już koniec z Wisłą. W takiej sytuacji nie trudno o zwątpienie i demobilizację. Dlatego strasznie głupio i nikczemnie postępują ci, którzy dodatkowo dołują zawodników chamskimi wyzwiskami, gwizdami, napastliwością. To jest coś takiego jakby samobójcze bramki, tyle że strzelane Wisle z premedytacją.

41            -13
~~~Kibic z Polski
Do gamway
Oczywiście że Wisła przetrwa bo ma tysiace kibicow po calym kraju.Mam nadzieję że Widzew ,Ruch Chorzów wrócą do ekstraklasy. To była inna liga z tymi klubami. To była liga lepsza. Lata 90te i po 2000. Teraz lipa.....Strata z ekstraklasy Wisły Kraków to już śmierć ligi. Ja już zastanawiam się nad oddaniem canal plus. Ekstraklasa mimo pięknych obiektów już dużo gorsza niż 10-20 lat temu. Infrastruktura Bundesliga a poziom Andora :-( Nie wolno już pozwolić aby żaden duży znany klub spadł z ligi.

49            -10
darwos
Coś jest nie tak
Żarcik. Wszystko jest ok. Uważam że Ci ludzie mają szansę zrobić z Wisły maszynkę do robienia kasy. Oczywiście fajnie gdyby nie były rzucane kłody pod nogi typu miasto. Byłoby łatwiej,dużo łatwiej. Może Panowie wykupią ten dług od miasta na 0% a Wisła im odda kiedyś?; Zabezpieczeniem środków tych ludzi może być nasza zrzutka ulokowana na oprocentowanym koncie? Wracając do tematu przewodniego...Wszystko fajnie,chłop się chwali ile to zyskują od sponsorów a tu w rok raptem lub aż 800 k więcej. Czy to dużo biorąc pod uwagę że główne miejsce reklamowe jest sprzedane? I mam do was pytanie? Ile TS zarabia na szalikach i gadżetach sygnowanych logiem TS którego to logo jest znane praktycznie tylko dzięki piłkarskiej Wiśle? Jak duże są to pieniądze?

16            -5
~~~Kolor
Brawo!
Dzięki Panowie! Świetny wynik, Wisła zasługuje na to żeby gromadził się wokół niej świat biznesu. Teraz tylko kilka transferów i spokojnie się utrzymamy, a w przyszłym sezonie mistrz polski!

37            -7
~~~JJJBG
pozdro dla tych
co zwatpili lub wieszczą upadek!! INO Prawdziwa WISŁA

27            -8
~~~Kibic z Polski
Do gamway
Oczywiście że Wisła przetrwa bo ma tysiace kibicow po calym kraju.Mam nadzieję że Widzew ,Ruch Chorzów wrócą do ekstraklasy. To była inna liga z tymi klubami. To była liga lepsza. Lata 90te i po 2000. Teraz lipa.....Strata z ekstraklasy Wisły Kraków to już śmierć ligi. Ja już zastanawiam się nad oddaniem canal plus. Ekstraklasa mimo pięknych obiektów już dużo gorsza niż 10-20 lat temu. Infrastruktura Bundesliga a poziom Andora :-( Nie wolno już pozwolić aby żaden duży znany klub spadł z ligi.

14            -8
~~~Prawdziwa Wisła☆
Maxi może masz rację
ale bez zaufania nie ma Zwycięstwo .. nigdy nie masz pewności ze decyzja co do transferu i trenera jest dobra na 100pro a Stolarczykowi w krytycznym monecie Szlo naprawdę nieźle /Drużyna z Charakterem / damy rade

17            -4
Kosmaty
Co z tego wynika?
Że finansowo Wisła stoi o własnych siłach... niezbyt mocno i wciąż się chwieje i może upaść w każdej chwili, ale rehabilitacja w toku i pacjent już chodzi sam, wraz z czasem będzie się tylko wzmacniał. Wiele osób deprecjonuje osiągnięcia "gabinetowe", stwierdzając, że były błędy w kwestiach boiskowych, a tylko to się liczy... Otóż prawdą jest, że ostateczną weryfikacją jest boisko, w końcu to jest wyznacznik działalności klubu. Po to on istnieje, by wygrywać kolejne mecze i zdobywać trofea, tego oczekują najważniejsi klienci (kibice). Ale to od gabinetów (finansów) wszystko się zaczyna. Nie ma pieniędzy na kontach, to wszystko się sypie: piłkarze się buntują na brak pensji, mogą odejść z winy klubu, albo najzwyczajniej w świecie nie przystać na proponowane warunki i wcale nie pojawić się w klubie. Bez dobrych piłkarzy nie ma wyników, nawet Klopp bez materiału ludzkiego nic nie zrobi z drużyną. Z drugiej strony jeśli ma się wystarczająco duży budżet, to nawet przy ciągłych zawirowaniach z pionem sportowym, złych decyzjach personalnych ze sztabem, niedostatecznej selekcji zawodników... i tak się wygrywa, bo zawsze uda się sprowadzić jakąś perełkę, a poszczególni zawodnicy indywidualnie zawsze coś wyczarują, choćby 1 kapitalnie przeprowadzona indywidualna akcja, 1 idealnie uderzony rzut wolny, 1 przebłysk geniuszu przy podaniu lub 1 wymuszony na przeciwniku rzut karny... i nagle się okazuje że mecz wygrany mimo grania padaki przez pełne 90 minut (patrz Legia). Proste jak budowa cepa. Dla tego teraz, kwestię sportową musimy przetrwać. Najzwyczajniej w świecie cierpliwie przeczekać. Oczywiście nie wolno przymykać oczu na błędy w działaniu pionu sportowego, KONSTRUKTYWNA krytyka jest jak najbardziej potrzebna (w końcu ratownicy to przede wszystkim biznesmeni, dopiero dziś - od zera - uczą się prowadzenia klubu piłkarskiego, a rzetelna, dobrze umiejscowiona krytyka wskażą miejsca, które wymagają poprawy. Podkreślam: chodzi o konstruktywną, rzetelną i merytoryczną krytykę, która nie jest tym samym co hejt), JEDNAK NIE WOLNO NAM SIĘ ODWRACAĆ OD DRUŻYNY I KLUBU.

43            -7
kaem1414
Spokojnie
Jeżeli chodzi o finanse klubu mozna być spokojnym. :-) i za to zarządzie dziękuję naszym ratownikom. O poziom sportowy mozna się do nich przyczepić, tylko o to że puścili SOBOLA. To on miał jaja i trzymał zawodników w dobrej formie. Stolar to bardziej kolega. O utrzymanie się nie martwię bo potencjał kadrowy mamy lepszy niż połowa ligi

36            -8
~~~Szogun
@kaem1414
Podziwiam twój spokój. Pytanie o którą ligę ci chodzi. Bo chyba nie o ekstraklase gdzie jesteśmy na ostatnim miejscu i remis w jakimkolwiek następnym meczu będzie sukcesem. Wzmocnienia są konieczne. I to takie prawdziwe wzmocnienia a nie uzupełnienia składu albo młodzi na przyszłość.

20            -5
~~~~ the real thomas
JJJBG!
Szkoda, że kiedy Cupiał przejmował Wisłę to nie stali za nim tacy ludzie jak Obidziński, Błaszczykowski i Jażdżyński, Królewski... dziś bylibyśmy hegemonem ligowym

57            -9
gamber
4
4 punkty do bezpiecznego miejsca, jest kupa czasu żeby to odrobić. Kumakha bym zatrzymał, nauczył taktyki i sprzedał jako gwiazdę ligi za duże pieniądze. Ale nie ciągał go za rękę po boisku bo to jest poniżające. Który trener to zrobił?!

6            -12
~~~-Optyk
do the real thomas
Pytanie tylko czy dali by Oni radę z Nim wytrzymać.. ?! W mojej opinii NIE. Cupiał jest "specyficznym gościem".. a Oni mają jaja i nie szukają lewizny, jak robiło to otoczenie Cupiała (polecam lekturę Andersena i motyw - Król jest nagi.. ;-))

13            -2
~~~morgan R22
optymista..
Zawsze próbuję w beznadziejnych sytuacjach w życiu,znaleść choćby jeden jakiś pozytywny aspekt optymizmu,który da nadzieję na lepsze jutro. W obecnej sytuacji sportowej Wisły tez taki znalazłem. W Wisle gra obecnie w pierwszej drużynie z zaciągu letnich transferów czterech ,,piłkarzy,,którzy nigdy nie powinni znaleść się w zespole Białej Gwiazdy . Jakby jakimś cudem Wisła była obecnie gdzies w połowie tabeli lub nad strefą spadkową,uznano by pewno w klubie że zakupy letnie były w miarę dobre i nabyci zawodnicy na obecna sytuacje finansową klubu ,moga grac w pierwszym składzie. Dlatego optymistycznie bede wyczekiwał zimowych transferów ,bo do klubu musza przyjśc piłkarze z co najmniej uznana jakością sportowa na boiskach średnich lig europy ,Szrot piłkarski to juz mamy,takze na udane zakupy panowie Trzej Muszkieterowie a przy dobrym układzie mozemy grać jeszcze w tym sezonie w pierwszej ósemce ( w tej naszej lidze wszystko jest możliwe,wygrają 5-6 meczów pod rzad i juz sa w połowie tabeli .Ave Wisła

26            -7
~~~SlavaWisl a!
Ocena
Finansowo super osiagniecie!! Najlepszy bilans Wisly od ponad 20 lat, absolutnie w zadnym momencie ery Cupiala Wisla nie byla tak dobrze zarzadzana finansowo/organizacyjnie. Cupial teoretycznie mial 5.5mld pln w portfelu w topowym momencie, ale jesli chodzi o zarzadzanie Wisla to zostawil klub ze 120mln dlugu czyli w stanie krytycznym, OIOM. Wracajac do obecnego zarzadu, kadrowo wierze, ze zarzad chcial dobrze, ale wyszlo roznie. Nie bylo srodkow na transfery, oczywiste bylo lapanie kogokolwiek. Natomiast jedynym bledem, za to na ten moment oplakanym w skutkach, bylo trzymanie kurczowo Stolara po 3-4 porazce, bo juz wtedy wprawne oko moglo dostrzec degrengolade, zapetlenie i brak wizji. Sentymenty doprowadzily Wisle do najwieksze upadku sportowego w 113letniej historii, bo nawet rok spadku, dodajmy juniorami i rezerwami, nie byl tak slaby.

20            -8