Poniedziałek, 3 lutego 2020 r.

Cracovia może zostać ukarana za korupcję

Jak poinformowała strona internetowa Polskiego Związku Piłki Nożnej - w związku z wyrokiem Sądu Rejonowego dla Krakowa Krowodrzy w Krakowie, który dotyczy ustawiania meczów klubu piłkarskiego Cracovia w sezonie 2003/2004, Rzecznik Dyscyplinarny PZPN-u, Adam Gilarski, otrzymał podstawę do wszczęcia postępowania dyscyplinarnego wobec klubu Cracovia.

Cracovii grozi kara w postaci ujemnych punktów oraz kara finansowa, natomiast nie grozi kara przeniesienia do niższej klasy rozgrywkowej - czytamy na stronie pzpn.pl.

Źródło: PZPN


 Redakcja

Tagi:


Zobacz także:


Dodaj komentarz:


Nick:

Temat:

Tekst:

UWAGA: Dodając komentarz akceptujesz naszą politykę prywatności » oraz regulamin komentarzy »


40    Komentarze:

kongo
jak znam zycie
wszystko zależy od...miejsca które zajma a końcu sezony.Jesli wyprzedzą legie o punkt, odejma im dwa.

115            -18
~~~Kepass
Korupcja
Inne kluby karane były za takie procedery spadkiem. Cracovii to nie grozi, ale kara musi być jednak przy zachowaniu wszelkich proporcji adekwatna do tego, co spotkało inne drużyny. PZPN może przyznać karę punktową od -3 do -30. Zdziwię się, jeśli kara będzie bliżej "trójki", aniżeli "trzydziestki". Klub utorował sobie drogę do ekstraklasy przez korupcję i czerpał z tego potężne profity. Takie rzeczy muszą być mocno karane.

107            -7
ddd
Sprawiedliwość
musi być- dać im -30 na przyszły sezon i będzie ok. :-) Powinni się reklamować: "Kup karnet tak jak my kupiliśmy sezon 2003/2004 " hahaha hahaha hahaha hahaha hahaha hahaha hahaha hahaha

158            -8
~~~Baberro
Sprawiedliwość zwycięży
Nie "może", tylko "powinna natychmiastowo". Cracovia dzięki korupcji awansowała do Ekstraklasy. Cracovia to jeden z najbardziej upodlonych klubów korupcyjnych w tej części Europy.

88            -10
~~~daniel190 6ABG
ABG
Kij im w oko! Najważniejsze teraz żebyśmy patrzyli tylko i wyłącznie na siebie, ten sezon to nasze "być albo nie być " A to co z "garbatymi nosami" zrobi ta cała komisja ani nie da nam punktów ani utrzymania. JJJBG!

122            -3
~~~Robson1
Zdrówko
Chyba czas się napić.

27            -6
szczebelek
Grubo, członek rady nadzorczej kupował mecze, a Filipiak...
Tylko -30 punktów skoro degradowano kluby za rzutki piłkarzy, to tym bardziej w przypadku członka rady nadzorczej klub powinien dostać kopa. Taka ilość punktów ujemnych jest równa degradacji przy trzech drużynach spadających i potrzebie ponad 40 punktów by się utrzymać, to Cracovia musiałaby uzbierać prawie 80 punktów, a kiedy ktoś tyle miał? Probierz płaczący o spiskach, Filipiak pieprzący ten syf i odchodzący od bycia właścicielem klubu i ministerstwo zabierające fundusze na budowę akademii... To wszystko może być następstwem zależnym od wysokości kary.

42            -5
GrzegorzS
Jeśli już sraksów ukarzą to pewnikiem
dostaną od nowego sezonu minus ileś np. 10/15 punktów. Jeśli wogóle bo narazie to wobec nich jest stosowany od lat parasol ochronny. Z drugiej strony to tak na marginesie zapowiada się ciekawa runda. ŁKS już był słaby a teraz straci wiodącego zawodnika, Arka i Korona nie maja kasy, ale maja chos we władzach. Lechia jak tak pójdzie jak idzie to będzie grać 7/8 seniorami plus juniorzy. Do tego od miesięcy nie ma wypłat dla zawodników. Do tego dochodzi ta ewentualność degradacji Srakovi. Możliwość degradacji Rakowa bo nie mają stadionu i nic konkretnego w tym temacie się nie dzieje. Praktycznie w szystkie zespoły z czołówki potraciły wiodących zawodników. Nic tylko budować potęgę ligi zwanej ekstralkasa.

30            -5
Maxi
Dostaną ujemne punkty od nowego sezonu plus kara finansowa .
No chyba że legia ma układy i boi się cracovii w walce o Mistrza Polski to mogą cracovię ukarać już teraz . Mi to wszystko jedno bo nie chcę aby ani jedni ani drudzy nie zdobyli MP . A swoją drogą to kluby którym udowodniło się korupcję powinny być z urzędu degradowane a ludzie zamieszani w nią już nigdy nie pracować przy piłce i nie chodzi mi np tu o młodego Piszczka który g...o miał do gadania ale np tacy ludzie jak Wdowczyk czy Woźniak nigdy nie powinni wrócić do swojej pracy a wrócili jeden nawet trenuje bramkarzy w reprezentacji co wzbudza u mnie odruch wymiotny .

27            -6
~~~Misioł
Nie zrzucą ich z ligi
bo taką przyjęli uchwałę ileś tam lat temu. nie wierzę też, że dostaną -30. to będzie kilka oczek. a w sumie szkoda, bo czemu oni mają być jedyną drużyną która uniknie adekwatnej kary?

27            -3
~~~Kibol z Reymonta
GKS Bełchatow za podobne czyny....
dostał maksymalną karę finansową czyli o,5 mln zł i tyle.Żadnych punktow ujemnych.Pejsaci pewnie liczą na to samo.

24            -3
~~~Darek211
Jazda z nimi
Twittery w ruch i nagłaśniać. Niech będą kojarzeni z korupcją, zasługują na to!

37            -5
SMOK
Ot powoli wychodzi z worka
Nasz prezydencik, kibic sraksy. Prezydent Krakowa od 2002 roku. Widac teraz kogo wspiera.

33            -2
~~~Prawda jest naga
A skąd pasy brały kasę, aby korumpować ?
Człowiek z ich zarządu wiedział, a księgowy nie miał wiedzy ? Kto finansował tę korupcję ? Biedny nie torował im drogi do ekstraklasy.

34            -2
~~~waqsiu
Cracovia
Kongo kompleksy to straszna sprawa. Jeśli Cracovia dostanie ujemne punkty to w następnym sezonie, ale Ty wszędzie widzisz Legię to trochę chore.

18            -8
~~~☆ Guru^22 ☆
Totalna bezkarnosc
A kto wtedy zarzadzal KSC, bo wydaje mi sie, ze Comarch i Filipiak. Jest ciaglosc? To jest zasadnicze pytanie.

33            -5
Kosmaty
Cóż.
Co do kary dla nich, to pewnie skończy się na kilku punktach ujemnych na starcie przyszłego sezonu i tyle. W sumie to mam to w nosie. Dla mnie Cracovia się nie liczy, tylko przyszłością Wisły się przejmuję. A ta przyszłość będzie się decydowała najpierw w ciągu najbliższego półrocza na boisku, a następnie na koniec tego roku, gdy będą się ważyły (ponownie) kwestie pozostania ratowników w klubie już na stałe.

22            -2
~~~morgan R22
mogą polecieć..
Krzysztof Stanowski z ,,Weszło,,napisał niecała godzinę temu na TT,ze jednak grozi garbatym nosom degradacja do pierwszej ligi,ze pan Rzecznik Dyscyplinarny z PZPN-u Adam Gilarski,za bardzo się zagalopował z tymi deklaracjami ze ,,nie grozi,, powołuje się na rozmowy kompetentnymi ludzmi w Pzpn.Wygląda na to że będa dwa obozy w Komisji Dyscyplinarnej za wywaleniem i za zostawieniem z kara finansową i punktami ujemnymi.Tak czy tak zapowiada się ciekawie.

27            -5
~~~Kibol z Reymonta
@~~~morgan R22
W myśl tej uchwały to degradacja im raczej nie grozi: § 9 ust. 10 Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN, w myśl którego, za usiłowanie, rozmyślne odebranie lub zdobycie punktów w zawodach piłkarskich w zamian za korzyści materialne lub z innych pobudek sprzecznych z zasadami sportowym, wymierza się: 1)klubom: a)karę pieniężną w wysokości od 100.000 zł, a dla klubów Ekstraklasy i II ligi - do wysokości rocznej nagrody wypłaconej klubom za prawa medialne i reklamowe od sponsorów (Orange, Canal+) w sezonie piłkarskim, w którym miało miejsce przewinienie dyscyplinarne; b)karę walkoweru (w tym obustronnego), w zależności od okoliczności faktycznych konkretnego przypadku, c)kara pozbawienia punktów (od 3 do 30 pkt), d)zawieszenie lub pozbawienie licencji, e)karę przeniesienia do niższej klasy rozgrywkowej (degradacji), f)wykluczenie z PZPN

14            -2
~~~kazek
a ja mam to w rzyci
Jestem kibicem Wisły, a Cracovia mnie interesuje tylko wtedy, gdy są derby

46            -3
~~~Kibol z Reymonta
Kara pienięzna jest pewna...
punkty ujemne to tak 50:50.Zależy jak ludzie sprzyjajacy Cwelce do tego podejdą.Degradacja odpada zważywszy jak potraktowano Bełchatów.Tak czy inaczej Pejsaci będą cały czas w niepewności bo z jednej strony w tym sezonie moga walczyć o Majstra a w przyszłym moga być głownym kandydatem do spadku.

12            -8
GrzegorzS
Napisze tak abstrachując od faktu, że dotyczy to
sraksów. Brak degradacji za taka skale kprupcji będzie przyzwoleniem na korumpowanie przez bogatych. Bo co za różnica kiedy i ile jeśli kogoś stać. Gdyby im udowodniono, że kupili sobie ten czy tamten mecz, ale oni kupili praktycznie całą rundę rozgrywek. Stac ich było to kupowali jak leciało. Sam byłem na meczu naszych rezerw z nimi rok wczesniej kiedy to był jawny przekręt. Dalej powiem tyle to Sraksa w tametej piłce po prostu zdeprawowała Wdowczyka z Korony, bo to Korona rok w cześniej zostałw wykolegowna przez Sraksów więc zrobili to samo. . Od lat sraksa czerpie korzyści wynikające z popełnionych przestępst. Co wiecej Filipiak i spółka przeszli nad tym do porządku dziennego i uznali, że ich to juz nie dotyczy bo to bylo dawno a ci ludzie co siedza juz nie sa w klubie. Drobiazg kto jest właścicielem spółki ochroniarskiej robiacej dla Filipiaka. Ano synek jedengo ze skazanych. I git. Tatus skazany synek pracuje na Kałuzy. Fajne odcięcie się.... W swietle tego Srakovia powinna byc w ramach zwykłej sprawiedliwości i dla odstraszania po prostu zdegradowana po uprawomocnieniu sie wyroków. Pytanie kiedy czy juz teraz czy np. po 10 kolejnych latach gdy juz sprawę załatwi trybubał a Strasburgu. Parajona w Polskiej piłce jest m.in. wynikiem nierównego traktowania srakovi i np. ŁKS, kosztem którego kiedyś srakasa się pożywiła. Ile można Jeszcze rozumiem, że przymyka się oko na problemy stadionowe bo ktoś nie ma obiektu, problemy finansowe bo ktoś nie ma kasy. Ale tu mamy do czynienia z jawnym kupieniem sobie rozgrywek i zdemoralizowaniem całej ligi i brakiem skruchy w temacie. Filipiak lata temu powinien przyjąc do wiadomości, że jego klub popełnil przestępstaw i wręcz poddac sie wówczas karze a nie siedzieć i czekac az sprawa przycichnie lub umrze śmiercią naturalna. Ile juz lat oni na tym bazują. Jak karac za korupcje to po równo wszystkich a nie wybranych. Z punktu widzenia sraksów nawet dla nich korzystniejsze było by ich degradacja już teraz lub odjęcie im 30 punktów i oczywista degradacja teraz. Przy kasie Filipiaka banicja potrwała by rok i pewnie by wrócili w ramach reorganizacji rozgrywek bo spadnie jedna drużyna a awansują trzy. A grali by od razu o awans a nie trwali by rok by wylecieć przy ujemnych punktach. Jeśli Zabiora im np. 30 punktów to spadną własnie oni i w plecy będa mieli dwa a może trzy sezony. Inna sprawa, że przy udowodnionej korupcji juve w normalnej piłce i nie tylko ono leciała do najnizszego poziomu ligi zawodowej. A kara była nie za kupowanie awansu tylko za obstawianie wyników piłkarskiego lottka. PZPN własnie teraz będzie odpowiadał na pytanie czy chce dobrej silnej uczciwej ligi. Ciekawe co wybiorą. Bo jeśli będa decydowac układy i układziki. To skończy się na 1 milione kary i np. 15 ujemnych punktach co pozwoli im utrzymać się w lidze i nadal czerpac korzyści z przestępstawa.

25            -9
~~~wiślak90b r
Kaziu
Ja się z tobą zgadzam.....co nas Kibiców WISŁY KRAKÓW interesuje jakiś klubik w pasiaste koszulki....:lol: :lol:

28            -4
~~~maik
sąd sądem
.....ale sprawiedliwość musi być po naszej stronie :lol:

20            -2
~~~arkan
mina michałka bezcenna
mina płaczka michałka bezcenna a za korupcję kara ile punktów zdobyli tyle zabrać jak będzie tyle że spadną ty uj a jak nie to niech walczą :rotfl: :rotfl: :rotfl:

21            -4
Maxi
Co to były za czasy jak cracowia grała z Pogonią hehe....
....ale Pogonią Leżajsk i grały jeszcze takie zespoły jak Dalin , Kabel , Tarnowia , Wawel heheh Czuwaj czy Kamax itd. i chciał bym by wróciły miał bym podwójną satysfakcję bo cracovia spadła by dwa poziomy niżej a Pogoń awansowała by ze 3 poziomy wyżej.

19            -4
~~~Claus
Było by pięknie
Było by pięknie gdyby spadli kosztem utrzymania się Wisełki :D w tedy by dostali karę za śmianie się z naszego klubu :) i tego im życzę

20            -14
~~~WisłaNaZa wsze
Musiałem
wygooglać co to jest tak Cracovia :lol: Co za różnica, skończy się kasa profesora skończy się też marny żywot tego klubu w ekstraklasie. Z tą garstką kibiców to sobie mogą pograć w III lidze.

20            -5
~~~normalny
Cracovia może zostać ukarana za korupcję
G....... mnie obchodzi Cracovia. Nasz klub to Wisła!

20            -2
~~~stary zgred
Lata mi to...
Lata mi to, z dwu przyczyn. Najważniejsza; nie dotyczy Wisły "z jednej i drugiej strony "lady". Druga; nie jestem entuzjastą "sprawiedliwości po latach". Tak jak te medale olimpijskie za doping odbierane po ośmiu latach. Odebranie jeszcze jako tako toleruję. Przyznawania ich "w zamian" następnym już nie. Nie są dla mnie medalistami.

8            -13
~~~Szogun
Ja tam jestem kibicem Wisły
Ponoć Alon Turgeman, 28 letni napastnik z Izraela jest na testach medycznych.

27            0
~~~ts_maciek
Sraxa na maxa...
Stanowski napisał, że degradacja tez wchodzi w grę... na pohybel... śmiało się z nas jak niewiele brakło, by dostać się do LM, jak Jop strzelił samobója na Suchych Stawach..... teraz ja się będę śmiał, kiedyś. A nie za to Filipiaka kiedyś aresztowali na dobę? Tylko wtedy rozeszło się po kościach...

20            -1
stary wiślak
Kwestie korupcyjne Cracovii mają starszą historię.
Marsz z III ligi do ekstraklasy to ciekawy materiał. Już na szczeblu KOZPN ustawiano mecze,podobnie było w 2 lidze i potem nawet w ekstraklasie.

15            -5
~~~Mostarski Velez
2002 przychodzi Filipiak, pol roku pozniej
zaczyna sie korupcja. Korupcyjny Klub Sportowy Cracovia.

23            -1
GrzegorzS
Kto pamięta czasy koruptera Kielce to wie, że oni szli tylko
śladem przyjaciół z Kałuzy. Kto pamięta jak kiedys Borek zachwycał się ilościa goli strzelonych w jednym meczu przez sraksów a potem okazało sie, że był po prostu wykupone przed meczem. Ten wie, że w tym wypadku kara powinna być przykładna. Bo w ten proceder w sraksach zangarzowani byli wszyscy, dlatego, że najpierw chciano Filipiaka ściągnąc do klubu a potem starano się go w klubie utrzymać. W wielu innych klubach piłkarze kupowal chandlowali, działacze ratowali się w ostateczności w końcówkach ligi przed spadkiem lub kombinowali jak w ostatnich kolejkach zneutralizować zabiegi innych zespołów w walce o tytuł. Tu mieliśmy oczywisty przykład kupowania sobie awansu na przestrzeni kilku sezonów z poziomu ligi III do ligi I i to nie przez kupienie pojedyńczych decydujących meczy, ale wręćz kupienie połowy meczy ligowych. To powinno byc ukarane przykładnie i dosadnie. Bowiem na taką skale nie działał na przełomie wieków i to w czasach, gdy był już paragraf na korupcję sportową tak w przepisach PZPN jak i wymiarze sprawiedliwości nikt tylko srakovia. To było działanie z premedytacją na wielka skale w świadomości zagrożenia karą i zarazem w nadzieji na bezkarność.

17            -1
kazo73
PZPN
Jesli nie grozi jej spadek,a inne kluby były karane spadkiem,to niech pejsy, zaczną rundę wiosenną z ostatniego miejsca, dorobkiem np 10 punktów ?.Jeśli uważają się za takich mocnych to powinni się wygrzebać .Myślę że była by to adekwatna kara.

11            -3
Kosiarz
MKS
Mega Korupcyjna Słabizna

13            -1
~~~krakus z dziada pradziada
Korupcja - Cracovia
Korupcja zaczęła się na Kałuży zapewne wcześniej, ale chyba dopiero od 2002 albo 2003 jest to w Polsce karane. Jest jednak istotna kwestia, która powinna przyczynić się do bardzo surowego i prawnie łatwiejszego ukarania Cracovii - niektóre kluby ciężko było ukarać, bo w swojej historii miały przekształcenie prawne (Lech na licencji Amici, Motor Spartakusa), a Cracovia takie przekształcenia nie przeszła. Ktoś tutaj piszę o -10pkt, to chyba żart, oni powinni dostać z -30pkt i wiele mln kary do zapłaty jeżeli PZPN nie chce ich zdegradować. Sprawiedliwa byłaby tylko degradacja o 3/4 klasy rozgrywkowe.

18            -4
~~~Janko Buszewski
A o czym tu wogólw mówic....
jesli członek rady nadzorczej załatwia mecze,to chyba nie trzeba byc jakims mega znawca tematu,żeby skumać ze beneficjentem tego procederu był sam klub.Chyba nikt nie uwierzy w bajki,że koles kupował punkty a w klubie nikt o tym nie wiedział !??załatwili sobie w ten sposob kilka awansów.Juz lata temu Wdowczyk ujawnił,że owszem korona kupowała punkty ale garbacze kupowali tak samo.Walczyli o "awans" jedni i drudzy.Można powiedzieć,że w handelku szli łeb w łeb.Nie spuszczą ich niestety z ligi,ale licze na solidny bagaż ujemnych punktów i wysoką kare finansową.Nie chodzi mi w tym tylko o to,że czuje do tego klubu wyjatkowa antypatię,ale chodzi mi o zwykła sprawiedliwość.Skoro karano innych,czemu nie ukarać tego akurat klubu...!??

14            -1
~~~zagłoba sum
Obawiam się, ze rzecz będzie zalezała
od UKŁADÓW! Wiadomo, gdyby to była liga nawet włoska - o niemieckiej czy angielskiej nie wspomnę - to takie podpaski wyleciałyby z hukiem zatrzymując sie dopiero w najnizszej klasie rozgrywkowej a winni oglądaliby świat w kratkę. Ale to Polska, ESA, więc...

8            -2