Czwartek, 12 marca 2020 r.

W oczekiwaniu na... najgorsze? Czyli ruletka z wirusem!

Bynajmniej nie mamy zamiaru siać dodatkowej paniki, ale ostatnie decyzje władz piłkarskich w Europie oraz w Polsce są zwyczajnie mówiąc niedorzeczne! UEFA i PZPN nie zważając na zagrożenie epidemiologiczne panujące na naszym kontynencie na siłę próbują dokończyć rozgrywki piłkarskie, którymi kierują! W nich niektóre kluby grają wprawdzie jeszcze z udziałem fanów, ale są też takie, które rywalizują bez kibiców, co zresztą powoduje równie niebezpieczne sytuacje!

Na wczorajszy mecz w Lidze Mistrzów, w którym w angielskim Liverpoolu grało Atlético Madryt, przyjechało trzy tysiące kibiców z Hiszpanii - potencjalnych nosicieli wirusa SARS-CoV-2. Bo może warto podkreślić, że Madryt i jego okolice są aktualnie najbardziej groźną lokalizacją, jeśli chodzi o zachorowania na COVID-19 na Półwyspie Iberyjskim!

W Paryżu mecz Ligi Mistrzów, w którym grały Paris Saint-Germain FC i Borussia Dortmund odbył się wprawdzie bez udziału fanów, ale cóż z tego, skoro wielu z nich zgromadziło się pod stadionem! Podobnie było zresztą w hiszpańskiej Valencii, która zmierzyła się z Atalantą Bergamo.

Czy podobnie stanie się w najbliższy weekend w Polsce? Jesteśmy przekonani, że pod niektórymi stadionami właśnie tak może być. I choć u nas pandemia nie ma jeszcze takich katastrofalnych efektów, jak choćby we Włoszech, to właśnie tam popełniono kilka tygodni temu błędy, które doprowadziły do sytuacji, że wczoraj zdiagnozowanych nowych zachorowań było tam ponad 2,3 tysiąca!

Nic więc dziwnego, że zaplanowane pierwotnie na dziś mecze Ligi Europy drużyn włoskich - AS Roma oraz Interu Mediolan zostały przełożone na bliżej nieokreśloną przyszłość, dlatego też UEFA "zaproponowała" tym klubom, aby te... wycofały się z dalszej rywalizacji w Lidze Europy, aby reszta uczestników mogła grać nadal "normalnie". Nijak ma się to z istotą rywalizacji sportowej, która dla każdej z drużyn powinna być sprawiedliwa!

Sprawiedliwości nie widzimy także w działaniach PZPN-u, który dziś poinformował, że sezon w Polsce skończyć się może tak naprawdę w każdej chwili, a klasyfikacja zostanie zachowana zgodnie z ostatnią pełną rozegraną kolejką spotkań. Jest to zaprzeczenie idei sportu jako takiego, bo każdy z klubów przystępujących do gry zgodził się na to, że rozegra pełne 37. serii gier. Rozegranie ich w mniejszym wymiarze nijak się ma z jakąkolwiek sprawiedliwością!

I piszemy to z pozycji kibiców Wisły Kraków, która walcząc o utrzymanie jest na dziś w sytuacji, która pozwala nam zachować ligowy byt na następny sezon. Uważamy jednak, że z pozycji każdego z klubów Ekstraklasy takie rozwiązanie jest zwyczajnie zaprzeczeniem duchu sportu!

Oczywiście wszystko to spowodowane jest tym, że UEFA mocno trzyma się swoich finansowych zobowiązań dotyczących turnieju EURO 2020, którego rozegranie w obecnej sytuacji stoi i tak pod ogromnym znakiem zapytania Tym bardziej, że odbyć ma się... o zgrozo... w wielu krajach na kontynencie, co dodatkowo spowoduje migrację ludzi, migrację kibiców! Gdyby nie stanowisko ośmieszonej naszym zdaniem dzisiejszymi sugestiami w kierunku klubów z Włoch - UEFA - można byłoby w każdym z europejskich krajów zawiesić rozgrywki na bliżej nieokreślony czas, aby dokończyć je, gdy sytuacja się uspokoi. UEFA ma jednak swoje terminy, swoje kontrakty na grube miliardy i bez względu na zdrowie piłkarzy będzie niewątpliwie upierać się przy swoim. Pytanie tylko, czy i kiedy będzie można grać, jeśli dziś ryzykuje się zdrowiem sportowców!

Podobnie zachowuje się jednak PZPN i obyśmy się mylili, ale to sprawia, że niestety teraz nastąpić może u nas wyczekiwania na to, aż w którejś z drużyn, a może któryś z sędziów, który ostatnio "gwizdał" w Europie - znajdzie się pierwszy zarażony wirusem SARS-CoV-2! Oczywiście - i żeby było to jasne - absolutnie i z całą stanowczością nikomu tego nie życzymy, ale w obecnej sytuacji wydaje się to niestety nieuniknione. Tak jak zarażeni są już sportowcy we Włoszech, Hiszpanii, czy w Niemczech, tak i może stać się u nas! Kto będzie za to odpowiadał? Każdy odpowiedzieć może sobie sam!

Sport to zdrowie? Niestety nie tym razem!


 Redakcja

Tagi:


Zobacz także:


Dodaj komentarz:


Nick:

Temat:

Tekst:

UWAGA: Dodając komentarz akceptujesz naszą politykę prywatności » oraz regulamin komentarzy »


7    Komentarze:

~~~arex
Rozgrywki
Moim skromnym zdaniem rozgrywki powinny zostać przerwane na tym etapie jaki jest obecnie. Z ekstraklasy nie powinien nikt spaść, natomiast dokooptować z pierwszej ligi dwie drużyny i w takim komplecie rozpocząć rozgrywki 2020/2021 czyli o rok wcześniej. Podobnie postąpić w niższych ligach. Jeżeli byłaby taka możliwość, to można by rozegrać baraże (ostania z EK i trzecia z I ligi) itd. To jest sytuacja nadzwyczajna!!!!!!!!

76            -17
szczebelek
PZPN będzie trzymać się swojej logiki do końca...
Dobrze napisać dołożyć dwie drużyny i jazda... Niestety zmiana wchodzi w sezonie 2021/2022... Prędzej uwierzę w to, że zawieszą rozgrywki, a potem dograją do 30 kolejki bez etapu dzielenia ligi na grupy i spadną trzy ostatnie zespoły.

20            -2
~~~KRKPL
Skomentowałbym konkretnie, ale
redakcja nakłada cenzurę.

19            -4
~~~fan 1968
arex
popieram! wtedy najmniej pokrzywdzonych.

10            -6
~~~z Podhala
Arex. Skoro z ekstraklasy nie powinien nikt spaść
To adekwatnie, z I ligi nie powinien nikt awansować! Trochę konsekwencji! Tam jest mała różnica punktowa, a drużyny umawialy się (tak jak w ekstraklasie) na rozegranie wszystkich spotkań!

6            -3
Riven97PL
...
Bracia nie świrujmy, jeżeli nie musimy, zostańmy w domu. Nasza Wislacka i domowa rodzina to osoby w różnym wieku. Nie narażajmy ich i siebie niepotrzebnie. Wszyscy jeszcze chcą się cieszyć zwycięstwami naszej Wisełki. Nie idźmy drogą makaroniarzy, którzy chyba swoją drogą mają to w genach że zawsze muszą coś po prostu spieprzyć. A co do decyzji PZPN. Moim zdaniem decyzja jest skandaliczna. Tylko kibice trzymają poziom w tej beznadziejnej lidze. Piłkarze to też nie są cyborgi. Kto wie czy żaden z nich nie ma tego syfa? A jak ma jeden to zaraz może mieć cała drużyna. Na razie bym zawiesił rozgrywki np na miesiąc, a później podjął decyzję adekwatną do obecnej sytuacji. Tak czy siak życzę zdrówka wszystkim. Pamiętajmy to nie jest dżuma czy hiszpanka, ale na pewno nie możemy tego lekceważyć! Jak będziemy odpowiedzialni to wszytko będzie dobrze. JAZDA JAZDA JAZDA!!!

13            -1
~~~Guru^22
#UEFAVALUES
M.in. Dybala z koronawirusem ... LM wygra zespol, ktory nie zlapie korony, reszta bedzie musiala sie "dobrowolnie" wycofac. TYLKO KASA musi sie zgadzac, liczba zgonow bez znaczenia. #UEFAVALUES

5            -3