Niedziela, 19 kwietnia 2020 r.

Artur Skowronek: - Najważniejsze jest zdrowie

- Restart rozgrywek planowany jest na przełomie maja i czerwca - powiedział w wywiadzie dla stacji TVP Sport, trener piłkarzy Wisły Kraków, Artur Skowronek. Wszystko to w związku z ambitnymi planami, aby przy ścisłym rygorze izolacji i tylko w przypadku spadku krzywej zachorowań na koronawirusa w Polsce, być może wrócić za kilka tygodni do tego, aby wznowić rozgrywki piłkarskiej Ekstraklasy.

- Plany są takie, aby przejść czternastodniową izolację przed pierwszym testem i to jest teraz mocno dyskutowane. Jednocześnie przy zmniejszeniu obostrzeń przez premiera i ministra zdrowia, jeśli chodzi o otwarcie przestrzeni publicznej, a więc lasów i parków, będzie to mentalnie trudne wyzwanie dla piłkarzy i trenerów, aby izolować się przy takich możliwościach, aby nadal izolować się w domach. To jest trudne wyzwanie, bo wydaje się, że lepszym rozwiązaniem, gdyby piłkarz mógł wyjść do parku, czy lasu i robić swoją pracę, byłoby skoszarowanie ich w określonych warunkach w ośrodkach treningowych. Mamy w niedzielę łączenie z koordynatorami sztabów medycznych i będą to ważne ustalenia na przyszły tydzień - dodał trener.

- Chcemy wrócić do życia, jeśli chodzi o sport i o piłkę, dlatego ważna będzie ta izolacja i odpowiedzialność każdego trenera, piłkarza i klubu, aby przestrzegać zasad. Ideą jest to, aby izolacja była kontrolowana, bo trzeba wyjść do sklepu, by zrobić zakupy i tam też jest wysokie ryzyko, dlatego będzie jeszcze bardzo mocna dyskusja sztabów medycznych, czy trzymać się tych wytycznych, jeśli chodzi o izolację - przyznał szkoleniowiec.

Plan klubów naszej ligi zakłada, aby w okolicach 10-11 maja, wznowić wspólne treningi.

- Drużyny potrzebują minimum dwóch tygodni pracy ze sobą, choć myślimy żeby były to trzy, a może i więcej tygodni, ale tego nie oczekujemy, więc te trzy tygodnie są dla nas w miarę optymalne, aby być w pracy i w reżimie treningowym i "odkurzyć" zasady swojej gry i ich schematów z całą drużyną. A wcześniej te dwa tygodnie pracować w mniejszych grupach, aby budować aspekty wytrzymałości, siły i szybkości piłkarzy - mówił Skowronek.

- Najważniejsze jest zdrowie i dlatego potrzebne są mocne restrykcje, bo każdy musiałby przyjeżdżać już przygotowany do zajęć, a po treningu trasą zawodnika musiałby być parking, samochód i dom. I każdy sam organizuje sobie pranie oraz sprzęt samodzielnie. To wszystko po to, aby dla każdego zarówno pierwszy, jak i drugi test był ujemny i aby każdy był zdrowy do restartu sezonu - dodał trener.

Skowronek nie chciał jednocześnie wypowiadać się na temat tego, czy zespoły powinny rozegrać cztery, czy pełne jedenaście kolejek sezonu.

- Jestem tylko trenerem i nie chcę wchodzić w kompetencje zarządów, ludzi z Ekstraklasy, z PZPN-u, z mojego klubu - skwitował.

- Dziś najważniejsze dla każdego trenera jest podtrzymanie ducha zespołu, jego wewnętrznej motywacji i pozytywnego myślenia oraz nastawienia, a także wspólnego dążenia do jednego celu, a więc do restartu. A także pozytywnego myślenia, gdy piłkarze budzą się codziennie rano na zrealizowanie indywidualnego treningu lub w trybie on-line grupowego. Tak działamy, ale też widzę, że duch zespołu jest, bo łączymy się przed zajęciami i jest dużo uśmiechu. Oni potrzebują tego kontaktu, chcą być ze sobą i widać sporo radości, żartów i piłkarskiej szydery. To jest fajne i widać, że stworzyliśmy u nas fajny "team spirit" i fajny zespół ludzi - mówił szkoleniowiec.

- Jesteśmy sportowcami i nikt z nas nie wie kiedy będzie finał tej nieszczęsnej pandemii i kiedy będziemy mogli zrobić taki bardzo duży krok w tej swojej działce życia. Trzeba podtrzymywać aspekty fizyczne, tylko po to, że gdy będzie sygnał i zielone światło, że będziemy mogli wejść na boisko, choćby w małych grupach, by budować formę, ale żeby nie było to od zera, jeśli chodzi o aspekty motoryczne. To jest kluczowe i dlatego klub współpracuje z siłowniami. Mamy wypożyczony sprzęt i pracujemy nawet nad aspektami wytrzymałości szybkościowej. Staramy się być kreatywni, po to żeby było też trochę uśmiechu, ale też aby połączyć to z pożytecznymi rzeczami. Choć oczywiście wszyscy czekamy na zapach piłki oraz trawy i są tego głodni, ale też piłkarze są zmotywowani i świadomi swojej pracy - zakończył Skowronek.

Źródło: TVP Sport


 Redakcja

Tagi:


Zobacz także:Najczęściej czytane w ostatnim tygodniu:


Dodaj komentarz:


Nick:

Temat:

Tekst:

UWAGA: Dodając komentarz akceptujesz naszą politykę prywatności » oraz regulamin komentarzy »


10    Komentarze:

~~~Radekrrrr
Wisełko ma!
Kurde jak ja do Ciebie tęsknie!

49            -6
~~~VVV
Dla miłośników piłki, to już jakaś informacja.
Nie wiemy tylko co będzie z kibicami, ale myślę, że trzeba będzie poczekać.

56            -5
~~~VVV
W kuluarach jest rozważana propozycja rozpoczęcia
dalszych rozgrywek 24. (pt.) -26 (nie.).05.br. Zobaczymy jak się ułoży sytuacja z dalszymi zachorowaniami i czy liczba chorych będzie spadać.

31            -10
~~~VVV
Przepraszam, momyliłem daty patrząc na kwiecień.
Propozycja dogrania ligi jest od 27. (pt) - 29. ( nie) 05. br. Jeszcze raz sorry.

31            -3
~~~goal
Panie trenerze.
Prosimy o informację, co z naszymi rekonwalescentami: Niepsujem, Brożkiem i Turgemanem. Czy na tych dwóch ostatnich możemy liczyć po wznowieniu gry? Bo tempo rozgrywek będzie szaleńcze, więc może decydować szeroka kadra.

27            -6
~~~Tsw
A ja powiem przewrotnie
Kontynuacja ligi jest dla nas niebezpieczna 1.Forma mogła spaść bo nikt nie trenował z piłkami 2.Brak kibiców na R 22 może sprawić że już tak łatwo tu się nam grać nie będzie 3. Brak wpływów z dnia meczowego plus majchrowski który nam nigdy nie pomoże

22            -14
Kosiarz
@~~~VVV
nie wiem z jakich kalendarzy korzystasz ale jak dla mnie piątek niedziela to 29-31.V ;-) choć w sumie to większego znaczenia nie ma... chodzi o ostatni weekend maja ;-) :-) Jak będzie to się zobaczy. Pozdrawiam!

8            -2
~~~VVV
@kosiarz. Masz całkowitą rację.
Moją intencją, było napisanie o ostatnim weekendzie. Głupio to pisać, ale taki kalendarz w prezencie otrzymałem w salonie aut. Pozdrawiam.

16            -4
SMOK
@~~~Tsw
Wszystko, co wymieniłeś oprócz Majchrowskiego to się tyczy w identycznym stopniu innych drużyn wiec nie widzę tu niebezpieczeństwa tylko dla Wisły.

13            -2
~~~VVV
Wedle wszelkich znaków na niebie i ziemi
To liga jednak ruszy 29 - 31.05.br. ale ostateczna decyzja zapadnie 11 maja br. W tej sprawie ma także wypowiedzieć się UEFA. Jeżeli tak się stanie, to w tym terminie nasi piłkarze wznowią na murawie treningi. Do tych zdarzeń podchodzę jednak chłodno, gdyż uważam wypowiedź trenera za bardzo ważną iż " najważniejsze jest zdrowie ". Zobaczymy.

23            -4