Poniedziałek, 20 kwietnia 2020 r.

Wisła Kraków SA z nowymi właścicielami!

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Jakub Błaszczykowski, Tomasz Jażdzyński i Jarosław Królewski zdecydowali się na przejęcie akcji Wisły Kraków SA od Towarzystwa Sportowego, stając się głównymi akcjonariuszami klubu, wspólnie z kibicami, którzy zakupili akcje w kampanii crowdfundingowej.

W związku z faktem przejęcia klubu, zdecydowano o obsadzeniu pozycji prezesa klubu Wisła Kraków SA, które do tej pory pozostawało wolne. Do objęcia funkcji prezesa został delegowany przez Radę Nadzorczą Dawid Błaszczykowski. Dotychczas pełniący obowiązki prezesa piłkarskiej spółki Piotr Obidziński pozostanie w klubie na czas niezbędny do płynnego przekazania zadań.

Kluczowe dla realizacji transakcji było podpisanie umów, które regulują prawo do korzystania przez spółkę akcyjną ze znaków towarowych klubu Wisła Kraków, będących do tej pory w wyłącznym posiadaniu Towarzystwa Sportowego Wisła Kraków.

Przypominamy, że 31 marca 2020 roku w Krakowie doszło do podpisania szeregu umów zapewniających prowadzącej sekcję piłkarską spółce Wisła Kraków pięćdziesięcioprocentowy udział w prawach do nazwy i historycznego herbu, znajdujące się do tej pory w posiadaniu skupiającego pozostałe sekcje sportowe Towarzystwa Sportowego Wisła Kraków. Porozumienie obejmuje znaki słowne "Wisła Kraków" i "TS Wisła" oraz znak słowno-graficzny "TS Wisła 1906" (historyczny herb klubu). Wszystkie będą mogły być wykorzystywane zarówno przez spółkę, jak i stowarzyszenie w kontekście prowadzonych przez te podmioty sekcji sportowych. Nowi właściciele dokonali zwolnienia hipoteki, będącej zabezpieczeniem pożyczki.

W 2019 roku klub Wisła Kraków SA wygenerował zysk netto w kwocie ponad 6 mln złotych. Przychody wzrosły do 34 980 000 PLN w 2019 roku w porównaniu z 26 532 000 PLN w roku 2018. W 2019 roku wypracowano ogólny spadek wymagalnych zobowiązań o ponad 14 mln złotych.

Wisła Kraków prowadzi aktualnie akcję crowdfundingową pod adresem akcjewisla.pl, mającą zneutralizować straty spowodowane pandemią COVID-19.

Źródło: Wisła Kraków SA


 Redakcja

Tagi:


Zobacz także:


Dodaj komentarz:


Nick:

Temat:

Tekst:

UWAGA: Dodając komentarz akceptujesz naszą politykę prywatności » oraz regulamin komentarzy »


30    Komentarze:

~~~Jan III Sobieski - król
Sorry, ale jakoś nie pasuje mi odsunięcie Piotra
Nie kwestionuję wkładu Dawida, ale jednak...

100            -16
~~~Matt
Piotr Obidzinski
A co dalej z Panem Piotrem będzie?? Wg mnie gość zna się na rzeczy jeżeli chodzi o biznes i takiego człowieka warto by mieć w swojej ekipie. 💪💪

140            -8
~~~Mike DeVili
Odważne
Niech się uda! Jazda, jazda, jazda...

57            -1
Atakitamitu
Super
Wlasciwi ludzie na wlasciwym miejscu - Wisla nigdy nie zginie !!!

64            -1
~~~ts_maciej
Pieknie
I super! Dziękujemy Panie Piotrze - doskonały transfer na okres transformacji i ułożenia tematów. Panie Dawidzie - wszystkiego dobrego w nowej roli. Za 3 sezony świętujemy „Miszcza” !

55            -4
~~~Rozpierdu cha2020
Mam nadzieję....
Że Obidzinski zostanie doradcą zarządu ds biznesowych.... bo ten facet ma łeb na karku prawnie finansowo i marketingowo jest debeściakiem pod wzgledem nowoczesnego zarządzania spółką. Ważne jest że mamy nowych właścicieli i ugodowo z ts-em. Teraz zaklepac zawodników, przedłużyć Ola, zapewnić sponsorów i redukowac dług...a my crowfunding i jedziemyyyy!!!!!

109            -4
~~~Zaniepoko jony
Obi
Szkoda Piotra, znowu kolesiostwo, sorry ale przy takiej ogarniętej 3 właścicieli wystawianie na prezesa brata Kuby to czyste kolesiostwo i posiadanie słupa. Tym bardziej że Pan Piotr okazał się najlepszym prezesem w 21 wieku. Żółta kartka na starcie.

33            -84
Riven97PL
...
Jeszcze wuja na trenera i możemy iść do familiady 🤣

16            -76
~~~ts_maciej
Pan Piotr
Btw. Nie wyobrażam sobie, aby Pan Piotr nie był powołany do RN spółki. Kto jak kto, ale on zdecydowanie nadaje się do kontroli finansów.

57            -8
Wisła Głubczyce
Piotr Obidziński
Jestem jak najbardziej za tym aby Piotr Obidziński został w Wiśle. To fachowiec z najwyższej półki jeśli chodzi o sprawy biznesowe. takich ludzi potrzebujemy w Wiśle. I co tu duzo gadac dał się poznać jako prawdziwy WIŚLAK.Bronił spraw Wisły gdzie się tylko dało.Mimo ciężkiej sytuacji finansowej klubu, zarząd powinien zatrzymać Piotra Obidzińskiego. Jesli Piotr odejdzie z Wisły będzie to wielka strata dla klubu.

83            -4
MISIEK_BIS
Grartulacje.
Gratuluje właścicielom dopięcia projektu. Teraz czas na sprawdzenie. Z pewnością dokupił bym kolejny pakiecik akcji gdyby w Wiśle pozostawał Piotr Obidzinski, a brat Kuby powinien terminowac u jego boku. Ja rozumiem prawo właścicieli - ale zawsze potrzebna jest jakaś przeciwwaga. Pisze to z przekonaniem jako udziałowiec Wisły który kupił akcje i socio który co miesiąc płaci składkę która zasila klub. Może nie są to duże kwoty - ale te pieniądze zostają w klubie a nie są pożyczka. Mam nadzieje ze właściciele skonwertuja pożyczkę na udziały - licząc na zyski wszystkich udziałowców .

30            -7
~~~Prawdziwa Wisła ☆
To jest tej 3ki z Błaszczykowskim
Na czele i my kibice mu pomożemy ! To jest informacja !

27            -1
trogdor
Obidziński kiedyś musiał odejść
Niestety, a to z tego powodu że zarządzanie klubem sportowym to nie jego działka. Wcześniej się tym nie zajmował. Przyszedł do nas wyprowadzić zarządzanie klubem na prostą i odejdzie dalej. Dziękujemy i powodzenia.

53            -4
Maxi
Obidziński na początku nie ufny byłem wobec niego ale......
Co by nie pisać że to legionista itp ale on ma u mnie wielki szacunek pamiętam te k..wy poprzednie co niby bardzo kochały Wisłę a tak naprawdę doiły ją z kasy na maksa i bardzo zadłużyły . Ten gość się sprawdził na swoim stanowisku zysk netto 6 milionów , spadek wymaganych zobowiązań 14 milionów zł . Wielki szacun dla niego i wolę takich ludzi którzy nie ukrywają że jakoś tam kochają Wisłę że chodzili na jej mecze itp . Dla mnie on może być legionistą mógł chodzić na mecze Legii ale wolę go i Leśnodorskiego który pomógł też klubowi niż te k...y mówiące co minutę o miłości do Wisły a ją ruchające tak naprawdę . Tak że ten pan powinien w klubie zostać obowiązkowo

81            -3
~~~goal
To jest nowe otwarcie.
Nie znamy ustaleń sprzed 1,5 roku miedzy właścicielami, a p.o. prezesem. Dlatego myślę, że wszystkie zmiany wyjdą na dobre wszystkim.

25            -6
Maxi
Ogólnie nie lubię takich ..uji
Co to całują godło Wisły na koszulce czy też mówią jak nas kochają a potem jak ta pani tak bardzo kochająca nasz klub dyma go na maksa chociaż wie że wszystko się wali że są długi podnosi sobie pensję itd . ale luj z tym oficjalnie mówię bardzo kocham a tak naprawdę mam klub w d... e . Wolę jak gość dobrze wykonuje swoją pracę czy to zawodnik czy ktoś z zarządu i nie p.....li o miłości do klubu a po prostu mu pomaga . A nie jak ta pani plująca nam w twarz a kibice myśleli że to deszcz pada , pierdziała nam aż śmierdziało ale ona taka to potrafiła obrócić w piękne piórka że przynajmniej ja myślałem że to nie pierdy a zapach perfum Channel .

26            -3
Jazz
.
p. Obidziński to doskonały fachowiec, specjalista od restrukturyzacji przedsiębiorstw i wygląda na to, że wypełnił już swoją misję w Wiśle. Dla niego nadszedł czas na nowe wyzwania, zapewne bardziej dochodowe. Chyba nikt na poważnie nie myślał o tym, że będzie stale prezesował w Wiśle. To jest człowiek ze świata biznesu, na takim etapie kariery, że z pewnością chce iść do przodu. Na jego pracy w Wiśle skorzystał klub, nowi właściciele, a także sam Obidziński, który wykonał ogromną pracę, która przyniosła mu przy okazji rozgłos medialny. Teraz rolą dla jego następców to jest by nie zaprzepaścić tego co wypracował.

68            -1
Kosmaty
Nareszcie. Wszystko oficjalnie przyklepane, to niezwykle
ważny krok. Szkoda pana Piotra, Obidziński sprawdził się rewelacyjnie na stanowisku i bardzo chciałbym by na nim pozostał. Nie kwestionuję jednak tej zmiany jako złego posunięcia, ponieważ należy pamiętać o kilku kwestiach. 1. Piotr Obidziński to biznesmen, który ma własne interesy i zobowiązania, które odłożył na bok na czas pracy dla Wisły, jednak prędzej czy później musiał do nich wrócić. One także dają mu satysfakcję, ale przede wszystkim są znacznie lepiej płatne. 2. Sprawdził się w bardzo wielu kwestiach i świetnie je załatwił. Ale teraz prostowanie finansów idzie jak należy (wirusowego kryzysu nie liczę, ponieważ to są warunki nadzwyczajne, a i z tym Wisła sobie całkiem dobrze radzi) i lepiej lub gorzej, ale w dalszym ciągu powinno lecieć siłą rozpędu, z drugiej strony na a pierwszy plan wysuwają się relacje z miastem (kwestia stadionu). Sama zmiana właściciela - nawet jeśli już oficjalna - może nie być wystarczająca do ich poprawy, a przynajmniej przebicia się ze stanowiskiem Wisły. Obidziński jest z punktu widzenia miasta tylko kolejnym fachowcem, jakich w Krakowie wielu, ale Błaszczykowski... samo nazwisko daje zupełnie inną wagę (co było widać już wcześniej, bo Majchrowski zupełnie olał Obidzińskiego, który nie mógł się dostać na "audiencję" u prezydenta Krakowa, a z Błaszczykowskim się spotkał). W końcu Błaszczykowskiego nie można sobie zbyć jak pierwszego lepszego petenta. 3. Dawid też ma głowę na karku, co udowodnił, bo to on negocjował umowy dotyczące znaków towarowych i zakończył te negocjacje powodzeniem. Czyli o ile dotychczas z punktu widzenia kibica nie rzucał się w oczy, o tyle swoje zadania miał i potrafił się z nich wywiązać. Być może taki tok rozumowania przyświecał decydentom, kiedy została Dawidowi powierzona prezesura w Wiśle. Tak czy siak mam wielką nadzieję, że zaczyna się kolejny etap odbudowy Wisły i ten etap zostanie zakończony sukcesem oraz że pan Obidziński wciąż będzie działał w okolicach Wisły i może w mniejszym zakresie, ale wciąż będzie dokładał kolejne cegiełki do rozwoju klubu. Na chwilę obecną DZIĘKUJEMY ZA DOTYCHCZASOWĄ PRACĘ I ŻYCZYMY DALSZYCH SUKCESÓW PRYWATNYCH I ZAWODOWYCH.

25            -4
~~~Ryan
Ave Wisła
Czekaliśmy na to wydarzenie miesiące, a może wł. lata, by klub przejeli oddani mu ludzie z charakterem oraz zapałem do działania, teraz to osiągneliśmy, w osobach B,J,K mamy szanse w perspektywie na powrót na podium. Liczę na to że obok klubu pozostanie wybitny fachowiec Piotr Obidziński, który udowodnił iż nie będąc bezpośrednio zainteresowanym[ spoza naszego grona] zasłużył na nasz szacunek. Piotrek jesteś pierwiastkiem tego sukcesu, wielka cegła w odbudowie Wielkiej Wisły należy się Tobie, Twemu uporowi i wielkiemu kunsztowi zarządzania. Jedna Wisła.

19            -1
Samkickerpl
Piotr Obidzinski był za długo p.o. Prezesa Wisły
Świetnie sie sprawował, ale on zawodowo zajmuje się restrukturyzacja przedsiębiorstw z problemami. Robi swoje i odchodzi, tak wyglada cała jego bogata kariera. Mi też szkoda, ale taka jest kolej rzeczy. Pan Piotr szuka wyzwań, a to, że zostawia Wisłę, wskazuje na stabilna sytuacje w klubie.

35            -3
~~~jazda
jazda
przypominam że odkąd pojawiło się w klubie nasze trio to co najmniej kilkukrotnie dało się słyszeć komplementy pod adresem Dawida Błaszczykowskiego odnośnie jego profesjonalizmu. Mówił to m.in "leśny". Szacun dla Obidzińskiego ale ja się cieszę że prezesem zostanie osoba - powiedzmy - z naszego podwórka. Jakby nie patrzeć gość całą karierę swego brata stoi raczej w cieniu i nie krzywduje sobie, nie jest też postacią pchającą się przed kamery. Co do Piotra O. to mam nadzieję że i dla niego znajdzie się odpowiadające mu stanowisko ale mniemam że gość zaraz czmychnie zarabiać poważniejsze pieniądze niż u nas

20            -4
ed_rush
jest to niezwykle...
...mądre posuniecie pod kątem wzmacniania zaufania klubu i budowania dobrego wizerunku. Nie zmienia to faktu, że Piotr Obidziński powinien zostać w Wiśle jak najdłużej bo się sprawdził, ma dobre relacje z kibicami i jest generalnie cenioną osobą w naszym środowisku.

31            -2
Kosmaty
@Samkickerpl, @~~~jazda
@Samkickerpl uchwyciłeś sedno. @~~~jazda "czmychnie zarabiać". Chyba wiem o co Ci chodzi i nie masz na myśli nic złego, ale wyrażenie Ci się nie udało. Czmychają to szczury z tonącego okrętu, albo złodziej jak zacznie szczekać pies. Kto z nas mając umiejętności, kompetencje i możliwość do zarabiania większych pieniędzy rzuci to, by zarabiać mniej? Zwłaszcza, że mówimy tu o potężnych różnicach w wynagrodzeniu. "Osoba z naszego podwórka" to też nie jest dobry argument. O jego wadze przekonaliśmy się w latach 2016-2018. Zdecydowanie wolę "obcego", ale fachowca i to z etyką zawodową na wysokim poziomie (takim był Obidziński)... niż "swojego", który nie wie co robi, albo co gorsza wie co robi, ale ma złe intencje (takimi byli Marzena S-C., Damian D. wielu innych z ich otoczenia, którzy rządzili wtedy Wisłą). Tymczasem dzisiaj jak narazie wydaje się, że Dawid Błaszczykowski wie co robi i ma "służbowe argumenty" (jaki jest rzeczywisty poziom jego fachowości, to się dopiero przekonamy, narazie są drobne przesłanki wskazujące, że wie co robi i może się sprawdzić: sprawa negocjacji z TSem, zresztą także finanse i fundacja samego Kuby, przecież on nie zajmuje się tym osobiście, kiedy Kuba skupia się na trenowaniu to właśnie Dawid zarządza jego portfelem i chyba nieźle mu to wychodzi, skoro fundacja działa świetnie, Kuba od ponad roku może grać za free, a jeszcze stać go na wielokrotne pożyczki Wiśle i to praktycznie z dnia na dzień (patrz styczeń zeszłego roku) i teraz przejęcie Wisły), a jeśli jest choć trochę podobny do brata, to jego etyka zawodowa i moralność są niepodważalne. I to są argumenty, które przyjmuję jako sensowne usprawiedliwienie wymiany Obidzińskiego na Błaszczykowskiego. No i Dawid ma argument, którego nie miał Obidziński: nazwisko. Może i brzmi śmiesznie, a co ważniejsze zakrawa na tanie zagrywki pod nepotyzm... ale to nazwisko ma za sobą dużą wagę. Dla sponsorów jest to osobistość (nawet jeśli chodzi o jego brata, to dogadując się z nim... Kubę dostaje się w pakiecie). Dla władz miasta to nie jest zaledwie kolejny dobry manager, których zawsze było, jest i będzie cała masa w tak dużym mieście jak Kraków. Za Dawidem poza jego własnymi umiejętnościami stoi Kuba, osobistość znana nie tylko w Polsce, ale także na świecie i kojarzona niezmiennie pozytywnie. Takich ludzi nie da się bezrefleksyjnie spławić, stwierdzając że "stadion jest miejski i nic na to nie możesz powiedzieć leszczu", to nie tylko ze strony miasta nie zadziała, ale będzie wręcz ruchem samobójczym. A o ile Majchrowski to złodziej i drań faworyzujący jeden z klubów ponad inne, to trzeba mu przyznać, że ma doskonale rozwinięty instynkt samozachowawczy. Będzie przeciągał linę jak tylko się da, ale granicy nie przekroczy.

14            -6
~~~Jarek
Zza bramki
Dziś tak na chłodno sobie na to spojrzałem i to była decyzja dawno już podjęta . Dawid Błaszczykowski poprzyglądał się , oswoił , zdobył doświadczenie , poznał ludzi , wdrożył się w działalność . Miał czas żeby sobie odpowiedzieć na pytanie odpowiedzieć czy pociągnie to jako Pan Prezes. Skoro podjęto taką decyzję wynika że w oczach współwłaścicieli też się sprawdził . Powodzenia ! ;-)

20            -3
szczebelek
Dobra wiadomość, ale szkoda, że Obidziński odchodzi.
Z tego co pamiętam, to pan Obidziński wspominał od zawsze, że jest tu tymczasowo by wyprostować zarządzanie spółką i ciąć koszty niepotrzebnych usług oraz gaży pracowników klubu... Prawdopodobnie zrobił to co powinien, podszkolił Dawida i wyrusza w kierunku nowych wyzwań z nazwiskiem. Z resztą Dawid Błaszczykowski będzie prezesem do zakończenia kariery przez Kubę. I nie nastąpi to prędzej niż przed zakończeniem tego sezonu.

20            -1
~~~marian77
Witamy nowego prezesa
Moim zdaniem bardzo dobre posunięcie z Dawidem. Na pewno krakowskie środowisko będzie bardziej przyjaźnie nastawione do nowego prezesa niż do Pana Piotra Obidzińskiego. Kraków nie chciał warszawskiego prezesa. A także władze miasta przychylniej spojrzą teraz na Wisełkę. Lepiej nie mogli tego wymyślić.

6            -28
GrzegorzS
Panu Obidzińskiemu trzeba porziękować
za dobra pracę w trudnych czasach a nie jadczakować wobec staro nowych właścicieli. SA. stoi na prostej startowej do odbudowania sportowej jakości.

4            -2
~~~przewalek 0122
Dzieki, Panie Piotrze
Przeciez od poczatku bylo wiadomo, ze Obodzinski nie zostanie w Wisle na dlugo... To jest, powiedzmy to sobie szczerze, czlowiek o wiele wiekszego formatu od koniecznego dla prowadzenia klubu typu Wisla... Obodziniski ekspercko pokierowal Wisla w czasie kryzysu, a teraz zajmie sie czyms znacznie ciekawszym, trudniejszym i przynoszacym dla niego o wiele wieksze korzysci finansowe... Wisla miala szczescie, ze Obodziniski znalazl dla niej czas... tyle..

32            -4
Kosmaty
Ciekawy wywiad z Jarkiem Królewskim, warto przeczytać.
link » Warto zwrócić uwagę na te fragmenty: 1. "- Jaki jest wasz pomysł, plan na Wisłę i czy w ogóle w dzisiejszej sytuacji, związanej z pandemią, można taki plan nakreślić? - Paradoksalnie będzie nam teraz łatwiej. Trochę inaczej angażuje się wszystkie swoje moce, gdy jest się już w stu procentach pewnym tego, że się jest właścicielem klubu. Jeśli odpowiada się za to w stu procentach i można zaangażować osoby, których wcześniej się nie angażowało, bo w nie do końca pewnej sytuacji trudno było rzucać na szalę pewne znajomości, przyjaźnie. Mamy wiele różnych pomysłów. Od bardzo kreatywnych po takie bardziej standardowe, biznesowe." Czyli nasze trio ma kontakty i pomysły, których do tej pory nie uruchamiali, ze względu na niejasną sytuację właścicielską. Teraz gdy wszystko jest klarowne i oczywiste zaczną to wykorzystywać. Choć to będzie trudne ze względu na ogólną sytuację z pandemią jednak możemy się spodziewać przyspieszenia naprawy Wisły. 2. Odpowiedź na pytanie o Dawida Błaszczykowskiego jako prezesa (za długi cytat by go kopiować). Taka informacja uspokaja rozterki i niepokój związane z tą zmianą. 3. Ostatnie 2 pytania o marzenia na przyszłość Wisły. Brak deklaracji szybkiego powrotu na szczyt. Każdy kibic lubi takie teksty, ale dziś jego brak odbierałbym jako dobrą monetę. Paradoks, ale tak jest. Oczywiście też chciałbym za rok cieszyć się z odzyskania tytułu, ale przede wszystkim widzę, że dzisiejsza władza realnie spogląda na klub. Przede wszystkim chcą zbudować mocny fundament, na którym można zbudować wiele lat przyszłości. Nie chcą wzorem szejków wpychać kasy na siłę, a później martwić się każdym potknięciem, które zachwieje posadami klubu (Jak Wisła Cupiała, gdzie rozwiązaniem problemów było zwolnienie trenera i doraźne dosypanie kasy, co się zapętlało i tworzyło błędny krąg. Albo Legia Mioduskiego, gdzie pomimo dziesiątek milionów za LM zamiast odskoczyć lidze o lata świetlne znowu mają potężną dziurę w budżecie, a rozwiązaniem problemów jest dosypanie kasy i paniczne cięcie kosztów. Albo z szerszego zakresu City szejków, gdzie rozwiązaniem problemów były lewe umowy i konsekwencją wykluczenie z pucharów). Z takim podejściem Wisła może podążyć drogą Atleticu Bilbao, który przez kryzys przechodzi praktycznie suchą stopą (mają tak stabilny budżet i organizację, że nie są zmuszeni do podejmowania drastycznych kroków by utrzymać się na powierzchni), albo Bayernu (Mają co prawda większe ambicje w europejskich pucharach, ale organizacyjnie i finansowo są jak dobrze naoliwiona maszyna, a ich fundamenty są nie do ruszenia. Utrata mistrzostwa będąca potężnym ciosem dla obecnej Legii czy Wisły Cupiała w Monachium nie wywołuje paniki, a jedynie wprowadzane są korekty by po roku odzyskać tytuł). Oczywiście cele sportowe są odmienne w każdym przypadku (Wisła chce się odbudować, Athletic celuje w jak najwyższe miejsce, ale puchary są dla nich sukcesem, a Bayern zdominował Bundesligę i celuje w trofea europejskie) i nie ma ich co porównywać, ale organizacyjnie i finansowo te dwa kluby powinny stanowić dla Wisły wzór i cel do osiągnięcia (oczywiście przy zastosowaniu narzędzi dostępnych na naszym podwórku i dopasowanych do Wisły). Wydaje mi się, że ten ostatni fragment sugeruje właśnie takie spojrzenie nowych władz na Wisłę.

12            -3
Maxi
do~~~marian77
Co ty za bzdury p...olisz Miasto od lat jest nam nieprzychylne bez względu skąd jest prezes !!! jakie krakowskie środowisko jest nieprzychylne Obidzińskiemu ??? chyba to z drugiego ekstra klasowego klubu z Krakowa bo inne nie . Sam byłem tak trochę sceptyczny jak go powoływano na prezesa ale słowo ,, byłem jest tu kluczowe ,, facet się sprawdził na tej funkcji i dobrze było by by został w klubie chociaż by na innym stanowisku . Co do Dawida Błaszczykowskiego oczywiście nic do niego nie mam i mocno mu kibicuję w roli nowego prezesa myślę że też się sprawdzi

16            -2