Czwartek, 6 sierpnia 2020 r.

Oleandry

106 lat temu - 6 sierpnia 1914 roku - I Kompania Kadrowa wyruszyła na szlak bojowy, dając początek epopei legionowej i rozpoczynając walkę o odzyskanie przez Polskę niepodległości. "Kadrówka" wymaszerowała z Parku Sportowego Wisły na Oleandrach.

Co roku 6 sierpnia obchodzona jest rocznica czynu legionowego. Dla Polaków wybuch I Wojny Światowej w 1914 roku wiązał się z nadziejami na odzyskanie niepodległości po przeszło stu latach zaborów. Oto bowiem Austria i Niemcy oraz Rosja znalazły się po przeciwnych stronach frontu. Polacy nie chcieli jedynie czekać na rozwój wypadków i z inicjatywy Józefa Piłsudskiego sformowana została I Kompania Kadrowa - zalążek Wojska Polskiego, oddział, który przerodził się później w Legiony Polskie.

Wspominając tamte wydarzenia warto pamiętać, że miejscem, w którym powstała "Kadrówka" i z którego wyruszyła w bój, był Park Sportowy Wisły Kraków na Oleandrach. Dzieje tego historycznego, pierwszego boiska Białej Gwiazdy oraz jego związek z Legionami przybliży Wam specjalny reportaż - zapraszamy do obejrzenia!


 Redakcja

Tagi:


Zobacz także:


Dodaj komentarz:


Nick:

Temat:

Tekst:

UWAGA: Dodając komentarz akceptujesz naszą politykę prywatności » oraz regulamin komentarzy »


4    Komentarze:

~~~Gammay
Gratulacje
Muszę od razu powiedzieć, że jestem dumny z tego, że wśród sympatyków Wisły znajdują się tak zdolni, inteligentni, pomysłowi ludzie jak Autorzy tego filmu ze Zdzisławem Skupniem na czele. Potrafię wyobrazić sobie ile pracy kosztowało zebranie materiałów historycznych i wiedzy historycznej a także nabycie umiejętności technicznych niezbędnych do realizacji filmu. O ile wiem, autorzy są amatorami ale stworzone przez nich dzieło ma absolutnie profesjonalny poziom merytoryczny i techniczny. Wielkie dzięki i wielkie gratulacje dla wszystkich współtwórców filmu!!! Czekamy na zapowiedziany ciąg dalszy historii Wisły.Niewiele klubów w Polsce może pochwalić się tak długą i bogatą historią, a być może żaden polski klub nie ma tak znakomitej ekipy historyków jakich ma nasza Wisła

16            -1
~~~olszaI
Patriotyzm jest czymś...
co wyniosłem z domu a Polskość i Wisłę mam w sercu. Chciałem podziękować za tą publikację.

15            -1
~~~Zadowolon y
Bardzo fajny reportaż
Dużo się z niego dowiedziałem i o Wiśle i o historii naszego kraju. Tak się właśnie powinno promować patriotyzm.

17            -2
kobylts
Gratulacje
Świetny materiał zwłaszcza dla młodszego pokolenia, które niestety z historią jest często "na bakier". Raz jeszcze gratulacje dla autorów

10            -2