Środa, 26 sierpnia 2020 r.

Koncepcja zagospodarowania terenu wokół stadionu Wisły

We wtorek 25 sierpnia podczas Komisji Sportu w Urzędzie Miasta Krakowa zostały zaprezentowane dwie wersje koncepcji zagospodarowania terenu wokół Stadionu Miejskiego im. Henryka Reymana w Krakowie. Spotkanie stanowiło kontynuację konsultacji, które miały miejsce w minionych tygodniach.

Koncepcje zostały wypracowane podczas spotkań przedstawicieli Gminy Miejskiej Kraków (Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie, Rady Miasta Krakowa i Rady Dzielnicy V Krowodrza) Wisły Kraków SA oraz Stowarzyszenia Kibiców Socios Wisła Kraków. Podczas prac projektowych brano pod uwagę nie tylko szereg uwarunkowań formalno-prawnych i możliwości infrastrukturalnych, lecz przede wszystkim kierowano się potrzebami klubu i dobrem mieszkańców. Wspólnym celem było wypracowanie wariantu satysfakcjonującego dla wszystkich zainteresowanych stron.

- Wariant nr 2 koncepcji zawiera optymalne rozwiązania, które zwiększą atrakcyjność Stadionu Miejskiego im. Henryka Reymana w Krakowie - mówił Krzysztof Kowal, Dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie. - Zależało nam na otwarciu terenu wokół stadionu, w tym przede wszystkim połączeniu go z Parkiem im. Henryka Jordana, by stworzyć przyjazną przestrzeń rekreacyjną dla mieszkańców naszego miasta. Mam nadzieję, że uda się to osiągnąć - podkreślał dyrektor ZIS.

- Bardzo dziękujemy za włączenie Wisły Kraków do konsultacji społecznych w sprawie koncepcji kierunkowej zagospodarowania terenu Stadionu Miejskiego im. Henryka Reymana w Krakowie. Cieszymy się, że propozycje klubu są zbieżne z koncepcjami wystosowanymi przez ZIS i Radę oraz Zarząd Dzielnicy V Krowodrza. Mamy nadzieję, że dzięki wspólnej inicjatywie uda się nam wypracować rozwiązanie, które będzie korzystne dla wszystkich stron i pozwoli rozszerzyć ofertę proponowaną przez Stadion Miejski im. Henryka Reymana w Krakowie, otwierając się tym samym na nowe możliwości biznesowe i eventowe - mówił Dawid Błaszczykowski, Prezes Wisły Kraków.

Równie istotne są również inne elementy infrastruktury, które uwzględniono w zaprezentowanej koncepcji. Stronom zależy na wybudowaniu parkingów naziemnych (o lekkiej, ażurowej konstrukcji) od strony al. 3 Maja i od ul. Reymonta (co zapewni lepszą dostępność i bezpieczeństwo), a także na wyodrębnieniu przestrzeni dedykowanej pod Muzeum Wisły Kraków i Centrum Edukacyjne. Natomiast od strony al. 3 Maja mają powstać boiska treningowe dla dzieci wraz z zapleczem sanitarno-szatniowym.

- Przedstawiona koncepcja jest optymalna, gdyż łączy w sobie istotne elementy niezbędne do organizacji meczów piłkarskich (co było niezwykle istotne dla przedstawicieli Wisły Kraków), ale również odpowiada na potrzeby środowiska kibiców i mieszkańców naszego miasta - zwrócił uwagę Stanisław Moryc, Przewodniczący Komisji Sportu i Kultury Fizycznej Rady Miasta Krakowa. - Wybrany projekt uwzględnia wizje i oczekiwania wszystkich stron: przedstawicieli Miasta Krakowa, Rady Dzielnicy V Krowodrza, Wisły Kraków SA i Stowarzyszenia Kibiców Socios Wisła Kraków, co samo w sobie stanowi już sukces. Kraków zyska kolejne ciekawe miejsce, które będzie atrakcyjne nie tylko dla miłośników piłkarskich emocji, ale przede wszystkim będzie przyjazne dla mieszkańców. Warto podkreślić, że cały czas trwa proces konsultacji dotyczący zagospodarowania terenu wokół Stadionu Miejskiego im. Henryka Reymana w Krakowie. Jego ostatnim elementem, choć niemniej ważnym, są otwarte konsultacje społeczne, podczas których mieszkańcy Krakowa będą mogli zapoznać się z wybranym projektem oraz zgłosić swoje uwagi lub pomysły. Mamy nadzieję, że zaproponowane rozwiązana spotkają się z pozytywnym odzewem z ich strony - dodał Moryc.

Przedstawiciele Stowarzyszenia kibiców Socios Wisła Kraków zgłosili także potrzebę uwzględnienia aspektu historycznego w tej koncepcji. Zależy im na wkomponowaniu, przy Alei Gwiazd, pomnika Henryka Reymana, w celu upamiętnienia wybitnego i zasłużonego dla Wisły i Krakowa sportowca, piłkarza, selekcjonera, działacza oraz oficera wojska polskiego.


Źródło: Wisła Kraków SA

 Redakcja

Tagi:


Zobacz także:Najczęściej czytane w ostatnim tygodniu:


Dodaj komentarz:


Nick:

Temat:

Tekst:

UWAGA: Dodając komentarz akceptujesz naszą politykę prywatności » oraz regulamin komentarzy »


12    Komentarze:

~~~Zmiennik
czas zmian
Dobrze że coś w końcu dzieje się w tym temacie trzeba tylko przypilnować urzędników żeby jednak nie zrobili znowu jakiegoś wałka. Sami też możemy trochę zmianom pomóc. Podobno w tym roku jest kilka projektów Budżetu Obywatelskiego dotyczących okolic stadionu. Nie wiem jak z muzeum ale wiem że w dzielnicy Krowodrza jest zgłoszony park kieszonkowy wokół obelisku Reymana (obelisk trochę zapomniany projektu Wiktora Zina), który jest tuż za zaproponowaną koncepcją zagospodarowania. Zgłoszono też podobno remont chodników i ulicy Miechowskiej którą wielu z nas dochodzi na stadion. Może coś jeszcze się pojawi w pomysłach ogólnomiejskich. Warto więc we wrześniu zagłosować i samemu zacząć zmieniać otoczenie naszego domu bo na razie lekki wstyd.

33            -4
GrzegorzS
Pierwsze co trzeba docenić i podnieśc do rangi w sumie prawie symbolu
to fakt, że przy nowych władzach spółki i pod wodzą nowego Prezesa stosunki z miastem poszły do przodu i już do paru miesięcy na szczęście nie odbijamy się od ściany. Dyskusje dlaczego w sumie można odłożyć na bok bo pewnie jest tu wiele wątków a i megalomania Prezydenta Krakowa i części jego ludzi została zaspokojona inna sprawa, że rodziny Błaszczykowskich po prostu ignorować się nie da i trzeba z tym nie boję się tak napisać "Tytanem"marketingowo-me dialno -społecznym po prostu politycy muszą rozmawiać. Bo muszą się z nim liczyć. Dzięki temu idziemy do przodu i może coś z tego urośnie i stadion na zewnątrz nabierze wyrazu bo wewnątrz to udany projekt i już liga się bez niego obejść nie może. Bo nasz stadion w porównaniu z większymi i ponoć "lepszymi" ma klimat czy choćby murawę. I dlatego ja bym nie burzył układu trybun i tego budynku medialnego a broń Boże nie zasłaniał widoku na Kopiec, to trzeba w mediach wręcz eksponować i eksploatować. Co do otoczenia to musi się zmienić widać, że idzie na kompromis. Choć częściowo ocaleje widok na Błonia. Ja osobiście jestem przeciwny takiemu podejściu do sprawy i o ile strona Północna i zachodnia mogą iść pod zabudowę parkingowo-budynkową to od strony Błoń powinna być zachowana perspektywa całości z boiskami parkiem im Henryka Reymana i placem Gwiazd Białej Gwiazdy zakończona zmodernizowaną fasadą Stadionu. Mam nadzieję, że zwycięży też koncepcja integracji stadionu z Parkiem Jordana wręcz stworzeniem z tego połączonego kompleksu jednego organizmu reakracyjno-wypoczynkowg o zaczynającego się kompleksem Muzeun Narodowego a kończącego na kompleksie Cichego Kącika. To powinna być jedna koncepcja organizacji ruchu. Jest tam kilak wtrętów biurowo mieszkaniowych, ale można to spróbować zintegorować i zamknąć. Tak czy inaczej idziemy do przodu.

27            -9
~~~goal
Porozumienie w kwestii zagospodarowania otoczenia stadionu cieszy.
Teraz trzeba zająć się samym obiektem, aby ten szkieletor, zamienił się w końcu w stadion i zaczął przynosić zyski ze sklepu firmowego, kawiarni, restauracji i samego zwiedzania. Ale najpierw trzeba zakończyć jego budowę i położyć, jak najszybciej elewację.

36            -9
~~~matbzdy
Jestem dobrej myśli
W końcu wstajemy z kolan, wszystko idzie do przodu, wiedziałem, że Wisełka nigdy nie zginie !!

13            -8
~~~Wrymouth
zmienić fasadę?
dużo widzę komentarzy nt. kończenia budowy i kładzenia nowej elewacji. Jak dla mnie, z czasem, co raz bardziej zaczynam doceniać obecny budynek. ten brutalistyczny styl wg mnie, będzie się dobrze starzał. tylko potrzeba wypełnić stadion i otoczenie, treścią.

12            -27
~~~Ekonom
Parkingi
Parkingi przy stadionie to jedno a drugie to wydostanie sie z nich po meczu.Gruntownej przebudowy wymaga ul.Reymonta i jej skrzyżowanie z ul.Piastowską.Przebudowa powinna być zrobiona razem z budową parkingów

31            -4
~~~Gammay
Pech nadal prześladuje Wisłę
Jak wszyscy kibice Wisły chciałbym, aby stadion i jego otoczenie odpowiadały randze naszego klubu. Niestety, pokazana koncepcja zagospodarowania nie daje takiej nadziei, jest, powiedzmy szczerze, marna. Już sam, dyletancki sposób narysowania koncepcji zawiera pełno błędów i niedomówień (np. -w jaki sposób drogi wewn. podłączone są do Al. 3-go Maja i Reymonta? -ile jest tych podłączeń, czyli punktów kolizyjnych? -dlaczego nie wszystkie skrzyżowania dróg wewnętrznych posiadają łuki drogowe? w jaki sposób auta przeciskać się będą od strony Al. 3-go Maja do parkingów VIP-ów? -jak zorganizowane są dojścia widzów na trybunę zachodnią i południową oraz rozładowanie tych trybun po meczu lub w przypadku awarii, paniki itd?-jak zorganizowany jest podjazd autokarów z zawodnikami pod portyk szatniowy? itd itp, litanię błędów można ciągnąć dalej). Autorzy koncepcji nie poradzili sobie z racjonalną dyspozycją funkcjonalną terenu. Parking południowy umieszczono na środku placu jako główny obiekt a po bokach upchnięto w kącie niewielkie boisko a z drugiej strony chyba dla odmiany zbyt wielką (?) strefę mediów (jeśli już, to lepiej by było zamienić miejsca: strefa mediów po stronie projektowanego boiska a parking na miejscu projektowanej strefy mediów). Z koncepcji wynika, że niegdysiejsze boisko kortowe po stronie zachodniej oddane zostało definitywnie na parking, co chyba jest zasadniczym błędem, zważywszy, że klub ma deficyt boisk treningowych w Krakowie! Jestem pewien, że przy lepszym zagospodarowaniu terenu można wygospodarować (uwzględniając oczywiście wszystkie wymagane obiekty)zarówno boisko od strony południowej (czyli od Błoń), ale położone lepiej niż to proponuje koncepcja, a drugie boisko tam, gdzie było (nie wiem czy nadal jest), boisko kortowe. Dwa niepowiązane ze sobą komunikacyjnie budynki parkingów to oczywisty błąd utrudniający elastyczne zapełnianie miejsc, a główne dojście pomiędzy budynkami parkingowymi to słaba atrakcja. No i oczywiście, jeśli chcemy ożywić ul. Reymana na styku z Parkiem Jordana, to należy w koncepcji przedstawić propozycję niezbędnych do tego zmian modernizacyjnych, a tego też nie zrobiono. Nie wspominam tu o marnej jakości kompozycyjnej proponowanej koncepcji. W sumie - dobrze, że zaczęto myśleć o leżącym odłogiem problemie uporządkowania otoczenia stadionu, szkoda, że to myślenie ma poziom słabego projektu studenckiego. Siedziba Wisły powinna być miejscem pięknym i sensownie zaprojektowanym a nie "wykuśkanym" w żałosny sposób. Pod tym względem, pech nadal prześladuje Wisłę.

17            -4
~~~Pacoloco
Teren obok dawnego boiska kortowego
Witam dlaczego teren jw czyli boisko gdzie grali kiedyś juniorzy to teren prywatny? Czyli ten z lewej. Nie wiem czasem czy cupial go nie wziął od Cracovii za kabel?

11            -5
~~~Tsw
Kolory
Cały stadion na czerwono i białe napisy ...

5            -6
~~~kibic 1968
elewacja....
....wygląd elewacji to od lat temat numer jeden od czasu niby ukończonego stadionu. Jak pewnie wielu pamięta ś.p. projektant Obtułowicz miał na myśli nawiązanie do dawnych czasów i kolumn istniejących na starym stadionie. Teraz coś o elewacji, bo niby miał być lepszy beton, a potem kolorowany. Myślę ze teraz doczekaliśmy czasów że większość dekoruje i upiększa swoje mieszkania własnie takim betonem i cieszy się ze jest na topie! Gdyby ten beton był wtedy pomalowany to dziś farba by odpadała i byłby wielki syf! Czyli moim zdaniem ten beton trzeba czymś upiększyć i może być fajnie. Trybuny za bramkami to trzeba z zewnątrz i w środku poddać generalnej odnowie. Priorytet to sklep na stadionie!,ale i muzeum, pub, zeby kibic zaglądał kiedy Wisełka gra w meczach wyjazdowych.

10            -26
~~~Prądnicza nik
Skąd teren prywatny
Do Pacoloco, też mnie to zastanawia bo jeszcze jakiś czas temu tam było boisko Wisły i taką niezbyt szeroką bieżnią. W 2005 roku nawet odbył się tam LiveCoke Festival więc tego terenu trochę było. Czy ktoś może dokładnie opisać ile tego terenu było we władaniu Wisły i dlaczego teraz to teren prywatny? Przecież to kiedyś wszystko to były tereny miejsce. Z góry dziękuję.

3            -4
~~~kibic 1968
do Pradnicza nik
Niedawno coś mówiono o jakiejs działce co ma TS i jeszcze nie sprzedał! Więc może po cichu poszła!

1            -5