Czwartek, 15 października 2020 r.

Oficjalnie: Kraków w czerwonej strefie. Mecze bez udziału kibiców!

Ministerstwo Zdrowia opublikowało dziś nową listę powiatów w naszym kraju, które objęte zostaną od najbliższej soboty, a więc 17 października 2020 roku, aktualnie najpoważniejszymi obostrzeniami epidemicznymi, związanymi z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2. Wśród niech znalazło się miasto Kraków, co wprowadza kolejne ograniczenia dla jego mieszkańców. Jednocześnie od najbliższej soboty wszystkie wydarzenia sportowe w całej Polsce odbywać się będą bez udziału publiczności.

Przypomnijmy, że strefy obostrzeń ogłaszane są przez Ministerstwo Zdrowia co tydzień i jak już przed kilkoma dniami informowaliśmy - dane matematyczne są dla Krakowa nieubłagane. Jest to bowiem miasto, w którym w ostatnich dniach notuje się jedne z największych wartości potwierdzonych przypadków zakażenia w całej Polsce. A że wskaźniki zachorowań przy podziale stref obliczane są w 14-dniowym "oknie czasowym", więc nawet gdyby w kolejnych dniach doszło do mniejszej liczby potwierdzonych przypadków zakażenia, to aby obostrzenia związane ze "strefą czerwoną" mogły zostać zniesione, potrzebne są aż dwa tygodnie takich spadków w danym powiecie. A na te dla Krakowa niestety się nie zanosi.

Równo przed tygodniem 14-dniowy wskaźnik zakażeń na 10 tysięcy mieszkańców dla Krakowa wynosił 10,92 - co kwalifikowało miasto do "strefy żółtej". Aby znaleźć się w "czerwonej" - musi on przekroczyć wartość 12. Dziś dla Krakowa wzrósł on już jednak do aż - 36,67, a gdyby w podobny sposób liczyć tylko wskaźnik z ostatnich siedmiu dni, to ten wynosiłby aż 58,71! To z kolei oznacza, że jeśli sytuacja nie ulegnie poprawie - z tzw. "czerwonej strefy" obostrzeń epidemicznych Kraków może nie wyjść... dość długo.

Aktualne ograniczenia w "strefie czerwonej" to m.in.:
- obecność maksymalnie pięciu osób w placówkach handlowych na jedną kasę;
- w kościołach limit 1 osoba na 7 m2;
- w gastronomii limit 1 osoba na 4 m2, lokale mogą być czynne jedynie w godzinach od 6:00 do 21:00, po nich wydawanie posiłków wyłącznie na wynos;
- ograniczenia w komunikacji zbiorowej (50% liczby miejsc siedzących albo 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących);
- zakaz organizowania imprez okolicznościowych (wesel, itp.) - od 19 października;
- zgromadzenia publiczne na maksymalnie 10 osób;
- szkoły wyższe i ponadpodstawowe - zajęcia wyłącznie zdalne, z wyłączeniem zajęć praktycznych;
- wydarzenia sportowe bez udziału publiczności;
- wydarzenia kulturalne przy zapełnieniu jedynie 25% widowni;
- zawieszona działalność basenów, aquaparków i siłowni.


 Redakcja

Tagi:


Zobacz także:Najczęściej czytane w ostatnim tygodniu:


Dodaj komentarz:


Nick:

Temat:

Tekst:

UWAGA: Dodając komentarz akceptujesz naszą politykę prywatności » oraz regulamin komentarzy »


15    Komentarze:

~~~Adam11
Absurd
Czyli tak w teatrze mozesz byc i kinie... ale na stadionie na otwartym powietrzu juz nie I PiS

78            -36
~~~CHRUT
KARNETY
Ciekawe kiedy wrócą za karnety pieniądze i ile meczów będzie zamkniętych-słabo to wygląda.

23            -72
~~~Kibic20
Chrut
Jak się zdecydowałeś na karnet, to przykro, że będziesz chciał zwrot pieniędzy. Przecież to nie wina klubu, że na mecz nie wejdziemy. Dla klubu jest tak czy tak wielka katastrofa, tyle wydali na nowych piłkarzy, a na meczach żadnych pozytywów, tylko płatności dla miasta za stadion.

73            -9
Kacper004
Ściema
Nie ma "koronawirusa" albo to zrozumiemy albo będziemy trwać w tej stagnacji latami. Tak w tej stagnacji latami, a potem w następnych przez kolejne. Jeżeli damy sobie wmówić to co jest teraz się "opowiada" to za rok wymyślą "wirusa" zapalenia ucha, potem zatok a na końcu nie wiem....zabronią oddychać nosem tylko nakażą ustami. Tu nie chodzi o mecze, kina, siłownie, teatry czy zwyczajny spacer w parku. Tu chodzi o wolność nas wszystkich. I nie jestem zaznaczam płaskoziemcą czy przeciwnikiem 5G. Najpierw nam zabiorą rozrywki potem prywatność a na końcu już nie wiem co? Jak wybierali "prezydenta" to wręcz się w usta z kandydatami całowali i wtedy było wolno! Prawda jest taka i jest to prawda bolesna bo wszystkich nas to czeka. Tak. Starzy i chorzy ludzie umierają. I nie da się tego zmienić zrozumcie! Pozdrawiam.

33            -108
kibic z daleka
Dokładnie...
Zgadzam się z przedmówcą i powiem więcej. Teraz powinniśmy tym bardziej ruszyć po karnety, bilety, koszulki itd. Wisła znów nad potrzebuje...

46            -13
~~~Wyrocznia
Do kościoła można, na mecz nie
Ot, wirus nie lubi kibiców piłki nożnej...

42            -25
radziu
Spokojnie!
Antycovidowcy (z pewnym Zaskrońcem na czele) zaraz wyjaśnią nam, że to ściema, plandemia i że nic się nie dzieje. Przykładowo brak miejsca w krakowskich szpitalach to oczywiście fejk, a nawet jeśli nie to pewnie dlatego, że lekarze kładą tam zupełnie zdrowych (zapewne rodzinę i przyjaciół). Bo przecież wszyscy chorują bezobjawowo. LINK: link »

56            -38
~~~Herti
@radziu
Jeszcze sobie poczytaj że w kwietniu 2019 roku w Polsce pisali o ponad 4 milionach zachorowań na grypę. Tylko w Polsce! A teraz grypa zniknęła. Na Podhalu do zera. Wiem jednak że covidianom to się w nic nie łączy. Trudno od Was wymagać myślenia,niewolnicy. Robia Was w konia jak chcą. Jak taki mądry jesteś to mi wytłumacz co się stało z grypą? Wy tylko minusa dać umiecie,a chętnie wysłucham Waszych teorii na ten temat. Słucham? Jest jakiś oświecony guru co zabierze głos?

37            -45
~~~Bomba Prawdy
Fałszywa Pandemia
Nawet nie wiedziałem, że kibice to takie lemingi ale nie ma co się dziwić, Polska pod okupacją, a ci z dwóch stron drą ryj Jeba... Wisłę, Jeba... Cracovie. Polak walczy z Polakiem, a kraj rozkradany i przejmowany, a ci, wy jedyne na co was stać to założyć na ryj maseczki te w barwach klubowych już kupione? Wstyd można się było jeszcze nabrać na to 30, 20 jeszcze 10 lat temu, ale niedawno przechodzę obok stadiony Cracovii, a ci drą ryja i cały czas to samo od 30 lat Jeba... Wisłę, Polak Polakowi potrafił wbić nóż w plecy za głupie kluby. Zajmujecie się dalej głupim grillem, głupimi meczami, głupimi filmami, serialami a za niedługo nas nie będzie

20            -37
Terminator2
do kacper004 i radziu
Traci się wiarę w ludzi,gdy się widzi łapki w dół przy wypowiedzi kacper004 i łapki w górę przy wypowiedzi radziu:(

21            -37
~~~Konkord88
Kolanowirus
U nas zawsze musi nastepowac jakaś polaryzacja - jak nie kornik drukarz i dziki to covid. Nikt przy zdrowych zmysłach nie wpadłby raczej na globalny spisek w postaci wirusa. W ogole globalny spisek jest z zasady niemożliwy, a wlaczanie do tego antyszczepionkowstwa i sieci 5G to zwyczajnie musi być trolling. Bardziej martwi mnie jednak, że druga strona również nie pragnie się zbliżyć do zdrowego rozsadku chocby o centymetr. Zgodnie z dziesiatkami badań naukowych ze świata kolanowirus ma śmiertelność na poziomie 2-5 osób na 1000 i to głównie wśród osób 70+ z dwojgiem lub więcej schorzeń. Paradoksalnie zatem, zakażenia nawet na dużą skalę wśród piłkarzy i kibiców powiedzmy do 60tki obniżałyby ogólną śmiertelność - bo nie ma możliwości zakażenia się całej populacji a im młodsza grupa się zaraża tym mniejsza liczba zgonów. Podobnie ze szkolami - dla dzieci grypa jest grozniejsza niż Covid i jest sporo danych na ten temat. Ciężko nie odnieść wrażenia że rządzący dzialają kompletnie po omacku, w obawie przed zarzutami o nic nie robienie. Nie ma w tym zadnego długoterminowego planu, oprocz wykolejania gospodarki w oczekiwaniu na szczepionkę, która może nigdy nie zostać opracowana. Żenujące.

20            -10
Anty Królewski
Nie jestem tym zaskoczony
Ja już to przewidywalem kilka miesięcy temu, że tak się stanie. Nie jest też wykluczone, że za niedługo rozgrywki ligowe zostaną znowu zawieszone. Widać więc, że podjąłem słuszną decyzję, że nie kupowałem karnetu, który nie dość, że jest absurdalnie drogi to jeszcze do tego było pewne, że duża część spotkań zostanie rozegrana przy pustych trybunach. Rząd po raz kolejny pokazał swoją nieudolność (przy czym uważam, że opozycja byłaby równie nieudolna) - buble prawne, zażynanie gospodarki, absurdalna duża część obostrzen, robienie propagandy (choć TVP i TVN mogą sobie podać ręce), brak przygotowania służby zdrowia (można byłoby przez te kilka miesięcy załatwić dodatkowe łóżka od prywatnych firm chociażby). Do CHRUT - Masz oczywiście rację, ale nie licz raczej na to, że pieniądze zostaną Ci zwrócone. Ten nieudolny zarząd na czele z Królewskim głównie żeruje na kibicach. To już taki Hutnik probuje choc w niewielkim stopniu zadośćuczynić karnetowiczom umożliwiając im darmowe oglądanie meczów. Na Wiśle nawet tego nie będzie. Ja bym dał kilka opcji do wyboru - albo natychmiastowy zwrot pieniedzy albo przeniesienie meczow (tych, które zostaną rozegrane przy pustym stadionie), ktore obejmuje karnet na kolejny sezon/rundę. Ja złożyłem już 4 miesiące temu oświadczenie w sprawie zwrotu pieniędzy za mecze w poprzednim sezonie, które obejmował mój ówczesny karnet (mecze z Rakowem i Legia kiedy grano przy pustych trybunach) i do dziś nie odzyskałem za te mecze pieniędzy i pewnie już ich nie zobaczę.

9            -26
~~~socio
nie chcę takiego portalu
Nie bierzcie sobie wislaportal tego do serca :) ale mam już dość takich postów, informacji. Ja chcę czytać o wynikach meczów, o transferach, o frekwencji, notach, wywiadach etc. A nie wciąż covid, obostrzenia, czerwone strefy, zielone, k.... dość. Jak żyć? Zbrzydło mi wchodzenie na ten portal i inne, od których się zaczynało dzień przy kawce. P.S. Jasne, że to nie Wasza wina, ale wszyscy powinni się zastanowić nad tym co się wyprawia.

10            -5
~~~Name
Masz rację! Wolność przede wszystkim!
Ściągnijmy kagańce z ryjów, a potem idźmy dalej! Jak można nam kazać nosić kagańce na dupach?! Ściągnijmy kagańce z dup i latajmy z gołą w imię naszej wolności! Starzy ludzie będą umierać, więc jak Twoja matka czy ktoś starszy z Twoich najbliższych będzie umierał, nie przejmujmy się! Niech życie selekcja naturalna. Szkoda tylko, że ona dotyczy słabych, chorujących i starszych a nie głupich. Nie musiałbym czytać wypowiedzi jak Twoje. P.S. Co nie zmienia faktu, iż 25% kibiców na stadionie nie stanowiłoby wielkiego zagrożenia, ale także niestety tego, iż wielu klubom na tym aż tak nie zależy bo przy tak niskiej liczbie widzów np. Wiśle przestaje się opłacać organizować mecz z kibicami.

8            -12
~~~n3ph
do ~~~Name
starsi i słabsi umierają bo ich teraz nie leczą - odwołują (nieraz) kluczowe zabiegi, a zajmują się łapaniem tzn "leczeniem" chorych bezobjawowych" ciągnijcie dalej ten wózek to nie tylko stracicie mecze, ale tez swoich bliskich, starszych i slabszych, bo w wyniku tego całego cyrku to oni pójdą idą na odstrzał - dlatego ze teraz wszyscy skupiają się na leczeniu bezobjawowego covidu. wiec to wy ludzie w maskach będziecie mieć krew na rekach. Swoją drogą 2 lata temu ten sam covid zabił w PL 12999 osób (dane GUS). Chodziliście wtedy w maskach? domagaliście się wtedy zamknięcia stadionów?

13            -5