Piątek, 23 października 2020 r.

AMP Futbol pod skrzydłami Wisły Kraków!

Dotychczasowi przedstawiciele zespołu AMP Futbolu - Husaria Kraków - stają się częścią 13-krotnego mistrza Polski, reprezentując jego barwy w kraju i poza jego granicami - podała oficjalna strona naszego klubu.

Powołanie nowej sekcji sportowej Wisły Kraków stanowi kolejny krok w rozwoju klubu mającego 114 lat tradycji - po utworzeniu grupy eportowej oraz wcieleniu zawodników blind footballu zdecydowano się na wzmocnienie fundamentów i położono nacisk na jeszcze głębsze budowania więzi w ramach rosnącej w siłę wiślackiej społeczności.

AMP futbol to dyscyplina sportu, która wywodzi się z USA i funkcjonuje na świecie od ponad 30 lat. Została bowiem zapoczątkowana przez Dona Bennetta, który wraz z grupą niepełnosprawnych narciarzy szukał sposobu na utrzymanie sprawności fizycznej poza sezonem zimowym.

Do Polski dyscyplina ta zawitała zaledwie kilka lat temu i od tego momentu notuje dynamiczny rozwój. W 2013 roku w Krakowie odbył się pierwszy oficjalny trening Husarii Kraków - drużyny powstałej przy Stowarzyszeniu Sportowców Niepełnosprawnych AMP Futbol Kraków.

Dzięki połączeniu sił z Husarią Kraków rodzina "Białej Gwiazdy" poszerza się o jednych z najlepszych zawodników ampfutbolowych w Polsce. Proaktywne podejście trenerów oraz całego zespołu sprawiło, że Husaria trzykrotnie wywalczyła tytuł mistrza Polski - w 2015, w 2016 i w 2017 roku, w 2018 drużyna zajęła najniższy stopień podium, a w 2019 roku sięgnęła po wicemistrzostwo Polski. Wielu zawodników sekcji jest regularnie powoływanych do kadry narodowej, jak chociażby Przemysław Świercz, który pełni funkcję kapitana Biało-Czerwonych. Niewątpliwie jednym z największych sukcesów polskiej drużyny był wyjazd na Mistrzostwa Świata do Meksyku w 2014 roku, gdzie podopieczni Marka Dragosza zajęli 4. miejsce.

Zespół Husarii, a od teraz Wisła Kraków AMP Futbol, występować będzie w AMP Futbol Ekstraklasie, którą tworzą oprócz krakowian: Kuloodporni Bielsko-Biała, Legia Warszawa AMP Futbol, Warta Poznań AMP Futbol, Widzew Łódź AMP Futbol. Rozgrywki przybierają formę weekendowych turniejów, a mecze rozgrywane są na zasadzie "każdy z każdym". W obecnym sezonie odbyły się dotychczas dwa turnieje, w ramach których nasza drużyna odniosła pięć zwycięstw, a trzykrotnie musiała uznać wyższość rywali. Dzięki temu krakowianie, z dorobkiem 15 punktów, plasują się na drugim miejscu w tabeli. Liderem na chwilę obecną jest Legia Warszawa.

Przed zawodnikami jeszcze dwa turnieje, w których wystąpią już w koszulkach z białą gwiazdą na piersi. Pierwszy z nich zaplanowano na 24-25 października w Łodzi, zaś ostatnie spotkania rozegrane zostaną 28 i 29 listopada w Poznaniu.

Warto przypomnieć, że 2021 rok przyniesie stolicy Małopolski wielkie ampfutbolowe wydarzenie, jakim bez wątpienia są Mistrzostwa Europy. Mamy nadzieję, że dzięki włączeniu zespołu pod skrzydła "Białej Gwiazdy" dyscyplina ta zyska nowych wielbicieli, którzy z zaciekawieniem będą przyglądać się boiskowej rywalizacji zawodników z różnych zakątków Starego Kontynentu.


Źródło: Wisła Kraków SA

Foto: Wisła Kraków SA

 Redakcja

Tagi:


Zobacz także:Najczęściej czytane w ostatnim tygodniu:


Dodaj komentarz:


Nick:

Temat:

Tekst:

UWAGA: Dodając komentarz akceptujesz naszą politykę prywatności » oraz regulamin komentarzy »


7    Komentarze:

~~~Yaro
sekcje
"Powołanie nowej sekcji sportowej Wisły Kraków stanowi kolejny krok w rozwoju klubu mającego 114 lat tradycji - po utworzeniu grupy eportowej oraz wcieleniu zawodników blind footballu zdecydowano się na wzmocnienie fundamentów i położono nacisk na jeszcze głębsze budowania więzi w ramach rosnącej w siłę wiślackiej społeczności." - Prezesom i ich pomysłom mówię BRAVO (Dla mniej zorientowanych to był sarkazm). Wisła to klub z upadającymi od wielu lat wieloma sztandarowymi sekcjami - kosz mężczyzn, siatka kobiet, kosz kobiet. Nie mam nic do AMP i BLIND futbolu, do gier na komputerze również. Ale, karwasz mać , Wisła podstaw tych nowych sekcji nie stworzyła, tylko je przejmuje. To tylko pokazuje dramat i pana wefisty i pani koszykarki , którzy sami nic utrzymać, ale i stworzyć nie potrafią. Wystarczy zwrócić uwagę na jeden fragment : "Powołanie nowej sekcji sportowej Wisły ...... - po utworzeniu grupy eportowej oraz wcieleniu zawodników blind footballu". To co chwalą się "powołaniem", a to zwykłe "wcielenie". Chwalą się rozwojem, jakim rozwojem. Ja nie wymagam wznowienia sekcji hokejowej, waterpolo, czy utworzenia pierwszej sekcji piłki powietrznej na księżycu, ale dbania o istniejące lub zapadłe sekcje. Chwalenie się wchłanianiem niszowych sekcji sportowych to tylko sposób na zaciemnianie fatalnego zarządzania NASZYM KLUBEM. Pozdro

17            -32
~~~Mateo
Do Yaro
Pragnę zauważyć że wszystkie inne sekcje są pod opieką TSu, nie Wisły SA. Także jak dla mnie, fakt rozwoju Wisły SA pod nowymi władzami zasługuje na pochwały.

34            -6
Adasss
do Yaro
Zanim się zaplujesz do reszty: AMP i BLIND futbol, oraz esport to sekcje pod skrzydłami SA, a nie TS-u.

33            -3
~~~KibolWisł y
Bardzo dobra inicjatywa
Wisła powinna budować swoją markę na wszelkie sposoby, wcielenie istniejących drużyn pod skrzydła Wisły to dobry krok. Myślę też, że to znakomita promocja nieugiętej ludzkiej postawy i dążenia do celu mimo pojawiających się przeszkód. Pozdrawiam i życzę powodzenia.

20            -5
~~~Yaro
do ~~~Mateo, Adasss
Dlatego przekleiłem "wstęp" 114 lat SA za jasną cholerę nie ma.

2            -8
Adasss
Yaro
Jakby nie czytać tego co spłodziłeś, to wynika z tego, że uważasz, że to TS się tym chwali. Generalnie jedno pomieszanie z poplątaniem. A co tych 114 lat ... gdyby SA nie miała prawa pisać nic o tych 114 latach oznaczałoby, że Wisła Kraków SA nie jest prawdziwą Wisłą. Więc skończ bredzić.

16            0
~~~OLD KIBIC
Nowej sekcji AMP Futbol
życzę sukcesów na arenie międzynarodowej i krajowej i z godnością reprezentujecie Biała Gwiazdę, która teraz jest z Wami.

14            -1