Poniedziałek, 7 czerwca 2021 r.

Wisła zaprezentowała nowego trenera - Adriána Guľę

Na specjalnie zwołanej konferencji prasowej krakowska Wisła reprezentowana przez prezesa Dawida Błaszczykowskiego - zaprezentowała nowego trenera pierwszego zespołu "Białej Gwiazdy", który został Słowak - Adrián Guľa.

- Spotykamy się na konferencji, na której chcemy zaprezentować nowego szkoleniowca "Białej Gwiazdy", pana trenera Adriána Guľę. Serdecznie witamy trenera w Wiśle Kraków - rozpoczął Błaszczykowski. - Trener już doskonale radzi sobie z językiem polskim, więc będzie nam zdecydowanie łatwiej. Wracając do poprzedniego sezonu, sezonu trudnego, z którego na pewno nie jesteśmy zadowoleni - miejsce które zajęliśmy w tabeli na koniec nie było tym, które nas satysfakcjonuje, a przede wszystkim kibiców. Mamy tego pełną świadomość, że przede wszystkim w aspekcie sportowym mamy wiele do poprawy. Myślę, że te transfery, które wykonaliśmy, a także wzmocnienie pionu sportowego nowym dyrektorem sportowym, jak i teraz - nowym trenerem - jest to jeden z elementów naszego 2-3 letniego planu, który mamy do realizacji, jeśli chodzi o powrót Wisły Kraków na odpowiednie jej miejsce, czyli pierwszą pucharową czwórkę. Mocno nad tym pracujemy, a na dziś to nie koniec, jeśli chodzi o transfery. Wracając do nominacji nowego trenera, to przede wszystkim mogę zacząć od tego, że mieliśmy zdecydowanie więcej czasu na analizę, na dokładne przeanalizowanie historii pracy trenera, jego sposobu bycia jako człowieka i wielu aspektów, które są dla nas ważne przy tym wyborze. A jeśli chodzi o same aspekty piłkarskie, to drużyny trenera grają ofensywną, techniczną i krótką piłkę. Piłkę ładną dla oka, piłkę ładną dla kibiców. Piłkę "krakowską", bo do takiej chcemy wrócić i na tym nam zależało. Kolejnym aspektem wyboru jest to, że trener rozwija zawodników indywidualnie, co przekłada się na rozwój drużyny. Świetnie wprowadza też młodzież do pierwszego zespołu. A mamy kilku ciekawych, młodych zawodników, którzy są między 18, a 20 rokiem życia i też zależy nam na tym, żeby ich wprowadzać, a co spowoduje, że w niedługim czasie będą oni stanowili o sile Wisły Kraków. Dlatego bardzo się cieszymy i mocno wierzymy, że wspólnie będziemy w stanie wiele osiągnąć. Witamy trenera na pokładzie i wierzę, że wspólną pracą oraz pasją dojdziemy do sukcesów, a trener też jest - co muszę zaznaczyć - pasjonatem piłki nożnej - dodał Dawid Błaszczykowski.

- Dziękuję jeszcze raz i dziękuję panu prezesowi za komplementy - powiedział na wstępie trener Guľa. - Jestem bardzo szczęśliwy, że dostałem taką możliwość, aby prowadzić tak duży klub, jak Wisła Kraków. Bardzo się cieszę i wierzę w to, że wspólnie z zawodnikami, z całym klubem oraz z kibicami uda nam się osiągnąć sukces - dodał Słowak. - Oczywiście rozmawiałem już z dyrektorem sportowym, to była dla mnie bardzo ważna rozmowa. Pomagać mi będą Marián Zimen jako asystent, Ladislav Kubalík jako analityk wideo, a także Martin Kojnok, który będzie trenerem przygotowania fizycznego - przyznał Guľa, który przychodzi do Wisły z zaufanymi dla siebie współpracownikami, z którymi pracował ostatnio w Pilźnie.

Jednocześnie jak zdradził prezes Błaszczykowski z poprzedniego sztabu wciąż pracować będzie w Wiśle trener bramkarzy - Maciej Kowal, trener asystent - Kazimierz Kmiecik oraz analityk - Dominik Dyduła.

- Cały proces zatrudnienia trenera nie trwał aż tak bardzo długo, bo około dwa-trzy tygodnie, do momentu kiedy zamknęliśmy temat kontraktu - poinformował Błaszczykowski. - Było oczywiście kilku kandydatów. Rozmawialiśmy z trzema trenerami, ale trener Guľa był pionierem odnośnie wyboru i cieszymy się, że kandydat numer jeden został trenerem Wisły Kraków. Trener sam poprosił o rozmowę z Kubą Błaszczykowskim. Zajęliśmy się my jako zarząd oraz dział sportowy wyborem trenera, przedstawiony on został na radzie nadzorczej i został on zaakceptowany. Po przyjeździe trenera do Krakowa odbyliśmy wspólnie rozmowę oraz wspólną z radą nadzorczą, na której Kuba też uczestniczył. Zresztą odbyli oni także indywidualną rozmowę, więc był pewien etap, w który Kuba się włączył - mówił prezes, który pytany był o to, czy Jakub Błaszczykowski miał udział w wyborze nowego szkoleniowca.

- Znam polską ligę, ale każda ma swoją specyfikę - powiedział ponadto Guľa. - To zupełnie co innego, gdy widzi się mecze na wideo, a co innego, gdy jest się "na żywo". Cieszę się na spotkanie z tą ligą oraz na to, że kibice będą mogli przychodzić na mecze, by wspierać drużynę. Dla mnie istotne będzie poczuć te emocje na własnej skórze - mówił Słowak.

W poprzednim klubie Adrián Guľa miał okazję współpracować ze Zdenkiem Ondráškiem i o to, czy dopytywał się tego napastnika o Wisłę - trener został zapytany. - Ze Zdenkiem mam bardzo dobrą relację, ale zawsze dążę do tego, aby wyrobić sobie swoje własne zdanie na temat klubu, ale oczywiście, gdy będą czegoś potrzebował, to się z nim skontaktuję - powiedział.

Oczywiście nie mogło też zabraknąć pytania o inne oferty, które słowacki szkoleniowiec otrzymywał.

- Jestem w Wiśle Kraków, czuję że jest to właściwy wybór, bo wierzę w ten projekt oraz w to, że kibice nam pomogą. Uważam, że jest to moja dobra decyzja. Moim celem jest poprowadził drużynę do sukcesów - przyznał Guľa.

- Każdy trener tak powie, że chciałby grać ofensywną piłkę, ale zobaczą państwo na boisku, jak ofensywny to będzie futbol. Na pewno będziemy chcieli grać ofensywnie, ale też aktywnie - zarówno wtedy, gdy będziemy mieli piłkę przy nodze, jak i wtedy, gdy jej nie będziemy mieli. Chcę widzieć swoich piłkarzy aktywnych. "Krakowska piłka" jest ofensywa, aktywna i chciałbym iść w tę stronę, aby zaprezentować dynamiczną grę. To jest nasza pierwsza konferencja prasowa i nie chcę odkryć wszystkich kart. Myślę, że zobaczycie jak chcemy grać - mówił Słowak.

Kolejne z pytań dotyczyło Jana Klimenta, którego Guľa zna bardzo dobrze z jego występów w lidze czeskiej.

- Wisła zrobiła dobry ruch, że pozyskała Jana Klimenta. Nie chcę na nim wywierać zbyt wielkiej presji, ale jest to bardzo dobry zawodnik, który jest pracowity - nie tylko w ofensywie, ale też w pressingu - przyznał trener.

Na zakończenie Guľa został zapytany o zbliżające się Mistrzostwa Europy, podczas których Polska zmierzy się ze Słowacją.

- Przede wszystkim liczy się dobry futbol, jednak przy całym szacunku dla polskiej drużyny - kibicuję słowackiej. Jest w niej dziesięciu piłkarzy, z którymi w przeszłości współpracowałem - zakończył szkoleniowiec.


Foto: Wisła Kraków SA

 Redakcja

Tagi:


Zobacz także:


Dodaj komentarz:


Nick:

Temat:

Tekst:

UWAGA: Dodając komentarz akceptujesz naszą politykę prywatności » oraz regulamin komentarzy »


17    Komentarze:

~~~Ino Wisła
To są fakty..!
331 meczy Guli w roli trenera i średnia 1.77 pkt na mecz więc bardzo wysoka średnia jak na tyle spotkan w paru klubach .. Prezes Dawid powiedział 2-3 transfery do ofensywy jeszcze będą i cel na 2-3 sezony do przodu jest zajęcie miejsca top 4 .. także Mierzymy wysoko i Zarząd też..

72            -5
macio1906
Oby teraz wszystko wyszło
bo po ostatnich perypetiach oraz wyczynach naszych kopaczy to zęby bolały to oglądać mam wielką nadzieje że teraz będziemy mieli trenera z którym przedłużymy kontrakt o kolejne trzy lata i go wypełni powodzenia Trenerze !!!! czego Wam i sobie życzę

48            -3
~~~Kibol z Reymonta
Powodzenia trenerze....
ale trzeba sobie także jasno powiedzieć,że gdyby nie zaaprobował Kmiecika na asystenta to trenerem Wisły by nie został.To taka wiślacka szopka.

40            -61
Maxi
Super trener ))
Ale oby naszym gwiazdkom nie odbiło i nie próbowali go zwolnić a co do Kmiecika narażę się wielu tutaj ale czy on naprawdę dożywotnio musi być w Wiśle asystentem trenera ??? przecież może pracować z młodzieżą . Oczywiście to nie pan Kmiecik który dla mnie jest legendą klubu jest w Wiśle problemem no ale bez przesady To trener sobie dobiera współpracowników a nie klub mu ich narzuca .

48            -23
~~~F
Transfery
A gdyby tak zaproponować wymianę Forbesa i Chuce za Ondraska

25            -19
Dziadziulek
Kto trenerem to mało istotne
Najważniejsze, że K. Kmiecik pozostaje w sztabie. W myśl zasady "do końca na stanowisku".

28            -48
~~~T24
Wisla
Wszyscy piszą na wiadomościach sportowych że Forbs odchodzi za kasę, żegnamy się z Bericajem. A Wraca Kobra ponoć jest w Krakowie mieszkanie szukał dzisiaj , a w tym tygodniu umowa z Wiselka

34            -2
~~~Stefan
Do Dziadziulek
A jakieś merytoryczne uwagi do K. Kmiecika jako asystenta?

41            -9
Mario
Zapowiada się niezwykle ciekawie
Wolę jednak nie dmuchać balony, dajmy trenerowi się wykazać. Witamy Panie Gula

22            -1
~~~SMOK
Te wszystkie domysły i przypuszczenia wasze
Śmiechu warte. Hyballa na początku pokazał coś ............................. własnie to coś!!!!!!! Wszyscy bili brawo i ustawali Wisłę w kolejce po "puchar'y". Tak!!!!!!!!!!! ja tez bo rzeczywiście na samym początku Piter prezentował się nadzwyczaj super. Sam wpadłem w ten wir, w którym Wisłę stawiano do walki z Legia o MP. Ja t(ez się przejechałem, jak niejeden z was. Nie oceniajmy czegoś, czego nie ma. Dajmy szanse Guli wykazać się. Cv nic nie znaczy. Cv to historia a my jesteśmy tu i teraz. Trener jak i zawodnicy ma czysta kartę.

26            -2
~~~WNH
ŚWIAT KIBICA WISŁY
Dawid Błaszczykowski prezes ,no nie to jest dramat,Jakub Błaszczykowski właściciel i piłkarz Wisły Kraków nie to jest dramat,Kaziu Kmiecik asystent trenera przez całe lata nie to jest dramat.NIEKTÓRYM TO SIĘ W GŁOWACH POPRZESTAWIAŁO Z TYM CIĄGŁYM BIADOLENIEM Kaziu zły, David zły,Kuba zły no to ja ku...a pytam kto dobry jeżeli ci co mają Wisłę w sercu są według was niepotrzebni.

37            -9
~~~Rumcajs
Do Dziadziulek
Ty się od Pana Kazimierza odczep kolego. Zrób najpierw dla Wisły tyle co on, a będziesz godny w ogóle zabrać głos.

38            -17
~~~Johny65
Transfery
Lischka, Skvarka, Ondrasek podobno to sa te 3 zapowiadane transfery, odejsc moze Forbes jest oferta z Arabi i Wisla jest zdecydowana na sprzedaz, kwota ok. 400 tys euro. Bardzo mozliwe ze w najblizszych dniach za porozumieniem stron kontrakt roziwaza z Chuca trwaja rozmowy.

15            -1
GrzegorzS
Zabawne są te przytyki
do "Badyla", każdy powtarzam każdy mądry trener korzysta z wiedzy nosa i umiejętności Suchego, bo on ma bezcenna dla zmieniających się trenerów wiedzę o drużynie i przeciwnikach. Hyballa okazał się po prostu idiotą zapatrzonym w siebie i we własne koncepcje, które się nie sprawdzą nigdzie na dłuższa metę, bo on nie słucha podpowiedzi tylko jest najmądrzejszym sołtysem we wsi.. Kmiecik zna ligę i zna grających w niej rywali ma zaufanie zawodników a to jest podstawa działania trenera w szatni znać własnych zawodników. Meteoryt jakim często jest pierwszy trener w naszych warunkach nie tylko wislackich, ale i polskich nie zna zawodników bo ich znać nie może. Nie zna ich historii w klubie nie zna progów możliwości jakie osiągnęli na przestrzeni czasu bycia w klubie nie zna historii ich urazów podejścia do pracy charakteru sposobów indywidualnego dotarcia do nich. Nie zna przeszłości mentalnej i fizycznej bliższej i dalszej zespołu jako całości oraz zawodników jako jego elementów. Nie zna układów wewnątrz zespołu. Mądry pierwszy trener czerpie z takiego źródła ciągłości jakim powinien być związany z zespołem długoletni trener asystent, czy kierownik zespołu. Dla każdego inteligentnego pierwszego trenera taki asystent jak Kmiecik to skarbnica wiedzy i trzeba z niej umiejętnie korzystać. Powiem krótko każdy praktycznie każdy poważny zespół ma w swoim sztabie takie osobowości jak u nas Kmiecik, im większy klub tym więcej takich asystentów zatrudnia. Trzeba byc ignorantem by tego nie wiedzieć. Każdy mutant, który tu sadzi wpisy mające podważyć w jego domniemaniu pozycję Kmiecika jako elementu składowego kolejnych trenerskich sztabów po prostu nie zna się na przedmiocie i materii działania drużyny i to nie tylko Wisły, ale każdej profesjonalnej drużyny. W Wiśle na ten moment Kmiecik, Krzoska, lekarze, masażyści inni pracownicy pracujący przy pierwszej drużynie i coraz mniejsza grupa starszych piłkarzy to baza szatni i fundament budowania każdego zespołu. Tylko trzeba z tego umieć korzystać.

25            -6
~~~GURULI76
Super wiadomosc
Mamy Dyrektora Sportowego teraz trener i co wazne obieramy w koncu sprawdzony w Polsce kierunek Slowacja po pierwsze posiadaja jakosc sportowa sprawdzona w naszej nedznej lidze, po drugie jezyk podobny do naszego wiec sie goscie dogadaja i mentalnie szatnia powinna sie dogadywac chodzi o atmosfere w szatni trener ,pilkarze ktora widac pozniej na boisku.

8            -3
~~~piotr
WISŁA
Pisałem wczesniej bardzo dobry wybór znajdzie wzmocnienia których zna i pracował z nimi.

7            0
~~~Młody
TSW
To kto w końcu tu dowodzi - trener czy asystent?

3            -5