Wtorek, 13 lipca 2021 r.

Ekstraklasa przyjęła budżet na sezon 2021/2022

Budżet Ekstraklasy na nadchodzący sezon wynosić będzie 230 mln złotych - poinformowała Ekstraklasa SA.

Pomimo przekazu z komunikatu spółki o tym, że jest on większy o 5 mln złotych - od tego sprzed roku - to w niedawnym rozliczeniu Ekstraklasa raportowała, że za sezon 2020/2021 wypłaciła klubom równe 230,5 mln złotych.

Warto jednocześnie odnotować, że w nowym sezonie pieniądze zostaną rozdzielone nie jak dotychczas - pomiędzy szesnaście klubów, a pomiędzy osiemnaście.

Zarząd Ekstraklasy pracuje nad tym, by kwota ta była jeszcze wyższa. Rada dostosowała także do 18-zespołowej ligi model podziału środków pomiędzy kluby - czytamy w komunikacie Ekstraklasa SA.

- Powiększenie ligi do 18 zespołów w oczywisty sposób wpływa na podział środków pomiędzy kluby Ekstraklasy. Podejmując tę decyzję na początku 2020 roku, kluby miały świadomość, że każdy z nich otrzyma mniejsze środki. W ostatnich latach osiągaliśmy jednak - i to pomimo pandemii - lepsze od zakładanych wyniki finansowe. Dzięki podpisanym przez nas umowom - zarówno z oficjalnymi nadawcami, jak i z pozostałymi partnerami - wynagrodzenia dla klubów zaplanowane na najbliższy sezon wyniosą 230 mln zł. Stąd też powiększenie ligi nie musi oznaczać zmniejszenia wypłat dla klubów. Będziemy starali się je jeszcze zwiększyć w tym sezonie m.in. dzięki dodatkowym wpływom marketingowym - podkreśla prezes Ekstraklasy S.A., Marcin Animucki.

Największą część stanowi kwota stała - to 44% całości środków przeznaczonych dla klubów Ekstraklasy. Ta część jest dzielona po równo. Jej ważnym elementem jest suma 18 milionów złotych przekazywana na działalność związaną ze szkoleniem młodzieży - po jednym milionie na klub. Środki te pochodzą z opłat uzyskiwanych od bukmacherów oraz z kar nakładanych przez Komisję Ligi.

Kwota za wynik sportowy to 33,5% całej puli - w jej ramach część dzielona według miejsca wywalczonego na koniec sezonu 2021/2022 wynosi 18,5%. Dodatkowo premiowane są też zespoły grające w eliminacjach do europejskich pucharów - te kluby dzielą między siebie 14%. Pozostały 1% to tzw. "parachute payment" do podziału po równo między trzech spadkowiczów.

Kolejna część to środki za ranking historyczny (20%) - tu pod uwagę bierze się pięć ostatnich sezonów. 2,5% całej kwoty przeznaczone jest na współfinansowanie Pro Junior System - fundusze te wypłacane są klubom Ekstraklasy z wpływów z tytułu umowy z PKO Bankiem Polskim.

Ligowa spółka przekazuje klubom dodatkowo ok. 2,4 mln zł w formie barterów oraz wypłaca 8,4 mln zł na rzecz Polskiego Związku Piłki Nożnej, który także jest akcjonariuszem Ekstraklasy S.A.

Wypłaty dla klubów z puli Ekstraklasa SA w poprzednich sezonach:

Sezon 2020/2021 - 230,5 mln
Sezon 2019/2020 - 225 mln
Sezon 2018/2019 - 155 mln
Sezon 2017/2018 - 150,5 mln
Sezon 2016/2017 - 145,2 mln


Źródło: Ekstraklasa SA, własne

 Redakcja

Tagi:


Zobacz także:Najczęściej czytane w ostatnim tygodniu:


Dodaj komentarz:


Nick:

Temat:

Tekst:

UWAGA: Dodając komentarz akceptujesz naszą politykę prywatności » oraz regulamin komentarzy »


2    Komentarze:

GrzegorzS
Oby udało siie w tym sezonie podnieśc z murawy
przynajmniej z 10 baniek to przy kwocie 5,7 milion z ogólnego podziału plus ranking historyczny i miejmy nadzieję wysokiego miejsca za występy młodzieży powzoliłoby prawie podwoić dochody z sezonu ubiegłego. Ważne jest, że te ewentualnie zarobione pieniądze nie będą już obciążone spłatą zaległości jakie wynikały z ugody PZPN - Gmina - Wisła będą to środki na rozwój klubu i drużyny.

16            -6
~~~kibic 1968
GrzegorzS masz rację.....
......te pieniądze są na murawie i tylko piłkarze mogą je podnieść! My kibice możemy Wam tylko pomoc dopingiem! Dacie radę!

8            -5