Piątek, 26 listopada 2021 r.

Komunikat PZPN ws. wypowiedzi Grzegorza Szeligi

Polski Związek Piłki Nożnej informuje, że w odniesieniu do wypowiedzi byłego piłkarza Wisły Kraków Grzegorza Szeligi z 22 listopada 2021 roku w TVP Sport, dotyczącej wydarzeń związanych z meczem Wisła Kraków - Legia Warszawa z 20 czerwca 1993, stanowisko zajęli Rzecznik Dyscyplinarny PZPN Adam Gilarski oraz Rzecznik Etyki PZPN Jerzy Kostorz.

Grzegorz Szeliga, reprezentujący w latach 1993-1995 barwy Wisły Kraków, przyznał w mediach, że w spotkaniu ostatniej kolejki sezonu 1992/1993 przyjął propozycję korupcyjną. Legia Warszawa zwyciężyła wówczas w wyjazdowym meczu z Wisłą 6:0 i wywalczyła mistrzostwo Polski. 10 lipca 1993 roku PZPN, w związku z podejrzeniami o korupcję, zdecydował o anulowaniu wyników spotkań Wisła - Legia oraz Olimpia Poznań - ŁKS Łódź (1:7) i odebraniu klubowi z Warszawy tytuł mistrzowskiego.

- Należy zwrócić uwagę przede wszystkim na to, że wniosek zawodnika o poddanie się karze nie może być procedowany z uwagi na przedawnienie. Sprawa ma już 28 lat. Ponadto ustawa o korupcji w sporcie weszła w życie dopiero w 2003 roku i wydarzenia, które miały miejsce wcześniej, według polskiego prawa, nie mogą być penalizowane. Wszystkie związkowe procedury dyscyplinarne w tej sprawie zostały już zakończone i nie zmienia tego fakt przyznania się przez zawodnika do przewinienia dyscyplinarnego, co bezwzględnie należy docenić - powiedział Adam Gilarski, Rzecznik Dyscyplinarny PZPN.

- Jeśli chodzi o etyczną ocenę tego wydarzenia, nawet jeżeli miało to miejsce wiele lat temu i nie groziły za nie konsekwencje prawne, to zawsze taki czyn jest naganny. Myślę, że to przestroga i nauczka dla tych, którzy dopuszczają się tego rodzaju działań. Z etycznego punktu widzenia trudno tutaj mówić o karze. Jednak sam fakt przyznania się i reakcja niektórych ludzi, wydają się być wystarczającą karą. Przykład pana Grzegorza Szeligi pokazuje, że mimo upływu lat, tego typu negatywne działania mogą odezwać się na nowo w człowieku w różnych okolicznościach życia. Jeszcze raz pragnę podkreślić, iż sam czyn korupcji jest naganny i nie należy tak postępować - dodał Jerzy Kostorz, Rzecznik Etyki PZPN.


Źródło: PZPN

 Redakcja

Tagi:Zobacz także:


Najczęściej czytane w ostatnim tygodniu:


Dodaj komentarz:


Nick:

Temat:

Tekst:

UWAGA: Dodając komentarz akceptujesz naszą politykę prywatności » oraz regulamin komentarzy »


7    Komentarze:

~~~MST__1906
No to oficjalnie, każdy ległonista doliczający sobie mistrzostwo - kompromituje się teraz podwójnie.

100            -2
~~~Rozpierdu cha2021
Sloik
Wział se warszawiak kase od warszawiaków aby sebzdobyli "miszcza". Na łożu smierci po 28latach oswieciło go aby sie przyznać! No chwała panu i wielkie poklony... gdzie byleś miernoto 20lat temu?? Klub ten czy ma 14 czy 20 mistrzostw i tak nie zaslugiwal na polowe z nich. Byl ciagniety za flaki gacie i gume z majtek aby ten tytuł dla sloików zdobyć! A dla nas nauczka... zadnych pilkarzy z warszawy. Jeszcze mu pomnik postawcie ze sie odważył... inna sprawa że reszta siw nie odwazy a inne pionki jak Reiss beda szli w zaparte że oni sa niewinni cale życie. ! Rzygac sie chce...Dziekuję!

53            -22
~~~Janko Buszewski
Wojtuś Kowalczyk będzie musiał
zrobić erratę w swej biografii :):) Tak pyskował i zastrzegał się,że wszystko było czyste i wygrali zasłuzenie.Albo udaje głupiego,albo .....koledzy go przekręcili i nie dostał działki.Fakt,młodziakiem był wtedy...:)

41            -2
~~~eMeReS
do Pana JB
Ja tam wtedy byłem, widziałem i wcale się niczemu nie dziwiłem. Ale jak napisano: nie ma takiego sprawiedliwego na całym świecie, który by choć raz nie zgrzeszył. Niech mu Pan daruje i wybaczy, albowiem nie wie co czyni :)

14            -5
wujek29
1993
najśmieszniejsze jest to że wtedy wszyscy wiedzieli że mecz był sprzedany no ale nie było ustawy antykorupcyjnej, nie było mediów więc temat musiał umrzeć jak każdy inny, Wisła powyrzucała sprzedawców i dała za darmo wejście kibicom na nową rundę na pierwszy mecz z miliarderem pniewy, ale to było działanie pod publiczkę bo bo jak widać szeliga został a handel meczami i ustawianie tabel wszystkich lig działało od dawana i później jeszcze długo i wszyscy byli umoczeni w mniejszym lub większym stopniu, bezpośrednio lub poprzez brak reakcji. Na koniec pozytywny wniosek że sumienie jednak istnieje.

18            -2
~~~Klaus
Byłem na tym meczu,"fajnie" było..
.. młodzieńcza naiwność i wiara w czystą rywalizację sportową została rozwalona z wielkim hukiem. Ale to dobrze.. kubeł zimnej wody to czasem dobra rzecz.

5            -2
~~~FanatykWi sły
Wisła vs Legia
Byłem na tym meczu. W sumie nie wiem jakim cudem ale wytrzymałem do końca. Warto jednak zauważyć jak po tym skandalu zachowała się Wisła, a jak Legia. Wisła spróbowała posprzątać, iluś tam piłkarzy wyleciało, jak ktoś już napisał, pierwszy mecz następnego sezonu był za free. Legia natomiast domagała się tytułu chociaż każdy widział, nawet ja będąc 12 letnim w sumie dzieckiem, że mecz był ustawiony. Tak na prawdę Wisła na tych honorowych porządkach straciła najbardziej bo zaliczyła spadek. Reszta (ŁKS, Legia) bawiła się dalej jakby nic się nie stało.

8            -2