Wtorek, 14 grudnia 2021 r.

Oświadczenie PZPN i Ekstraklasy SA

Polski Związek Piłki Nożnej oraz Ekstraklasa S.A. wyrażają sprzeciw wobec jakichkolwiek form przemocy i agresji, w tym fizycznej i słownej, stosowanej wobec zawodników, trenerów, sędziów oraz innych uczestników rywalizacji sportowej.

Zaistniałe incydenty wymagają pełnego wyjaśnienia przez właściwe organy publiczne we współpracy ze środowiskiem piłkarskim. Polski Związek Piłki Nożnej oraz Ekstraklasa S.A. będą wspierać starania na rzecz zapobiegnięcia podobnym zdarzeniom w przyszłości. Piłka nożna musi być wolna od jakichkolwiek aktów przemocy i agresji - czytamy ponadto we wspólnym oświadczeniu PZPN-u i Ekstraklasy SA.

Zostało ono opublikowane m.in. po wydarzeniach w klubie Legia Warszawa, którego to piłkarze zostali fizycznie zaatakowani przez kibiców.


Źródło: PZPN

 Redakcja

Tagi:


Zobacz także:Najczęściej czytane w ostatnim tygodniu:


Dodaj komentarz:


Nick:

Temat:

Tekst:

UWAGA: Dodając komentarz akceptujesz naszą politykę prywatności » oraz regulamin komentarzy »


36    Komentarze:

~~~Justyna
Sprzeciw
A może jakiś sprzeciw przeciwko stronniczemu sędziowaniu i drukowaniu meczy?

209            -10
~~~Jarek
Oświadczenie
Ciekawe kiedy PZPN wyrazi sprzeciw przeciwko skandalicznemu sędziowaniu Sylwestrzaka i Dobrynina ? Wisła Kraków została okradziona z pewnych zwycięstw w Gliwicach i w Lubinie .

165            -6
GrzegorzS
Drogi PZPN ja tam zamiast czekac na wasze
bezsensowne oświadczenia w sprawie, które powinny załatwić policja, prokurator i sąd. Zajmiecie się może tym co w waszym ogródku. Ile miesięcy zawieszenia w sędziowaniu dostał Pan Dobrynin i na ile podsumowano Stefańskiego z a błędy popełnione w meczu Zagłębie - Wisła. Ten gość wypaczył wynik meczu ułożył go korzystnie dla jednej strony przez swoje załóżmy nieudolne decyzje, których nie naprawił Stefański. W przypadku tego drugiego to zadziwiające jak mając nowoczesną technologie VAR nie interweniuje w sprawie kartki Plewki. To jawny przekręt. Bo to jest w protokole. Jak rozumiem interwencja VAR równa się cofnięcie kartki dla Plewki, i kartka dla Żebrowskiego skutkująca jego wykluczeniem z meczu i podyktowaniem co najmniej rzutu wolnego dla Wisły a moim zdaniem rzutu karnego bo faul był w obrębie linii pola karnego. O ile błędy Dobrynina to może być skutek złego ustawienia impulsywnego błędu to postępowanie Stefańskiego to już przemyślana decyzja chroniąca drużynę Zagłębia przed skutkami faulu ich zawodnika. Sędzia ewidentnie pomaga więc gospodarzom. Co powinno skutkować jego zawieszeniem. kolejne zaś pytania powinna postawić policja i prokurator. Np. dlaczego, czy nie liczył na gratyfikacje, czy nie otrzymał gratyfikacji od kogo je otrzymał, itd.

125            -8
~~~Nick
Sędziowie
Proszę o podobne oświadczenie w sprawie bandyckich błędów niektórych sędziów, które wyostrzają wyniki meczów.

110            -4
Kosmaty
Legia Legią, ale to oświadczenie pośrednio tyczy się także
groźbom naszych kibiców po ostatnim meczu. Generalnie o ile rozumiem rozgoryczenie (sam je czuję), to nie pochwalam gróźb o "za$%@^&*!" naszych piłkarzy. Choć faktem jest, że taka skrajne emocje rozumiem i emocji samych w sobie nie potępiam, to wyrażenie ich w takich groźbach jest przesadą (to z pewnością nie działa motywująco na piłkarzy). le jest ważniejsza sprawa, skoro PZPN i Ekstraklasa mają czas na publikowanie takich oświadczeń, to niech znajdą go też na wyszkolenie porządnych sędziów i dopracowanie protokołu VAR, by nie było w nim tak ogromnych dziur pozwalających na wypaczanie wyników spotkań. Ciekawe, że wydają masę oświadczeń w sprawach, które jakkolwiek ważne (rękoczyny, czy groźby śmierci tą są ważne sprawy, których nie wolno ignorować) to są poza ich "zasięgiem", poprostu poza wydaniem takiego oświadczenia i tak nie mają w tej kwestii żadnej mocy sprawczej... jednocześnie nie wydają żadnych oświadczeń w sprawach, na które mają wpływ. Jeszcze bym zrozumiał, gdyby zamiast oświadczeń działali (na zasadzie lepiej działać i pokazać efekty, niż wdawać się w jałowe gadanie), ale działań też żadnych nie ma. Przy czym to nic dziwnego, skoro przez lata osobą odpowiedzialną ze sędziów była osoba niekompetentna, której poziom selekcji personalnej widzieliśmy wielokrotnie w postaci patałacha wyciągniętego z boisk 3 ligi i od ręki rzuconego na ekstraklasę... bez doświadczenia i umiejętności wykonywania swojej pracy na boisku. Każdy wie o kogo chodzi. Na szczęście ten pierwszy został już wywalony, zobaczymy co zrobi jego następca... narazie wygląda to mizernie, choć też czasu nie miał za wiele.

59            -5
~~~Kibic20
PZPN
Wreszcie się zainteresowano ta sprawa. Wcześniej się nie dało, musiało dojść do przemocy fizycznej wobec zawodników. Mam nadzieję, że co poniektórzy co plują na nasz klub, zarząd, trenerów i zawodnikow(oczywiście chodzi mi o agresywne i poniżające wypowiedzi) pójdą po rozum do głowy, bo agresywność słowna też jest karalna. Krytyka oczywiście powinna być, ale kulturalna, bez wulgaryzmu!!

37            -16
~~~Kibic20
Sedziowie
A o przekrętach sędziowskich dalej cichutko. Może kiedyś ktoś do PZPN zajrzy, uderzy porządnie ręka w stół, to coś się drgnie.

60            -6
~~~Alfer_77
Oswiadczenia
Widzę, że większość skupia się na sędziowaniu, a nie na własnym podwórku... Sędziwie popełniali, popełniają i będą popełniać błędy i wypatrzeć wyniki meczów. Tak jest nie tylko u nas w Polsce a w każdej lidze europejskiej gdzie są tak zwane kontrowersje. Wynik meczu wypatrzają przede wszystkim nasi piłkarze, sztab szkoleniowy i nasz zarząd zatrudniając takie a nie inne osoby. W kolejnym meczu rozdajemy prezenty albo w postaci karnego (oczywiście kontrowersyjny) czy czerwonych kartek (również kontrowersyjnych) Nie zmienia to faktu ze gramy słabo a co najwyżej przeciętnie, że piłkarze nie maja formy i pomysłu na grę i nie jest to wina Dobrynina czy innego sędziego. Liczę na mocną rewolucję w zimie personalną z trenerem włącznie bo wszyscy go ciagle bronią i chwalą a ja się zastanawiam za co tak naprawdę. Nie widzę w meczu żadnych schematów gry czy stałych fragmentów, nie widzę piłkarzy którzy się rozwinęli czy złapali formę przy tym trenerze, nie widzę niczego co mógłbym pochwalić. Taki bardzo grzeczny pan, który zdrabnia wszelkie imiona i ksywki naszych piłkarzy czym doprowadza mnie do szału. Kompletnie nie rozumie naszej ligi i nie wnosi do niej nic kompletnie nowego - wręcz wpasował się w tą całą miernotę. Duże ryzyko będzie powierzyć mu nowy projekt na zimę choć oczywiście niczego pewnym być nie można. Na pewno jego dalsze kosy wymagają sporej analizy bo nie jestem zwolennikiem zwalniań trenerów po rundzie ale w tym wypadku trzeba się nad rym również zastanowić. Co do kiboli ze stolicy i innych klubów to jest to zachowanie nie godne nawet w takich przypadkach. To są po prostu słabi piłkarze a pretensje powinny płynąć przede wszystko w stronę Mioduskiego czy w naszym przypadku pana Dawida B. za taki a nie inny model budowania klubu z którym kibice się słusznie nie zgadzają.

23            -30
~~~Bart do
Sędziowanie
Jak by sędzia dobrze prowadził mecz być może byśmy wygrali ?)?(a tak to jest przegrani i się dostało piłkarzyka Wiec cała wina leży po stronie Sędziowskiej i PZPN bo nie kara sędziów za hu....) sędziowanie

30            -8
Kosmaty
@GrzegorzS akurat w kwestii użycia VAR Stefański będący sędzią VAR w tym meczu miał związane ręce.
VAR może interweniować w następujących sytuacjach: 1. Identyfikacja zawodnika ukaranego kartką. Jeśli sędzia główny pomyli zawodników jednej drużyny i np. zamiast gościowi z 6 na plecach da ją typowi z 8 na koszulce. Jednak wciąż musi chodzić o piłkarzy jednej drużyny. 2. Prawidłowe/nieprawidłowe zdobycie bramki. 3. Bezpośrednia czerwona kartka, niestety ten faul nie kwalifikował się na bezpośrednie czerwo, a żółtych kartek VAR nie obejmuje, nawet w wypadku, gdy w wyniku wręczenia drugiego żółtka i tak miałoby nastąpić wykluczenie zawodnika. Problem z taką sytuacją już nie raz się przewijał ale po raz pierwszy jest aż tak kontrowersyjny i widoczny. 4. Rzut karny. Niestety w tym wypadku (co pokazały powtórki) faul miał miejsce przed linią pola karnego (choć Plewka upadł już w obrębie pola karnego, to liczy się miejsce zainicjowania faulu, a nie jego finalizacji...). Zatem VAR zgodnie z protokołem nie mógł interweniować i odwołać sędziego do monitora. To oznacza, że jest dziura w protokole VAR, którą należy jak najszybciej załatać, jednak choć cała sytuacja wypaczyła spotkanie, to odbyła się zgodnie z obowiązującymi regulacjami. I w tym cały problem. Błąd ewidentny, ale do Stefańskiego nie można mieć pretensji, bo nie mógł nic z tym zrobić, gdyż zabraniały mu tego przepisy. Całe odium spada tu na głównego.

38            -13
~~~Tw Bolek
Kobic 20
Obserwuję co się dzieje w tej materii od wielu miesięcy i nie spostrzegłem tutaj żadnych gróźb karalnych co do kopaczy którzy chańbią ten klub za całkiem przyzwoite jak mniemam pieniądze. Widzę za to ich adwokatów chociażby w Twojej osobie i zastanawiam się kiedy takie "głaskanie po pupci " skończy się w 1 lidze! Co do sędziów to nóż sam się otwiera w kieszeni i lepiej nic więcej ma ten temat nie wspominać bo zwyczajnie brakuje parlamentarnych słów!

34            -11
~~~Janko Buszewski
Inicjatywa centrali
zaiste szlachetna,ale cisną mi się na usta,tak na szybkosci, dwa pytania.Czy tak samo szybko,moglibyśmy się doczekać reakcji, gdyby to po grzbiecie dostali piłkarze innego klubu,niźli Legia Warszawa, oraz czy ewidentne ostatnio beznadziejne sędziowanie niektórych arbitrów, wciąż będzie tolerowane i czy taka ich postawa nadal bedzie uznawana za bezkarną ??

34            -6
~~~Ruu
Var
Do Kosmaty Var mógł interweniować chociażby żeby stwierdzić czy nie doszło do faulu już w obrębie pola karnego i mógł na ucho powiedzieć sedziemu jak to wyglada i zeby obejrzał. Tyle...

43            -7
GrzegorzS
Drogi Kosmaty co ty bredzisz
jak miał związane ręce doszło do ukarania niesłusznie zawodnika kartką za faul rywala, co ty za brednie opowiadasz. Od tego jest VAR by zwracać uwagę na błąd sędziego a ukaranie niesłuszna kartką jest błędem. Bo może być podstawa do ukarania kartka czerwona. Jeśli Var sprawdza kartkę czerwoną musi też sprawdzać żółtą. Ten wymysł z protokołem stał się za każdym razem takim wybiegiem by odsyłać do regulaminu, którego nikt nie zna byle tłumaczyć przekręty. By dać kartkę sędzia przerywa grę i upomina zawodnika, co sobie musi zanotować i dopiero wznawia grę. To co się wydarzyło jest skandalem. Stefański świadomie wspomógł Zagłębie nie sygnalizując głównemu by sprawdził sytuację. Spięcie między Plewką a Żubrowskim śmierdziało karnym i to wręcz musi byc sprawdzone przez VAR czy nie było naruszenia przepisów.

26            -26
GrzegorzS
I żebyśmy sie dobrze zrozumieeli, to była sytuacja do zobaczenia
przez głównego z boku bo faul był w polu karnym i to główny decyduje co było. Stefański wprost był zobowiązany by zwrócić uwagę głównemu o fakcie więc nie bredź o regulaminie i mi go nie przytaczaj, bo tak interpretując to przynajmniej ze 20 rzutów karnych nie powinno być podyktowanych z podyktowane zostały nawet po 20 minutach. VAR jak widać dzięki dziwacznemu regulaminowi został przystosowany by drukować mecze. W Wielkiej Brytanii to działa u nas stało się sposobem na robienie meczy.

20            -15
~~~Janko Buszewski
Naturalnie,jak zauważył Alfer77
nie można własną bezproduktywnoscią obarczac wyłącznie arbitrów,bo to co prezentujemy na boisku wola o pomstę do nieba,ale właśnie dla tego że jesteśmy tacy ciency,te błędy sędziów tak nas dotykają. Jesli masz JEDNĄ jedyna meczową sytuacje na zdobycie gola a twój zawodnik dostaje po nogach w polu karnym i nie zostaje owo przewinienie ogdwizdane,to potem kończy się nasz mecz porażka. W drugą stronę. ..cały mecz grasz piach i niezbyt umiejętnie ale jednak skutecznie się bronisz ,by dostal przeciwnik jedenastkę z powietrza,to pachnie to wszystko mega absurdem. Oczywiście, jak masz wartość sportowa to po karnym w 5 minucie masz ich jeszcze 85 by odwrócić losy potyczki. Sek w tym,ze my takowej wartości nie mamy.Dlatego tak napietnujemy sędziów i obłudne czasem działanie centrali.Obludne,bo Gula dostaje czerwień i 2 mecze kary bo "ośmielił sie" zareagować na partactwo sędziego a ta sama centrala, każe jednego pana w zimowej ruskiej czapie wraz z jego giermkami,za wyzwiska i lźenie arbitra podczas meczu ,karą tak śmieszną i żałosna,ze brak komentarza,będzie tu najlepszym komentarzem.Czyżby dla panów ze związku, kibol w kominiarce albo trener z ławki ,stanowił inny rodzaj chamstwa i prostactwa niż to, ktore eksponowane było z prezesowskiej loży na stadionie ?? Sądząc po werdykcie,mniemam ze tak..

19            -8
~~~Kibic20
@Tv Bolek
Nie masz racji, bo po ostatnim meczu nasi kibice wyraźnie grozili piłkarzom, a to na pewno karalne. A te okropne przezwiska na naszym forum? Jest to konieczne!! Nie umie jeden z drugim kulturalnie pisać i kulturalnie krytykować. Chyba tak szkoła i rodzice co poniektórych nie uczyli. Szacunek należy się każdemu i nikomu jeszcze nie zaszkodził.

29            -7
~~~Ruu
Gwiazdy
I jeszcze jedno. Nasze gwiazdy to powinny w kilku momentalnie być przy sedziujacym i robić szum koło sytuacji i żeby sprawdzić. Tak samo przy kartce Plewki jak i padolino gościa z Zagłębia po którym była czerwień. Może wtedy by sprawdzał i pytał..... A tak to poszli w p...zdu w bok i spuscili głowy.... gdzie odprawy przedmeczowe gdzie charakter zawodników. Nie pierwszy raz taka sytuacja...

38            -4
~~~Kkkk
GrzegorzS
Var weryfikuje sytuację bezpośrednich czerwonych kartek a nie drugich żółtych... Moim zdaniem powinno byc to rozszerzone ale na razie jest inaczej i tutaj mijasz się z prawda.

24            -7
~~~Tom
Nie brońcie kopaczy, bo póki co to Oni obrażają Nas!
I na tą chwilę nie są godni podania ręki. Amen

19            -17
~~~Mark
Zainteresowali się PZPN i Esa
Bo chodzi o ich hołubiona Legię inne kluby mało ich interesuja

30            -3
~~~Kibic20
@
Co za bzdurne pisanie, piłkarze chanbia nasz klub? czym, że nie grają tak jak powinni? Na całym świecie kluby piłkarskie przegrywają mecze i tym nie chanbia klubów, są po prostu słabsi. Chanbieniem klubu dla mnie jest oficjalne na stadionach grozenie piłkarzom i śpiewanie wulgarnych piosenek. To nie przystoi i jest świadectwem naszego klubu!

23            -14
~~~Tw Bolek
Kibic 20
Co tam sobie robią "zagorzali "w realu to nie wiem. Moim prywatnym zdaniem powinni nie jechać, czy zarządzić totalny bojkot u siebie,wtedy byłby to wyraźny sygnał dezapropbaty lenistwa i poszedłby w świat tylko że ja piszę o tym co tutaj widzę i wcale nie uważam że ktoś został pokrzywdzwony. Cowięcej mając takich obrońców jak Ty nasi kopacze mogą czuć się jak pączki w maśle.

7            -8
~~~Macron
Michał Pol
A za tydzień to porozmawiamy sobie o Wiśle, zdaję się iż i tam szykują się dymy ;)

5            -6
akcjonariusz
Komentarz do oświadczenia
Żaden kibic(myślę że pseudokibic) nie ma prawa żadnych zawodników bić(Legia),ani straszyć(Wisła)od rozliczeń na temat gry są ludzie którzy im płacą .Takie bicie zawodników przez pseudokibiców można porównać do sytuacji w której klient kupuje buty a potem bije pracownika który te buty wyprodukował o to że te buty są nie ładne i dodatkowo cisną. Piłka z przemocą to nie piłka !

18            -4
~~~Kibic20
@Szkoda czasu i słów.
Na wywody Pana Bolka. Ja obstaje przy swoim. Takie postępowanie przynosi wstyd i hańbę klubowi. To co, następnym razem zabijecie piłkarzy, bo nie wygrali meczu? Takie groźby były, a nie mów jeden z drugim że to nie karalne.!!

14            -5
~~~No Name
PZPN
Proponuję teraz aby PZPN wziął kredki i zaczął malować na chodniku...

9            -3
~~~Diogenes2 2
Zupelnie sie nie dziwie, ze zylka im tam pekla
Oszmacili najemnicy ich klub. Tak kibice Legii jak i kibice Wisly nie zasluguja na takie hanbienie koszulek. A u nas brak reakcji twitterowcow i Pasikonika : 8 punktow zdobyte przez ostatnie 4(!) MIESIACE. Klepmy Gulcie nadal po pupce.

9            -11
~~~TSWfaan
Grożenie piłkarzom
Myślę, że pewne osoby mają problem z rozróżnieniem dwóch istotnych rzeczy. Jak najbardziej należy WYMAGAĆ od piłkarzy, czy też sędziów i działaczy, wymagać rzetelności, ponieważ płacimy (karnet, bilet czy nawet C+) za oglądanie spektaklu piłkarskiego, jesteśmy kibicami i aktywnie uczestniczymy w życiu klubu. Natomiast grożenie jest nieporozumieniem, w ten sposób nie da się niczego konstruktywnie załatwić. A już nie mówiąc o biciu piłkarzy, bo kibole legii zrobili sobie "świetną" reklamę, która na pewno nie zachęci nowych zagranicznych piłkarzy do przyjścia do ich klubu.

9            -4
~~~Walenty Walet
@ Kosmaty
Jesli przegramy piatkowy mecz, ogromnie ciekaw jestem twojej reakcji po meczu...

5            -4
~~~Kathi Kibice z Bremen
Sedziowie
Ze tez Wisla ma przewaznie pecha na tych [...]i sedziow.Nie popieramy przemocy ale zamiast tych pilkarzy z Legi to to powinni dostac porzadny W....dol sedziowe za niehlujna prace

12            -2
~~~Johny Walker
Nie winie sędziów za naszą słaba grę.
Problem jest w czym innym. Nam nie muszą pomagać, ale kontrowersje w innych meczach są i nie od dziś. Fakty pokazują poważne błędy, które ignorują razem z VAR. A gdyby kierowca tak często robił błędy miałby prawo jazdy ? To też prawo. Jednym odbiera się prawo jazdy na jakiś czas a nasi sędziowie piłkarscy są bezkarni do bólu. To już rodzi kontrowersje. Prawo dla wybranych i szybko bogacących się? Obserwatorzy to sitwa i ta sama grupa. Krzywdy nie zrobią, ale mam nadzieję, że oszuści szybko skończą !

13            -2
~~~Kibic20
@Diogenes22
Może zacznij pisać, jak do tego dorośniesz, jesteś we wszystkich klubach i wiesz co się gdzie dzieje? Przemoc i poniżanie, wyzwanie ludzi nie do zaakceptowania. Oszmaciles, to się ty kolego takim pisaniem.

5            -3
Mario
Każdego należy szanować, ale nie rozumiem
Dlaczego w tym oświadczeniu wepchnieto sędziów skoro, wiele razy perfidnie robią błędy i nie ma z tego konsekwencji

4            -1
~~~Kibic z Polski
Wisla
Do DIAGONES2. Słuchaj naprawdę mnie rozmieszyles : klepać Gulcie po pupce he,he,he he,he dobre. Myślę że jeśli Wisla nie wygra następnego meczu, to kibice Wisly też mogą miec ochotę podyskutować z zawodnikami.....Rzeczywi ście stan Wisly Kraków jest lepszy od Legii o jakieś 6 punktów ale sytuacja dla Wisły też może być za chwilę krytyczna. Warty ,Leczne zaczynają punktować....Oby Termalica nie odpaliła......bo jeśli ruszy to jesteśmy w czarnej doopie.

13            -3
GrzegorzS
Drogi diogenes, ale Twój klub
na co Ci wskazuję przegrał ostatnio 12 z 16 meczy ligowych nie wiem więc skąd ty bierzesz to info o 8 punktach Legii w 4 miesiące?

5            -4