Piątek, 14 stycznia 2022 r.

Nowy program wsparcia dla klubów Ekstraklasy

Ekstraklasa SA została włączona do realizacji programu wsparcia dla klubów, ogłoszonego dziś przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Łączny budżet programu na lata 2022-2025 wynosi 700 mln zł, z czego dla klubów PKO Bank Polski Ekstraklasy i Fortuna 1. Ligi przeznaczona zostanie znaczna część tej kwoty.

Środki będą wydatkowane na rozwój infrastruktury sportowej poświęconej szkoleniu oraz na przygotowanie drużyn do występów w europejskich pucharach.

Program został stworzony dzięki bliskiej współpracy kilku podmiotów, na czele z Ministerstwem Sportu i Turystyki oraz największymi związkami sportowymi w Polsce, w tym z Polskim Związkiem Piłki Nożnej. Pomysłodawcą części dotyczącej dodatkowego premiowania zespołów reprezentujących Polskę w rozgrywkach międzynarodowych jest przewodniczący Rady Nadzorczej Ekstraklasy SA i prezes Legii Warszawa, Dariusz Mioduski.

- Punktem wyjścia stał się dla nas Plan dla Piłki, ogłoszony w 2019 roku przez Premiera Mateusza Morawieckiego. Wtedy przedstawiliśmy wstępny pomysł na dofinansowanie klubów osiągających sukcesy w lidze i cieszę się, że dzisiaj możemy ogłosić wypracowaną koncepcję będącą skutkiem naszych wspólnych działań. Program ma na celu wzmocnienie polskich klubów, tak by mogły szybciej się rozwijać infrastrukturalnie, organizacyjnie oraz sportowo i w efekcie skuteczniej konkurować na europejskich arenach, podnosząc tym samym międzynarodową pozycję naszej ligi. Jestem przekonany, że będzie to realny wkład w rozwój polskiej piłki nożnej, na którym skorzystają wszystkie zespoły z Ekstraklasy i 1. Ligi. Bardzo dziękuję prezesowi PZPN Cezaremu Kuleszy za zaangażowanie i wspólną pracę nad Programem, a Panu Premierowi Morawieckiemu oraz Ministrowi Kamilowi Bortniczukowi za przychylność, wsparcie i umożliwienie jego realizacji - powiedział Dariusz Mioduski.

Program wsparcia został podzielony na dwa filary. Pierwszy z nich zakłada wypłatę środków na rozwój infrastruktury sportowej jeszcze w tym roku. Każdy klub PKO Bank Polski Ekstraklasy otrzyma na ten cel po 6 milionów złotych. Drugi cel to premiowanie sukcesu sportowego poprzez wsparcie dla drużyn walczących w europejskich pucharach.

- To kolejny etap naszej wieloletniej współpracy z instytucjami publicznymi. Bez wątpienia będzie to też dodatkowy bodziec do dalszego rozwoju infrastruktury w klubach Ekstraklasy. W ostatnich latach, dzięki wsparciu uzyskiwanemu w wyniku ścisłej współpracy Ekstraklasy z administracją rządową, powstało już kilka nowych ośrodków treningowych w naszej lidze. Dzięki temu poziom szkolenia młodzieży powinien systematycznie wzrastać w kolejnych latach. Widzimy po ostatnich transferach wychodzących z ligi, że młodzi Polacy grający w Ekstraklasie są coraz bardziej doceniani w Europie. Dzięki nowemu programowi kluby będą mogły realizować kolejne inwestycje i podnosić poziom szkolenia, zaś system premiowania za znalezienie się na podium naszych rozgrywek pomoże najlepszym drużynom w podjęciu skutecznej rywalizacji międzynarodowej - dodał prezes Ekstraklasy SA Marcin Animucki.

Program zakłada szerokie wsparcie dla polskiego futbolu. Oprócz klubów Ekstraklasy na dofinansowanie mogą liczyć zespoły występujące w rozgrywkach organizowanych przez PZPN: Fortuna 1. Lidze oraz w Pucharze Polski.


Źródło: Ekstraklasa SA

 Redakcja

Tagi:


Zobacz także:



Najczęściej czytane w ostatnim tygodniu:


Dodaj komentarz:


Nick:

Temat:

Tekst:

UWAGA: Dodając komentarz akceptujesz naszą politykę prywatności » oraz regulamin komentarzy »


13    Komentarze:

~~~raphael
Nie wiem czy ma to sens
Jeśli zdecydowana większość nie pójdzie na szkolenie młodzieży, to ta kasa spowoduje tylko wzrost zarobków piłkarzy, a poiom sportowy pozostanie ten sam

74            -11
~~~Jazda
Jazda
Złodzieje z warszawki zawsze znajdą sposób żeby wy[...]ac resztę stawki. Bogaci będą bogatsi, biedni biedniejsi

77            -9
~~~Biondi
Wsparcie
Wisła że nic nie osiąga to dostanie 100 tys.

39            -10
~~~tom88
nie trzeba wsparcia
Niczego nam nie trzeba, tylko równych szans, żeby nie było klubów całkowicie finansowanych przez państwo (Płock, Lubin) i samorządy (Gdańsk, Wrocław). Zero środków publicznych i tylko sponsorzy oraz kibice. Wystarczy równy start, wtedy jest uczciwa konkurencja i "działa" potencjał klubu.

92            -7
~~~Komar
Pieniądze na szkolenie młodzieży - TAK
Pieniądze na starych Słowaków i do kieszeni agentów - NIE!!

48            -10
~~~Onomatope jus
Skandal
Ok, dobrze, niech rząd odkupi od Mioduskiego Legię, zmieni nazwę na Narodowy Klub Piłkarski "Wspólnota" i wpompuje kasę z Orlenu, KGHM-u, PKO i nowej daniny "sportowej" (1 % kwoty wolnej od podatku dla zarabiających więcej niż średnia mediana wynagrodzeń w ostatnich 5 latach z możliwością ulgi w wys. 45,76% wartości tejże daniny dla rodzin wychowujących 3 i więcej dzieci w wieku umożliwiającym grę w CLJ U-17). Nie rozmieniajmy się na drobne! Klub zostanie objęty patronatem Akademii Sztuki Wojennej a za przygotowanie fizyczne zawodników będą odpowiadali byli żołnierze GROM - u. Dzięki specjalnym rozwiązaniom przyjętym w specustawie wszystkie kluby piłkarskie Polsce będą obowiązane - na żądanie Prezesa "Wspólnoty" - przedstawiać wybranych wychowanków (max. 2 w sezonie) na bezpłatne testy z możliwością wykupu przez NKPW po cenie określonej w rozp. Ministra Sportu! Do każdej ambasady w randze attache zostanie przydzielony zespół skautów w celu wyszukiwania największych talentów z zagranicy! Po rozegraniu dwóch sezonów w Klubie otrzymają oni Kartę Polaka. Planowane jest zdobywanie Ligii Mistrzów co rok, a KMŚ co 2 lata. Piłka ma łączyć Naród. Precz z rywalizacją prywatnych, realizujących partykularne cele przedsiębiorstw rozrywkowych wzmacniającą antagonizmy regionalne! To taka moja sugestia, szkicowo;)

44            -16
~~~WNB
7egła
Midusli za wszelka cene szuka sposoby,by latac dziury w swoim budzecie. Kolejny raz sie przejechal z obliczeniami i probuje szukac kasy,bo cwelka jest bankrutem.

40            -3
wujek29
niezrozumiałe...
dlaczego prywatni właściciele klubów sportowych mają dostawać naprawdę spore pieniądze z budżetu państwa tylko za to że udało im się wygrać ligę..? co innego ze związku sportowego ale z budżetu....oni mają te kluby żeby zarobić a nie żeby uszczęśliwiać ludzi i dokładnie to robią... poza tym przecież tak kasa nie przeznaczona na celowe wydatki rozejdzie się po kieszeniach również bandyckich a awansów w pucharach jak nie było tak nie będzie, nie od dziś wiadomo że nie swoje pieniądze szanowane nie są...co innego jeśli byłoby założenie że te pieniądze mają być wydane na konkretne cele i to by było monitorowane, to jeszcze bym zrozumiał ale taki wrzut do wora na zasadzie macie nagrodę i się bawcie to nie jest ok....

29            -6
~~~jon
W innych krajach sa nizsze podatki od zarobkow pilkarzy
To jest tez takie wsparcie od panstwa, tylko w innej formie. Inaczej trudno bedzie dogonic Zachod, bo sponsorzy nie garna sie do wydawania wiekszych pieniedzy na futbol w Polsce.

11            -6
~~~szczebele k
Przewrotnie xd
6 milionów złotych na infrastrukturę to dla Wisły grosze, cuchniemy pedrodolarami że wschodu jak PSG.

10            -5
GrzegorzS
Napiszę tak to niemoralne
by w momencie gdy wchodzimy w okres kryzysu funduszy publicznych budżet wywalał taką kasę na w sumięzabawę w piłkę, która niewiele osiągnie poza zabawą we własnym grajdołku, kupę kasy pójdzie na zatrudnianie szortu z trzecig lig Europy. Ciekawe czy np. Zagłębie Lubin też dostanie kolejną publiczną kasę do, tej którą i tak dostaje. Kluby piłkarskie powinny jak Wisła być na utrzymaniu własnym kibiców, sponsorów prywatnych a nie Państwa.

13            -13
~~~Regomir
Bezsens
Agenci już zacierają łapki bo prowizje będą płynąc ... natomiast szrot na Słowacji i Bałkanach juz się pyta kiedy można zawitać do ekstraklasy ... a płacić za to będziemy my, podatnicy

10            -9
~~~jazz
do ~~~Regomir
o płaceniu podatków w Polsce piszesz z IP zlokalizowanego w Ameryce Północnej... ciekawe rzeczy :))))))

7            -6