Poniedziałek, 5 marca 2018 r.

Decyzje po meczu: Piast - Górnik. Walkower i karne punkty!

W związku z wydarzeniami podczas meczu Piast Gliwice - Górnik Zabrze w 26. kolejce Ekstraklasy, Komisja Ligi nałożyła kary na oba kluby. Mecz został zweryfikowany jako walkower na korzyść gości, ale jednocześnie trzy punkty zostały odjęte Górnikowi.

Zgodnie z par. 7.6.17. przepisów PZPN w sprawie organizacji rozgrywek w piłkę nożną zawody zostały zweryfikowane jako walkower 0:3 na niekorzyść klubu Piast Gliwice w związku z zachowaniem kibiców, którzy spowodowali przerwanie meczu. Z tego powodu zawody zostały zakończone przez sędziego przed upływem ustalonego czasu gry. Komisja oparła swoje orzeczenie na podstawie oficjalnego raportu sędziego zawodów oraz delegata meczowego PZPN oraz po wysłuchaniu przedstawicieli obydwu stron.

Piast Gliwice poinformował Komisję Ligi o podjętych działaniach, w wyniku których zidentyfikowano już kilkadziesiąt osób biorących udział w zajściu. Dodatkowo dopuściły się one zniszczenia mienia na stadionie. Na osoby te zostaną nałożone klubowe zakazy wstępu na imprezy masowe oraz będą wobec nich złożone pozwy o naprawienie szkód. Klub podjął decyzję, że do zakończenia sezonu 2017/2018 zamknięte zostaną znajdujące się za bramką sektory O, P, R, S. Z kolei osoby, które zajmowały miejsca w sektorach P i R na meczu z Górnikiem Zabrze, nie będą mogły zakupić biletu do zakończenia rundy zasadniczej na żadną trybunę.

Komisja Ligi postanowiła wymierzyć karę uwzględniającą działania i publiczne deklaracje klubu. Dodatkowo na Piast Gliwice nałożono karę zakazu organizacji wyjazdu grupy kibiców na sześć kolejnych meczów oraz na dwa kolejne mecze z Górnikiem w Zabrzu, a także karę finansową w wysokości 80 tysięcy złotych.

Jednocześnie klub Górnik Zabrze został ukarany zakazem organizacji wyjazdu grupy kibiców gości na sześć kolejnych meczów i na dwa kolejne mecze z Piastem w Gliwicach oraz karą finansową w wysokości 40 tysięcy złotych. Kibice, którzy podczas meczu z Piastem znajdowali się w sektorze gości, nie będą mogli wejść na trzy kolejne mecze domowe Górnika. Dodatkowo klub Górnik Zabrze został ukarany odjęciem trzech punktów.

- Według raportu sędziego oraz delegata zawodów bezpośrednim powodem przerwania meczu w Gliwicach i braku możliwości jego kontynuowania przez sędziego było zachowanie kibiców Piasta. W związku z tym odpowiedzialność za to, że mecz nie mógł zostać dokończony, spoczywa na organizatorze meczu. Decyzja Komisji została podjęta na podstawie przepisów, które w takim przypadku przewidują obligatoryjną weryfikację zawodów jako walkower. Komisja dostrzegła jednak, że zachowanie kibiców Piasta nastąpiło na skutek prowokacji ze strony kibiców gości. Orzeczona kara o docelowym odjęciu trzech punktów ma mieć skutek prewencyjny i ma to być wyraźny sygnał, że Komisja Ligi nie będzie tolerować prowokacyjnych, zachowań chuligańskich, ani takich, które miałyby na celu wypaczenie wyniku sportowego - tłumaczy przewodniczący Komisji Ligi Zbigniew Mrowiec.

Ekstraklasa S.A. informuje, iż zgodnie z decyzją Rady Nadzorczej oraz Klubów planowane jest wprowadzenie zmiany w przepisach. Umożliwią one prewencyjne działania, które będą zapobiegać tego typu incydentom, do jakich doszło w trakcie meczu Piast - Górnik.

- Po zaakceptowaniu zmian w przepisach przez Radę Nadzorczą Ekstraklasy S.A., a następnie po wprowadzeniu analogicznych zapisów do regulacji PZPN, jeszcze w tym sezonie Komisja Ligi uzyska prawo podejmowania decyzji o rozgrywaniu poszczególnych meczów bez udziału kibiców gości. Decyzje te będą podejmowane w oparciu o przesłanki o potencjalnych poważnych zagrożeniach bezpieczeństwa - dodaje przewodniczący Mrowiec.

Źródło: Ekstraklasa SA


 Redakcja

Tagi:


Zobacz także:


Dodaj komentarz:


Nick:

Temat:

Tekst:

UWAGA: Dodając komentarz akceptujesz naszą politykę prywatności » oraz regulamin komentarzy »


8    Komentarze:

~~~Guruli76
Trenerze Mamrot szacunek
W Eurosporcie bardzo dobra wypowiedz po meczu powiedział że Wisła była lepsza, powodzenia i zyczę zdobycia Mistrzostwa Polski bo tylko wy możecie powstrzymac LEGŁA którą wszyscy pchaja co widac bylo po meczu z Lechem.

67            -5
~~~bob
mecz
A co komisja ligi postanowiła w temacie wydrukowania meczu legii VARszawa przez tzw sędziego Szymona Marciniaka w niedalekiej przyszłości Szymona M.

28            -8
~~~Maxel
@cichy1973 co pije ?
3 pkt , które i tak im odjeto?

19            -2
szymasss
śmiech
Komisja znowu się ośmiesza. Powinien być walkower i 3 pkt dla górnika a potem dopiero kary wyjazdowi finansowe. Nie pierwszy raz na derbach palone są barwy ale nie trzeba od razu taranowac ogrodzenia i przerywać meczu. Biedni kibole piasta zostali przeciez jawnie sprowokowani - zabierzmy wiec pkty gornikowi. Leglej w podobnej sytuacji na pewno by nie zabrali. Śmiech!

12            -4
GrzegorzS
To bardzo dobre decyzje
bo najwyższa pora zaprowadzić porzadek na stadionach. Górnik dzięki zadymom a nie grze miał by dostac trzy punkty. Za co, za prowokację ze strony ich kibiców. No to za chwilę będziemy miec wysyp sponsorowanych zadym. Dlaczego niby klub ma byc nagrodzony za występy własnych kiboli. Prawda jest taka, że wobec takich a nie innych zachowań kiboli w Polsce najwyższa pora wprowadzić paroletnie zakazy wyjazdowe dla zorganizowanych grup przyjezdnych.

8            -5
szymasss
@GrzegorzS
hmmm... w moim świecie kara (-3pkt) jest za przewinienie. Przewinili kibole Piasta i organizator. Na stadionach co kolejkę dochodzi do prowokacji. Po to jest tzw. regulamin żeby trzymać się zasad, a nie w trakcie sezonu decydować komu ile pktów dać, zabrać. Rozumiem, że oczekujesz od komisji, że teraz za każdą prowokację (palenie barw) będzie kara minus 3pkt? A na ile pktów wycenisz strzelanie do kibiców racami z rakietnic? przecież to machloje przy zielonym stoliku. Pewnie Ci co zrobili tą zadymę są bardzo zadowoleni - w końcu górnik też nie ma punktów.

1            -3
~~~77
z innej beczki..
Poważni dziennikarze ze Śląska dziwią się, że w skład Komisji Ligi wchodzą działacze sekcji koszykarskiej Legii. Nie da się znaleźć bezstronnych ekspertów? - Ja się w takie rzeczy nie bawię. Ten skład Komisji Ligi, a zwłaszcza pana przewodniczącego Mrowca zaprezentował kolega Wandzel (poprzedni szef rady nadzorczej Ekstraklasy SA - przyp. red.). Kolega Mrowiec dobrał sobie swoich. I ten skład podjął wczoraj decyzja emocjonalną, a nie merytoryczną. Wielka szkoda. link »

3            -1
~~~ricardinh o
jeszcze o Komisji
W innym temacie, ale jak wyczytałem, że w słynnej Komisji Ligi zasiada m.in. działacz sekcji k o s z y k ó w k i !!! Ległej, to nie wiedziałem czy się śmiać czy płakać ? Do tego ten koleś z "pekaesami", jakieś Wandzle i inni. To jest kompromitacja. Nie ma się co dziwić, że potem przy odwołaniach typu: faulowany Głowacki ukarany kartką, wszystko odrzucają. Czy oni mają jakieś pojęcie o piłce nożnej czy zasiadają tam by chronić interesów "jedynie słusznego" klubu. Może przy okazji przetargu na transmisje ligi od razu wpisać, że tytuł z urzędu należy do warsiawiaków, a pozostałe kluby walczą o Wicemistrzostwo i udział w LE. Zarejestrować jako imprezę cykliczną przemarsz świętujących corocznie kibiców z Ł3. Wszystko będzie jasne, czytelne i po myśli tych pseudodziałaczy grzejących się w chwale swojej nieomylnośći.

3            -2