Środa, 19 sierpnia 2020 r.

Kraków o krok od żółtej strefy zakażeń!

Temat koronawirusa jest dla wielu osób mocno irytujący, ale nie zmienia to faktu, że w 2020 roku zdominował sytuację na całym świecie. Niestety też w związku ze zwiększeniem liczby zakażeń w Polsce - znów powraca. Wprawdzie od połowy czerwca notowaliśmy w naszym kraju więcej ozdrowień, niż zakażeń, ale od 20 lipca sytuacja znów zaczyna zmieniać się na gorsze. Z tego też powodu od dwóch tygodni Ministerstwo Zdrowia dzieli powiaty naszego kraju na trzy różne strefy - "zieloną", "żółtą" oraz "czerwoną".

Kraków, w którym za półtora tygodnia przyjdzie naszym piłkarzom rozegrać pierwszy mecz ligowy nowego sezonu może znaleźć się już wkrótce w tej "żółtej". A to spowoduje spore problemy dla kibiców!

Strefy wskazywane są przez Ministerstwo Zdrowia w związku z liczbą zakażeń szacowaną na 10 tysięcy mieszkańców. Według danych prezentowanych przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Krakowie - powiat miejski Kraków zamieszkuje 779 115 osób.

Od początku epidemii w Krakowie zakażonych zostało oficjalnie - 1070 osób, z czego aż 463 w ostatnich dwóch tygodniach! Wszystko to sprawia, że aktualny współczynnik zakażeń na 10 tysięcy mieszkańców w ujęciu właśnie dwutygodniowym dla Krakowa wynosi - 5.94. Jeśli przekroczy magiczną barierę 6.0 - a patrząc na jego wzrost w ostatnich dniach, jest tego bardzo blisko - Kraków znaleźć może się we wspomnianej "żółtej" strefie.

Co to oznacza dla mieszkańców?

Choćby możliwość przebywania w lokalach gastronomicznych tylko jednej osoby na 4 metry2, a w parkach rekreacyjnych na 10 metrów2. Ograniczenia dotyczą także siłowni (1 osoba na 7 metrów2) oraz kin (25% publiczności). Uroczystości rodzinne i szerzej rozumiane spotkania to maksymalnie 100 osób...

A co to oznacza dla kibiców?

Aktualnie w strefie "zielonej" na stadionie zjawić może się 50% jego pojemności. W strefie "żółtej" kibiców może być już jednak zaledwie 25%! A to już poważne ograniczenia dla klubu - jeśli chodzi o organizację spotkania i co zapewne kluczowe - możliwości zarabiania i co za tym idzie - funkcjonowania!

Oczywiście dla wielu osób "wirus" i "pandemia" jako taka "nie istnieje". Czytamy, że to wyłącznie "spirala strachu", że wszystko nakręcane jest tylko i wyłącznie przez krwiożercze media - i nawet jeśli jest w tym choć część prawdy, to nie zmienia to faktu, że "spiralę" tę nakręcono nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Bo też na całym świecie wirus powoduje zakażenia, wirus "wysyła" ludzi do szpitali... i nie tylko. Stąd też odwoływane imprezy - w tym sportowe - a także podróże, kolejne kongresy, szkolenia, wykłady, lekcje oraz wiele innych... Ale też w związku z tym, że ludzi nie da się wyłącznie "zamknąć", a wielu lekceważy zalecenia, to też jak czytamy - wprowadzane są właśnie w kolejnych krajach europejskich i azjatyckich - jeszcze bardziej drastyczne obostrzenia, niż to było wiosną bieżącego roku! Nie może więc dziwić, że podawane każdego dnia "liczby" ponownie dotknąć mogą i nas. Zresztą choćby dziś pobliska Słowacja wydała dla swoich obywateli ostrzeżenie przed odwiedzaniem Śląska i Małopolski...

Dziś oczywiście istnieje spora grupa ludzi, którzy znają się na "wirusologii" lepiej od najlepszych specjalistów, ale i to nie zmienia faktu, że wzrost liczby oficjalnych zakażeń sprawia, że wkrótce czy to w regionie w którym Ty mieszkasz, czy to w jakimkolwiek innym, czekać nas mogą kolejne ograniczenia, a wspomniane wyżej i całkiem prawdopodobne 25-procentowe zmniejszenie liczby widzów na stadionach - uderzyć może całkiem poważnie i po raz kolejny w nasz klub.

Ten - przynajmniej poza koszykarzami - wolny jest jak na razie od zakażeń, ale po raz drugi takie wykryto w zespole Śląska Wrocław, a choćby warszawska Legia uniknęła wykluczenia z kwalifikacji Ligi Mistrzów w związku z zakażeniem swojego piłkarza tylko dlatego, że... grała swój mecz w Polsce, a nie na wyjeździe. Dziś bowiem do gry nie będą mogli przystąpić zawodnicy Slovana Bratysława, którzy mieli zmierzyć się właśnie na wyjeździe z mistrzem Wysp Owczych... A że w swoim sztabie mają przypadek zakażenia, więc mecz decyzją farerskich władz - nie dojdzie do skutku! Całość stoi więc w mocnej sprzeczności z jakąkolwiek konsekwencją i można tylko obserwować to, co czeka nas dalej...


 Redakcja

Tagi:
Zobacz także:Najczęściej czytane w ostatnim tygodniu:


Dodaj komentarz:


Nick:

Temat:

Tekst:

UWAGA: Dodając komentarz akceptujesz naszą politykę prywatności » oraz regulamin komentarzy »


38    Komentarze:

~~~tabaluga
I teraz rodzi się pytanie
Jest ten cały COVID-19, nie będę tutaj pisał czy on zabija czy nie zabija, czy jest groźny, bo każdy ma swoje zdanie. W ubiegłym sezonie, przez covida nie było dwóch meczów, w sumie meczów TOP. Klub wyszedł z inicjatywa albo prezentów, albo zwrotu gotówki albo zostawienia pieniędzy na klub. Bardzo to było miłe, zostałem przy bonie, może kiedyś dostanę i kupię koszulkę czy szalik zasilajac budżet klubu po raz enty. A teraz sprawa tego sezonu, meczów 15 na R22, PP nie ma a ja mam płacić znów w czort pieniędzy za karnet, który niewiadomo czy zostanie zrealizowany? W tamtym roku nikt nie wiedział, że będą takie jaja. Zamiast teraz z cenami karnetów zjechać z 30% bo wiadomo, nie liczymy się w Esie, w PP jak zwykle też, panuje ten cały koronawirus i wszystko można zamknąć. I nie mówię o tym czy mnie stać czy nie a o tym że w czort ludzi potracilo pracę, dostają mniej a tutaj jakby zero uklonu od strony klubu. Już nawet nie mówię tu o nowych karnetowiczach a tych stałych od lat, zamiast 70 zł zniżki wypadałoby za to na dobre i złe jakoś to uhonorować. Samo to, że może pięć osób na krzyż chciało zwrot kasy za nieprzeprowadzone mecze powinno dać w klubie do zastanowienia. Pewnie dostanę masę minusów, ale taka prawda.

79            -24
~~~virus
virus
Oczywiście wirus istnieje i jest mniej lub bardzie groźny. Ale obostrzenia są na PRAWIE całym świecie, nie na całym. Proszę sprawdzić ilość zgonów na koronawirusa np. w Szwecji gdzie NIE BYŁO obostrzeń tylko zalecenia podczas 1ej fali. Ich podejście jest zdecydowanie lepsze moim zdaniem. link » Tam ilość zgonów spowodowanych SARS COV 2 w ostatnich dniach to średnio 1 lub 2. Na Białorusi podobnie, to jest mniej wiarygodne źródło ale jednak ludzie tam nie umierają masowo według zapowiedzi. Ale oczywiście nie zmienia to faktu że dla naszych klubów piłkarskich jest to ogromny problem :(

53            -44
~~~Dopinguja cyNiePiknik
Niestety będzie kiepsko
Jak napisałem pod postem o koronce w Legii, ten sezon to będzie tragikomedia i ciężko go będzie dograć. Oczywiście zawsze się znajdzie jakiś domorosły wirusolog jak kolega ~vader czy jak mu tam, który stwierdził że sieje defetyzm bo 98 (!) procent przechodzi bezobjawowo... Naprawdę polecam coś na głowę i zerknąć na wywiad z dyrektorem szpitala uniwersyteckiego, albo wizytę w takim miejscu. Powiedz tym umierającym ludziom że grają w ch**a bo koronawirusa nie ma. Trzymam kciuki za Wasze i swoje zdrowie, a może i przy okazji będziemy oglądali piłkę

57            -45
~~~jazz
panie ~~~virus
Porównywanie do Szwecji wygląda mój drogi mega, ale to mega słabo! Tam urządzili sobie solidne wyludnienie starszych i słabszych osób. Zmarło ich 5790, a u nas niespełna 1900, czyli trzykrotnie mniej! W porównaniu z aś na milion mieszkańców - w Szwecji daje to 573 zgonów, przy 51 w Polsce! Widzisz różnicę?

100            -27
~~~erwin
Piłkarze Legii mają inne przepisy COVID
Piłkarze legii nie mogli rozegrać meczu PP ze względu na wykryty COVID natomiast kilka dni później LM juz mogli

65            -6
~~~zajob
Zajob
I co z tego? Wszyscy poumierali? Człowieku, dziennie w Polsce umiera 1000 osób z przeróznych powodów. Wrzucasz cudzysłów, aby ośmieszyć samodzielnie myślących, a sam się ośmieszasz jeśli nie rozumiesz, że do pandemii poza ilością osób, które miały kontakt z wirusem (to nie to samo co zakażenie!) potrzebna jest wysoka śmiertelność, a ta mocno dyskusyjna.

48            -56
~~~SMOK
Pierdu pierdu takie gadanie o koronawirusie
Jeśli jest to dlaczego nikt nie chce tego wyeliminować? Ilość zakażeń zależny od ilości testów i to własnie od ilości testów zależna wszystkie obostrzenia. Idiotyzm jakich mało. Wystarczy dwukrotnie zwiększyć ilość testów i miasto wpisać do czerwonej strefy. Widać rządom na rękę jest utrzymywanie takich własnie liczb. Następna sprawa - kto przechodzi korona wirusa najczęściej bezobjawowo? No własnie, dzieciaki, i to własnie one chodzą bez masek? Kto che niech się boi ale dla mnie jest więcej niejasności niż korony. Jedno jest pewne - nad zastraszonymi tłumami łatwiej roztoczyć kontrole. Nie wiem, jaki jest cel rządów w tym wszystkim ale jedno jest pewne, za gospodarkę i tak to my będziemy odpowiadać i ja własnie odbudowywać. Z naszych kieszeni.

58            -39
~~~Bogdan.
Wirusolog.
Dobrze, ze Covidianie to wirusolodzy i mogą potwierdzić brednie wirusologow. Na razie 99% osób, które złapały Covid przechodzą to (hahaaha) albo bezobjawowo albo z gorączka i kaszlem. 1% umiera. Przeraża fakt, ze każdy kto wchodzi do szpitala z rakiem, wyrostkiem, próba samobójcza wpisuje mu się COVID. Przecież to oczywiste, ze dziennie umierało, umiera i będzie umierał człowiek, wiec gdy karuzela się kręci, to przy okazji można dopisać, ze ten rak, to tak naprawdę był na drugim miejscu, ale zabił go Covid. Apeluję o spokój i nienakrecanie się. Ta psychoza minie, tylko musimy poczekać.

56            -71
GrzegorzS
Drogi tabalugo najpier do Ciebi i płaczków, których od lat nie stac na bilet czy karnet. Ja was
rozumien, ale jak tak popatrzę w pewnej perspektywie (na tych różnych Tomciów), to kiedy by nie było i czy to było. 20- czy 10 lat temu, czy wrescie teraz jest ten sam płacz bo bilety drogie, bo karnety drogie a ten Covid to kolejny element usprawiedliwienia, że powinno się obniżaż ceny oddawac pieniądze. Czy wam ludzie po prostu nie wstyd tak od lat biadolić na tę samą melodię. Kurcze całe lata rok do roku pewna część jęczy, że drogo, zawsze drogo i bardzo drogo. I potem pisze, że nie kupuje bo to czy tamto, ale jak by było taniej to oni by kupili. Nie nie kupili by zawsze by im było za drogo i dalej by biadolili. O czym wy piszecie. Czy wam nie wstyd tak trudno dorobić te 400 zł. by wykupic karnet raz na cały rok. Kurcze dziecko przy niewielkim wyżeczeniu w tygodniuówek uzbiera te pare złotych. Najdroższy karnet bez wznawiania na R22 kosztuje 830 zł (wznowienie 725 zł) jak cie na taki nie stać to płacisz na tańsze sektory 470 zł (wznowienie 410 zl.) o tych ulgowych to nawet nie warto pisać, bo 325 zł za cały sezon. Kurcze o jakich wy kosztach piszecie. Nie stać kogoś na te 700/800 zł to za mniej niż połowe tej kwoty możecie wykupic sektor tańszy. W Polsce średnio 20 zł kosztuje bez obrazy kogokolwiek 0,5 litra wódki, kilogram wołowiny to wydatek rzędu 30/40 zł. Najtańszy karnet roczny to wartośc 9 kg mięcha i 10 litrów gorzały. W restaauracji piwo leją po 11 zł za kufel. Za chwile bilet 90 minutowy w krakowie bedzie kosztował 8 zł za 90 minutowy przejazd. Naprawdę wieczny płacz na ceny przy R22 po prostu dobija. Niestety taka jest prawda jak kogoś nie stać czy nie chce po prostu tego kupowac i chciał by za darmo to ma. Ucział w meczu przy R22 musi kosztować nawet mecz w TV musi kosztowac bo trzeba wykupić miesięczy abonament C+ lub choćby piwo w restauracji. Przestańcie wiecznie płakac i podnosić te żalepo prostu niema za darmo i trzeba kupić bilet, czy karnet. Osoby wiecznie biadolące o kosztach karnetów, czy biletów są po prostu śmieszne i się ośmieszają publiczne. Ja wiem,ze zaraz padnie argumet, że macie po 10 dzieci, czy nie dostaje jeden z drugim tej kasy z 500+ na te dzieci. 6000 kawałków rocznie na dzieciaka 1/12 z niej to koszt całorocznego karnetu. Czy wam marudy po prostu nie jest wstyd waszej bezradności przed samym sobą. Czy wy to piszecie i nie wstyd wam patrzec w lustro. Jak mnie nie stac to nie biadole tylko albo na to dorabiam albo tego nie kupuje a nie biadole, że mnie nie stać na dodanie do normalnego życia odrobiny pieprzu i wrażeń.

56            -25
~~~zoltan10
Stadion
Kogo to interesuje ile osób będzie na stadionie i kto przyjdzie, po ostatnim meczu pucharowym niech oglądają sami siebie i z własnych oszczędności niech sobie płacą.....

35            -24
GrzegorzS
Ludzie zacznijcie szanować tych, którzy umieraja na ten cały Covid, zacznijcie szanować ich rodziny
opamientajcie się w tej waszej sobkowatości. Zaczniejcie mysłeć nie o sobie tylko o innych, co z tego że co dziennie ileś osób umiera umierało i umierac będzie. Pewnikiem w skali globu. Dziennie umiera i milion ludzi a rodzi się półtora. Cywilizowany Swiat dąży do tego by umierało ich mniej Covid pomnaża te statystyki i umierają ludzie, którzy mogli by żyć parę miesięcy, parę lat dłużej, ale umierają teraz bo zapadają na to cholerstwo. Negowanie tego, tumiwisizm, zajmowania się samym soba i tylko sobą to skrajny imbecylizm. Nie rozumiem czy naprawde wielu dopiero doroiśnie i zrozumie jak trafi pod respirator lub nie zobaczy nawet pogżebu najliższego członka rodziny. Tu takie poglądowe zdjęcie link » Czy myślenie jest takie trudne

41            -49
~~~Zatroskan y kibic
Virusssssss
Odrazu zaznaczam : nie jestem lekarzem. Jestem facetem dość dużo po 60-tce. Żona tez już dawnooo nie jest ,, młodziutka". Czytam codziennie te ,, sensacje szumowskiego"( już dzięki Bogu -byłego M.Zd.) i zachodzę w głowę: jaki ,, biznes" maja Rządzący wytwarzać w ogłupiałym już w dużym stopniu Społeczeństwie? Odnośnie tej ,, straszliwej umieralności". Nie długo dojdzie do tego ze" cyklon B" to był środek na wszawicy tylko, a COVID- O PANIE TO JEST SMIERĆ NA MIEJSCU. Spójrzmy z innej strony: Warszawa, największe polskie miasto. Codziennie przybywają do niej setki tys ludzi. I to z całego świata. A wiec teoretycznie : STANOWI IDEALNA WYKEGARNIE COVIDA W POLSCE. I co? Cichutko ... jak mawiał klasyk : jak po śmierci organisty. Ciagle ,, farsiafiaki" znajdują najgorsze zło na ziemi- w Krakowe: jak nie" mafia" to szkodliwe powietrze-smog. Gdy te tematy spowszedniały już i słabo się sprzedają, wymyślono w ,, farsiafiaki" kolory virusa" i co mamy : ano ,,Farsiafa"- zieloniutka jak gęsie lajno w trawie, Kraków- ogromne zagrożenie dla ludzkości się już stad zbliża- narazie będzie ŻÓŁTO, ale sytuacja jest dynamiczna. Ha ha ha Ministrze( były już) odpowiedz mi : W JAKIM PROMIENIU OD ŹRÓDŁA ATAKUJE VIRUS? No ile? 1-2-3-4-5-6-7-8- metrów czy może kilometr od osoby zarażonej? Nasz dorosły syn zachorował. Przez 5 dni był w łóżku, na twarzy to wyglądał jak pan na niektórych zdjęciach na fb- ,,zmarnowany". Żona leczyła go dostępnymi polskimi lekami na grypę. M inn saszetki. Ciagle mieliśmy z synem kontakt . Ja po różnych problemach zdrowotnych : złamania, duże kłopoty z sercem. Żona tez zdrowa już nie jest. Dzisiaj syn ma się dobrze, my- dzięki Bogu , również. Nasza 5 letnia wnuczka wróciła z przedszkola chora. Trafiła do szpitala pod respirator. Nikt nie siał paniki z dezynfekcja mieszkania czy kwarantanna pozostałych członków rodziny. Po kilku dniach wróciła do domu, do swoich rodziców i dwóch starszych siostrzyczkę. Często nas odwiedzają. Dlaczego cwaniaki, zasiadający w Rządzie z M.Zd. Na czele nie podadzą ile ludzi umiera na raka , czy serce? Bo co, bo na te choroby ludzkość cierpi już od chwili może i powstania świata- wiec nie było y sensacji, nie byłoby możliwości sterowania Społeczeństwem. Lepiej wymyślić nowa i bardzo skuteczna panikę COVID . COVID, który pozwolił ,, w bezkrwawej rewolucji" złapać za twarze społeczeństwo bez słowa protestu. Boje się, ze kolejnym krokiem naszych" Najmadrzejsxych" w ,, Farsiafie" będzie wydanie USTAWY o treści : osoby, które umarły na COVID , automatycznie trafia do piekła. Nasi politycy już nie tak bezmyślne ustawy wymyślali wiec i taka można. Wracając do głównego problemu : dlaczego politycy ze stolicy tak nie cierpią Krakowa ? Dlaczego ciagle to piękne miasto musi być gorzej traktowane : straszą nas teraz" żółtym kolorem" ale gdy będzie się zbliżał mecz na Reymonta, to nagle jakiś" nawiedzony przypomni sobie w nocnym zwidzie, ze..... widział sygnalizacje świetlna na ,, farsiafskim skrzyżowaniu" i po żółtym zapaliło się czerwone. I rano ,, cudowne obwieszczenie": Kraków już nie będzie żółty a od teraz czerwony. A jako uzasadnienie : czerwony tez ładny kolor , przecież Kraków lubi ten kolor ( oba krakowski kluby ekstraklasy maja w swych barwach m inn kolor czerwony). Przepraszam za zbyt długi post, ale już mnie tak nerwy nosza

36            -110
~~~tabaluga
@GrzegorzS
Karnet mam od dobrych kilku lat, nie na C, nie na G a na środkowe E, które od ubiegłego roku nie licząc Vipa jest chyba najdroższe. Nie płaczę a tylko stwierdzam, że COVID (który może zamknąć wszystko) + grupa parodystów to niekoniecznie karnet droższy niż na najlepszy sektor na Legii (669zł) a tam dodatkowo nagradzają zniżką za frekwencję na meczach zniżkami na przyszły sezon. Zaraz usłyszę "to wypie***j na legie jak Ci źle", ale się tym za bardzo nie będę przejmował. Ceny z kosmosu, bo znowu kibice mają ratować klub, który po raz kolejny się kompromituje. Po prostu klub, który od lat niczego nie wygrał, o nic nie walczy oprócz przetrwania i drżenia do ostatniej kolejki o byt ma najwyższe ceny w Polsce. Przesada.

35            -12
~~~Dziki
model Usa
a moze i by tak zastosowac strategie Trumpa i zmniejszyc liczbe testow? Dzieki temu bedzie "mniej" zakażeń....

39            -13
olszaI
GrzegorzS
link który wkleiłeś to nie żadna brazylia i nie ma nic wspólnego z condonowirusem, odejdź od TV i poszukaj w necie a dowiesz się że to indonezja rok 2004 po trzęsieniu ziemi.

36            -16
~~~Bogdan.
@GrzegorzS
Wyjaśnij mi wielce szanowny, myślący (człowieku) - czego ma dowodzić to zdjęcie ? Uwaga - ja zatytułuje je "MASOWE GROBY PO TRZESIENIU ZIEMI W PERU" - i co ? Też ładnie pasuje, prawda ? Więc przestań się nakręcać i łykać tę ściemę, bo myślałem, że masz więcej w głowie niż pelikanowe łykanie. A żeby Ci potwierdzić - mam rodzinę w Brazylii i wcale nie jest tak, jak malują. Więc przestań grać na medialnym szambie. Przez Covida umierają niewinni ludzie, bo nie mogą się dostać do lekarza ze swoimi chorobami, ludzie umierają na zawały serca, bo nie przyjmują ich od razu, proszę Cię - przestań wierzyć w te brednie !

36            -21
~~~Koronawir us
Koronawirus...
Koronawirus...zabija mnie po trochu każdego dnia...moją głowę...

33            -13
~~~Herti
GrzegorzS
Facet udowodnił że ładnie umie posługiwać się obrazkami. Słownikiem to juz nie bardzo. Co do merytorycznej dyskusji to w ogóle nie zamierzam polemizować z gościem karmionym obrazkami w mediach które potem nieumiejętnie próbuje tutaj zredagowac i przekazać. Jednak nie ma to jak poudawać mądrego :)

21            -10
~~~Robert
Covid
Zapłaciłem za roczny karnet i nie płaczę czy pójdę na mecz czy nie Wisłę wsparlem to się liczy mój klub

31            -3
~~~Gandalf White Pride
żałość
Żałosne się to robi.

14            -18
Riven97PL
Dopinguja cyNiePiknik
No ja za to oglądam wywiady z lekarzami, którzy wprost mówią, że jeżeli człowiek ma zaawansowanego raka i koronawirusa to trzeba napisać, że zmarł na koronawirusa...Wróciłem dwa tygodnie temu z Norwegii i tam nikt absolutnie nie nosi maseczek. Mówisz, że ludzie umierają. No wiesz to tak jak na każdą praktycznie chorobę. Przechodziłem w swoim życiu zapalenie mięśnia sercowego, który został spowodowany grypą. Oczywiście gdybym na to zmarł to zgon byłby spowodowany niewydolnością serca a nie grypą - z koronawirusem jest inaczej. Możesz mieć raka, tętniaka i koronawirusa to zmarles na koronawirusa... I powiedz to rodzinie tego chłopaka który zmarł z powodu pęknięcia tętniaka, bo wizyty były online bo ktoś tam kichnął na sorze w szpitalu. Moja ciotka musiała 5 dni żyć w ciągłym bólu z powodu kamieni w woreczku żółciowym bo testy na tego koronawirusa coś nie wychodziły. Takich pandemii jak koronawirus w historii świata były tysiące tylko ludzie o tym nie wiedzieli. Dziś innych chorób niż koronawirus nie ma. Mimo iż rak, zawał, wylew czy nawet depresja w ciągu tego roku zabiły z 5x więcej ludzi niż ten śmiertelny koronawirus

27            -7
~~~Gammay
specjaliści od wszystkiego
fora internetowe mają to do siebie, że przyciągają specjalistów od wszystkiego. Na niniejszym forum wymądrzają się oni zazwyczaj na temat: kogo należy wyrzucić z drużyny Wisły żeby zaczęła grać lepiej. Ale dzisiaj owi specjaliści wypowiadają się na temat koronawirusa. I jak zwykle demonstrują lekceważenie dla autorytetów połączone z głęboką wiarą we własny rozum. A sprawa jest poważna, bo powszechnie lekceważone są w Krakowie i w całej Polsce zalecenia specjalistów o stosowanie "minimum": używanie maseczek i dystans społeczny. Absolwent zasadniczej szkoły budowlanej, który kwestionuje zalecenia sanitarne profesorów medycyny jest owszem, pocieszny, ale przede wszystkim groźny dla innych ludzi. Dlaczego? Odpowiedź znajdzie bardzo szybko jeśli zainteresuje się np. aktualną sytuacją w krakowskich i małopolskich szpitalach. Albo niech się dowie jakie skutki pozostawia po sobie koronawirus w organizmie. Tylko niech uważa, bo może mu wtedy szczena opaść

44            -14
~~~shine
strefa zakażeń
nawet skonczony tuman, gdyby mu sie tylko chcialo i dokonal prostych matematycznych dzialan na podstawie oficjalnych danych np z dnia 12 sierpnia to by wyliczyl smiertelnosc na covid 19 w PL w 2020 zakazeni od poczatku (marzec) 53 676 ofiary smiertelne 1830 wynik 0,03% przebadani 2 182 000 zakazeni 53 676 0,024% to nawet nie 0,1% sredni wiek zmarlych - ponad 70 lat w tak zwanym "międzyczasie" na nowotwory zmarło 27000 osób ... bez komentarza

19            -28
~~~Bogdan.
@Gammay
No to maseczka na ryjek i łaź w tym kagańcu. Jak dorobisz się grzybicy płuc i przełyku, a Twoje starsze znajome dostaną zawału od duchoty albo same złapią grzyba na rurze wydechowej, to szczena opadnie. OBY NIE. Na razie umieralność na covid jest zaskakująca mizernie niska, a robią z tego KROPELKOWEGO RAKA. Miłej duchoty i wdychania własnych "beków" i wydzielin. Aha - nie zapominaj dawać maseczki raz na brodę, a raz na buzię. Bardzo zdrowe są te witaminki osadzone na brodzie, które później całe społeczeństwo aplikuje do jamy ustnej.

16            -49
~~~Gammay
wywiad z dyr. Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie
W rozmowie z Onetem Jędryczowski odniósł się do jednej z teorii spiskowych mówiących, że mamy do czynienia z "fałszywą pandemią". Zwolenników tej teorii odesłał do kierowanego przez siebie szpitala, gdzie można przekonać się, jak groźny jest ten wirus. - Dla większości osób ona może wydawać się "wymyślona", dopóki ktoś z ich bliskich nie zacznie chorować. Wtedy ta sytuacja staje się jak najbardziej realna. My natomiast stykamy się z nią na co dzień. Pracując w szpitalu jednoimiennym, oswoiliśmy się z wirusem. Nie możemy być jednak pewni żadnego dnia, ani tego co nas czeka - przyznał. Rozmówca Onetu podkreślił, że sytuacja jeszcze nigdy nie była tak zła, jak obecnie. - W Małopolsce jest już druga fala zakażeń i jest ona dużo groźniejsza niż, to, z czym zmagaliśmy się na początku - ocenił. Jędrychowski tłumaczył, że kierowana przez niego placówka musi już dokonywać selekcji pacentów i przyjmować jedynie najcięższe przypadki. - Przy tak utrzymującej się od wielu dni tendencji wzrostowej lada dzień zabraknie nam miejsc - przewiduje.

31            -10
~~~Dziki
do @shine
Zapewne nawet skonczone tumany wiedza ze liczac procenty dzielisz ilosc zakazonych przez ilosc testow i mnożysz razy 100. Ty zapomniales o tym ostatnim i z 0.03% robie 3% a z 0.024% mamy 2.4%. Nie wypowiadam sie czy to duzo czy malo a chce jedynie skorygowac dane

25            -4
el_polaco
Liczby
Liczba zrobionych testów podawana jest całościowo czy są unikatowe przypisane do nr PESEL? Bo to zmienia postać rzeczy, znam wiele osób zwłaszcza lekarzy co testowali się już wiele razy. Poza tym umieralność jest mała ale grupie wieku poniżej 60 roku życia a bardzo szybko możemy tą grupę zarazić. Wszystkim dzielącym liczby chciałbym przypomnieć pół żartem pół serio czym są statystyki: jeśli ja nie biję żony a mój sąsiad bije swoją codziennie to statystycznie każdy z nas bije żonę co drugi dzień. Więc radzę uruchomić myślenie a nie podawać suche liczby. Zapadalność na grzybicę przełyku o której tu ktoś pisał jest zapewne mniejsza niż na samego koronawirusa. A jak ktoś nie dba o higienę maski i ryja to niech się potem nie dziwi. Zresztą maskę nosimy dla innych nie da siebie ale wytłumaczcie to egoistom...

12            -12
el_polaco
c.d.
EDIT zdania: Poza tym umieralność jest mała ale grupie wieku poniżej 60 roku życia a bardzo szybko możemy tą zarazić starszych z populacji.

11            -5
~~~two
shine znaczy błyszczeć
kolega matematyk shine jak widać lubi błyszczeć, szkoda że głupotą

17            -2
~~~AlvaroTS
Na tę chwile mała strata
Po ich ostatnim występie jak również występie wf-ty ( 2 dni wolnego po wpierdo.lu od amatorów EURbędzie problem żeby zapełnić 25%.

8            -11
~~~Wiślak
STOP PLANDEMII !!
Znowu straszenie zamykanie żenada, ale my Wiślacy z krwi i košci podołamy!

12            -7
~~~Dopinguja cyNiePiknik
Gratuluje
Wszystkim, domorosłym wirusologom po przejściach życiowych, z Norwegii itd gratuluję szczerze głupoty. Przez ludzi takich jak wy jesteśmy z koronawirusem w takim a nie innym miejscu. Przez wasze mądrości (na zasadzie nie chodzę do lekarza to nie jestem chory), bohaterskie unikanie zaleceń i szerzenie bzdur umierają ludzie. Brak wyobraźni jest przerażający. To tak jak rozmowa ze przeca w deszczowy dzień po drodze można jechac i 200 na godzinę, ok ale tylko jakbyś miał zabić siebie. Niestety na drodze, ulicy w sklepie jesteśmy odpowiedzialni nie tylko za siebie. Pomyślcie czasem o tym.Ave

24            -13
~~~Kibic znad Morza
PseudoVirus
No to siejcie panikę, uciekajcie, kopcie bunkry i nie wychodźcie z domu, bo superzabójczy virus atakuje...niczym gremliny w latach 80-tych...najlepiej wszyscy się powieśmy lub ci odważniejsci uprawiajmy na konsolach virtualfutbol i zacznijmy uprawiać virtualbookmacher i oglądajmy mecze na platformach playstation. Świat zwariował...

18            -14
el_polaco
@kibic znad morza
Właśnie nie chodzi o panikę, lockdown i bunkry tylko obowiązkowy dla wszystkich dystans społeczny 2m, maseczki i częste mycie rąk - jak wszyscy się będą rozsądnie zachowywać to nie trzeba zamykać stadionów i całej gospodarki.

29            -11
~~~Zatroskan y kibic
Jak to jest z tym virusem?
Zrobiła się" gorąca dyskusja"- temat na czasie. Pytam : jak to jest z tym virusem? Mam takie pytanie: Z jakiej odległości" atakuje virus"? Jak narazie nikt na to nie odpowiedział. Drugie pytanie : widze, idzie ktoś sam chodnikiem . Dookoła ,, żywe duszy"- maska na cała prawie twarz. Pytanie : idzie na ,, wlam" do jakiegoś sklepu czy to może kobieta muzułmanką? Jak wspomniałem w poście wcześniej : od początku stycznia nie miałem dnia postoju na budowach. Masek nie nosi nikt. Są ludzie i młodzi ale i w moim wieku( 60 i po 60-tce).Ani raz nie miałem ,, kagańca szmacianego" na twarzy. Jak dotąd , nie słyszałem by ktoś zachorował z tych ludzi lub z ich najbliższych- często rozmawiamy o tym między soba. A ludzie są z różnych stron kraju. Jak jest wiec naprawdę z tym zarażeniem się od innych ( objawowych czy bezobjawowych)?

17            -12
~~~Paweł r
Zgony
W ostatnim czasie więcej się ludzi utopiło niż umarło na korona wirusa, więc czemu locdownu zbiorników wodnych nie zrobią, ten korona wirus to przekręt W Chinach nagle zniknął, nie ma takiego czegoś jak bezobjawowe zakażenie

14            -8
olszaI
Słuchajcie Covidianie....
to co napiszę kieruje głównie do Was. Nie będę Was zamęczał wojną na argumenty bo to nie ma najmniejszego sensu, w myśl zasady że"wierzących" nie przekonam a niewierzący też nie zmienią zdania. Mam już prawie 50 lat od 2015 choruję na astmę rozszerzoną i POCHP (nie będę tego opisywał każdy może wyklikać). Powiem Wam tylko tyle muszę życ z tymi dolegliwościami (jestem w grupie ryzyka condonowirusowego) więc mam jakieś pojęcie czym to się "je". Akurat jestem w tej szczęśliwej sytuacji że choć nie wywodzę się ze środowiska medycznego to w tym środowisku mam przyjaciół i znam ich zdanie na temat domniemanej plandemii, ale nie to jest najistotniejsze. Jeżeli macie tylko możliwość to szukajcie znajomości w środowisku lekarskim dla Waszego dobra bo medycyna którą znamy i sposób leczenia może już nie wrócić a nie wiadomo czym ją nam zastąpią. ale z całą pewnością mogę Wam powiedzieć że jeżeli uda się "możnym tego świata" pchać to dalej, to każdy z nas stoi bez znajomości na straconej pozycji. Odstawcie na chwilę media i pomyślcie: 90% zasobów finansowych tego świata jest w rękach mniej niż 1% populacji co to oznacza....że oni mają w ręku dziennikarzy, polityków, naukowców i lekarzy.... czyli środowiska podatne na korupcję.... no chyba że uważacie że te grupy zawodowe są na wskroś uczciwe :). Więc możni tego świata w zasadzie mogą wszystko w myśl jednej z doktryn komunizmu "kształtowania przez strach". I właśnie tego doświadczamy ale o tym z TV sie nie dowiecie bo jest to wbrew koncepcji. Odświerzcie swoje wiadomości na temat WHO oraz tego co choćby mówili nasi politycy jakiś czas temu, non stop sobie samym zaprzeczając vel. nadminister szumowski i przeanalizujcie tak na spokojnie i weżcie pod własną rozwagę.... A i jeszcze jedno wiecie że za otwartą krytykę condonovirusa już kilka osób straciło prawo wykonywania zawodu...? Zapewne nie bo o tym w TV nie usłyszysz a moi znajomi lekarze co mówią prywatnie to mówią, a wersja oficjalna musi być inna bo grozi im izba lekarska, co może skutkować odebraniem prawa wykonywania zawodu. Tyle miałem do powiedzenia....oczywiści e z Wiślackim pozdrowieniem nie ważne czy wierzycie czy nie ale byście zdrowi byli nie tylko ciałem ale i duchem.

21            -6
~~~Pireos
Zwiekszyli liczbe badan przesiewowych w Malopolsce...
...to i wzrosl odsetek odkrytych "zawirusowan" i nie ma znaczenia, ze bezobjawowych jest 95%. O ile w poczatkowej fazie korony rozumiem panike, radykalne decyzje, bo niewiadomo bylo co to jest, to mozna bylo liczyc, ze na obecnym etapie wiemy juz mniej wiecej o co kaman i widzac jak zostala zniszczona gospodarka podejscie do tematu bedzie bardziej realistyczne. A to jak zostala zniszczona to zobaczymy w niestety kolejnych miesiacach. Sensem byloby wyizolowanie starszych ludzi, ludzi chorujacych, slabszych, ale reszta spoleczenstwa powinna budowac "herd immunology" w takim trybie jaki jest obecnie. Zastanawiam sie jednak kto "manipuluje wirusem" bo chyba najprostsza logika jest taka, ze jesli zacznie sie robic wiecej badan, to zacznie wychodzic na jaw wiecej przypadkow. Pytanie wiec, jestesmy tak glupi czy jest w tym jakis ukryty chory zamysl?

10            -3