Poniedziałek, 2 stycznia 2023 r.

Akt oskarżenia w sprawie wyrządzenia szkody majątkowej w imieniu spółki Wisła Kraków S.A.

Prokuratura Regionalna w Poznaniu w dniu 30 grudnia 2022 roku skierowała do Sądu Okręgowego w Krakowie akt oskarżenia wobec 7 osób, którym zarzucono działanie, między innymi, w ramach zorganizowanej grupy przestępczej, na szkodę spółki Wisła Kraków S.A. oraz na szkodę jej wierzycieli, a także pomimo niewypłacalności spółki, nie zgłoszenie wniosku o jej upadłość.

W toku przeprowadzonego pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Poznaniu postępowania ustalono, że sprawcy działając w celu osiągnięcia korzyści majątkowej oraz pełniąc we władzach spółki Wisła Kraków S.A. funkcje zarządcze i będąc uprawnionymi do zajmowania się jej sprawami majątkowymi, nadużyli swoich uprawnień oraz nie dopełnili obowiązków, wyrządzając w majątku Wisły Kraków S.A. szkodę majątkową w wielkich rozmiarach w kwocie przewyższającej 9 milionów złotych, a nadto narazili spółkę na powstanie takiej szkody w kwocie ponad 860 tysięcy złotych.

W ramach sprawowanych funkcji oraz występując w imieniu spółki Wisła Kraków S.A. oskarżeni doprowadzili do zawarcia szeregu umów, które w rzeczywistości nie zostały na rzecz spółki zrealizowane, a nadto posługując się poświadczającymi nieprawdę fakturami VAT, wystawionymi za rzekome wykonanie usług określonych tymi umowami, doprowadzili do wypłaty z majątku spółki środków pieniężnych na wskazywane przez siebie rachunki bankowe. Środki te następnie sprawcy dzielili między siebie, a nadto przeznaczali je na finansowanie działalności członków zorganizowanej grupy przestępczej, objętej odrębnym postępowaniem, w tym na zakup środków odurzających i substancji psychotropowych.

Wśród oskarżonych znaleźli się Marzena S.-Cz., Damian D., Manuel J. B., Daniel G., Tadeusz Cz. oraz Robert Sz. - pełniący w spółce Wisła Kraków S.A., w poszczególnych okresach czasu, objętych postępowaniem, różne funkcje zarządcze oraz Anna M.-Z., firmująca swoim nazwiskiem działalność podmiotu, który miał realizować fikcyjne usługi na rzecz spółki.

W toku śledztwa wobec wszystkich oskarżonych stosowane były środki zapobiegawcze, w tym wobec 4 w postaci dozorów Policji oraz zakazów opuszczania kraju, a wobec 3 osób w postaci tymczasowego aresztowania, które następnie uległy zmianie na środki o charakterze wolnościowym. Łączna kwota poręczeń majątkowych w dniu skierowania aktu oskarżenia wyniosła ponad 600 tysięcy złotych, a nadto u sprawców zabezpieczono mienie o wartości ponad 1 miliona złotych.

Przestępstwa zarzucone oskarżonym zagrożone są, między innymi, karą do 15 lat pozbawienia wolności.


Źródło: Prokuratura Regionalna w Poznaniu

 Redakcja

Tagi:
Zobacz także:Najczęściej czytane w ostatnim tygodniu:


Dodaj komentarz:


Nick:

Temat:

Tekst:

UWAGA: Dodając komentarz akceptujesz naszą politykę prywatności » oraz regulamin komentarzy »


13    Komentarze:

DrStro
ale że Manuel J.?
Tego że Manuel, którego nazwisko zaczyna się na J (a kończy na nco), to nie byłem świadomy.

96            -5
Mario
To jest naprawdę przykre , jak oni mogli to zrobić
Ludzie , krótszy wmawiali nam przez lata , że kochają Wisłę, że szanują kibiców okazali się oszustami. Wstyd i żenada. Powinni oddać każda złotówkę z odsetkami na rzecz Wisły , a jak nie to praca w kamieniołomach , aż do starości.

144            -2
Burczga28
Pan Manuel
to zaskoczenie nie słyszałem nic o tym że też paluchy w tym maczał. Niech ich teraz oskubią do zera tak jak oni skubali Wisłę i doprowadzili do tego co się teraz dzieje. Mam nadziję że Krulewski ma łeb na karku i pociągnie teraz ten wózek do przodu.

97            -6
~~~cygan
Akt oskarzenia
Jaka trzeba byc szmata by okradac wlasna rodzina,bo WISLA KRAKOW dla tysiecy WISLAKOW jest jak rodzina

125            -1
~~~t
He
Jaja , a nasz misiaczek fajter, będzie sobie żył z tego co ukradł do końca życia i nikt mu nic nie zrobi

115            -3
~~~Jekrhh
Zamknąć ich !
Wsadzić ich do paki dać suchy chleb i 15 lat, nie ma litości dla takich ludzi w naszym kraju !!

71            -2
Niewierny Tomasz
A GrzegorzS...
wychwalał te osoby pod niebiosa.

46            -16
~~~Robert
Wstyd
Jakiej paki żeby jeszcze płacić za nich podatki na Sybir ich wysyłać tam niech się wykaza

50            -2
~~~zniesmacz ony
a ekipa Błaszczykowskiego lepsza?
Spuścili klub do I ligi i zaledwie po jednym roku zrobili dług 17 mln zł. Może prokuratura też by się tym zajęła, gdzie się pieniadze rozpłynęły?

30            -88
~~~TSW
Najsmutniejsza jest sytuacja
z Tadeuszem C. , który , był honorowym prezesem Wisły , od lat współpracującym z klubem ,a na końcu zrobił z siebie zwykłą ......

78            -3
~~~Antoni
Niewierny Tomasz
Zapraszam na mecz na Reymonta. A nie pierniczenie w necie.

13            -14
~~~Fan
Tylko, czy doczekamy się satysfakcji ?
Czy też okaże się, że dostaną symboliczne kary, a do tego areszt wliczą im do okresu kary, a Wiśle nie oddadzą ani złotówki. Oby nie, ale jestem w tym zakresie, złej myśli.

11            0
Niewierny Tomasz
@~~~Antoni
Dziękuję za zaproszenie. Skorzystam.

4            -1